گردشگری


2 دقیقه پیش

بازگشایی اتاق لباس های محمدرضا پهلوی در کاخ نیاوران

به مناسبت روز جهانی موزه اتاق لباس های محمدرضا پهلوی در کاخ اختصاصی نیاوران بازگشایی می شود.به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این اتاق پس از یک دوره تعمیرات ...
2 دقیقه پیش

سه اثر جهانی در خوزستان بدون زیرساخت گردشگری

خوزستان سه اثر ثبت جهانی دارد. چغازنبیل؛ شهر تاریخی شوش و سازه های آبی شوشتر اما برای هیچ کدام از این میراث جهانی زیرساخت های گردشگری مناسبی تدارک دیده نشده است.استان ...ثبت چنار روستای باجگان در فهرست آثار طبیعی ملی کشور


چنار روستای باجگان واقع در شهرستان شهرستان بافق، دهستان سبزدشت، روستای باجگان به عنوان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و شاخص استان یزد با شماره 268 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ محسن ذاکری نیا در این خصوص عنوان کرد: با توجه به تفاوت های اقلیمی و کالبدی زیادی که روستای باجگان با مناطق اطراف دارد به عنوان روستای هدف گردشگری شناخته شده و از مقبولیت و معروفیت خاصی برخوردار می باشد که علاوه بر ویژگی های خاص، چنار قدیمی و کهنسال یکی از شاخصه های آن در راستای این شهرت بوده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد افزود: این چنار کهنسال با قدی برافزاشته و سری بلندتر از سایر درختان اطرافش از فاصله دور خودنمایی می کند ولی برای نزدیک شدن به این درخت باید وارد روستا شده و از میان کوچه پس کوچه های پرپیچ و خم و پرشیب روستا تنه قطور این درخت به چشم می رسد.

وی خاطرنشان ساخت: باتوجه به بررسی های صورت گرفته و همچنین قطر درخت، سن این درخت کهنسال بین 300 تا 350 سال تخمین زده شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: فشار ناشی از توسعه، فشارهای محیطی، بلایای طبیعی و همچنین فشار ناشی از توریسم از جمله عوامل منفی تأثیر گذار بر روی این اثر طبیعی ارزشمند هستند که بایستی با برنامه ریزی و تحقیقات صحیح از درخت در برابر این عوامل محافظت نمود.

ذاکری نیا اظهار داشت: باتوجه به اینکه مردم روستا این درخت را دوست دارند و آن را بخشی از پیشینه چند صد ساله خود می دانند و به آن می بالند، بنابراین حفاظت و نگهداری از آن با همراهی این مردم دوستدار طبیعت آسان تر می گردد.

گردشگری ایران


ویدیو مرتبط :
موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار تهران