معرفی کتاب های مناسب برای کودکان


بهترین کتاب های مناسب برای کودکان در سنین مختلف را بشناسید.

خواندن آثار مختلف برای  کودکان و هدایت آنها و آماده شدن  برای زندگی بهتر وظیفه ماست. کودکان از کتاب ها درس مهربانی، عطوفت، خیرخواهی، همبستگی واشتراک گذاری، خوش بینی، اصول اجتماعی عمومی، مسئولیت پذیری، همکاری با خانواده، دوست دار طبیعت و عشق ورزیدن به حیوانات، را کسب می‌کنند. از همه مهم تر درک و بروز خلاقیت، توابع آن مانند توسعه درک و تفسیر مهارت می باشد.

کتاب های کودکان در هنگام خرید باید طوری انتخاب شوند که آنها را قادر سازد تا دید بصری در مورد جهان پیرامون خود را کسب کنند، در مورد ارزش های محیط اجتماعی و مراقبت از طبیعت خود، و انتخاب هایشان به آنها یاری دهد. موضوع  آن باعث جذب کودک به زندگی واقعی، رویایی با آن و درک متقابل آن باشد. علاوه بر این، باید حاوی مطالب بد و مضر برای کودکان نباشد.

تا ۳ سالگی:

اگر ما کتابی برای کودکان تا ۳ سالگی انتخاب می کنیم باید صدا، موسیقی، رنگ روشن را انتخاب کنیم. که حاوی اشیاء آشنا؛ تعداد کلمات کمتر؛ و کیفیت تصویر بالای را شامل شود؛ کتاب در این گروه سنی، برای به رسمیت شناختن محیط زیست، تعامل با محیط زیست،  و کمک به توسعه زبان کودک برای افزایش ظرفیت تشخیص بکار برده می‌شود.

۳ تا ۵ سالگی:

برای کودکان بین ۳ تا ۵ ساله باید کتابهای انتخاب شوند که به صورتی طبقه بندی شده باشند که قدرت تخیل کودک را بالا ببرد. کتابهای که تصاویر آنها زیادتر بوده و تصاویر خود به تنهایی حاوی معنا داستان باشند.

۵ تا ۸ سالگی:

کتاب برای کودکان بین ۵ تا ۸ ساله  باید نقل قولی از داستانهای واقعی باشد. گاهی شامل شخصیت های بد، هیجان انگیز؛ و حاوی شخصیت داستانی قوی است و با مفاهیم و اصطلاحات سبب بهبود زبان فرزند شماست. کتابهای  با عنوان های کوتاه که بزرگ نوشته شده اند برای آموزش درک زبان مفید است. نوشته های که باعث افزایش تصورات آنها برای نظر دهی شده و سبب افزایش قدرت بیان آنها می شود.

۸ تا ۱۲ سالگی:

بهترین انتخاب برای کودکان بین ۸ تا ۱۲ ساله است.کتابی که سبب افزایش خلاقیت، ایجاد انگیزه با توجه به علاقه و شخصیت کودک شما باشد. این کتاب نمی‌تواند فقط حاوی انتقال پیام های باشد بلکه باید سبب ایجاد طوفان فکری در ذهن کودک شود؛ که البته با توجه به فرهنگ های مختلف در کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد.

کتابی که اطلاعات جدیدی به فرزند شما میدهد و قهرمانی را در ذهن او میسازد و او را با ماجرا های هیجان انگیز رو به رو می سازد.

آموزش کودکان به خواندن و احساس علاقه و هیجان از انتخاب و مطالعه اطلاعات جدید یکی از مهم ترین انتخابهای برای تربیت فرزند شماست.

مطالب مرتبط


ویدیو مرتبط :
معرفی کتاب ارتباط موثر با کودکان زهره واثقی