علمی


2 دقیقه پیش

رزرو بلیط هواپیما مشهد

سفر به مشهد از آن دست سفرهایی‌ست که قرن‌ها از عمر محبوبیت‌اش می‌گذرد و زائران امام هشتم شیعیان، خود را به وسیله‌های مختلف به این شهر می‌رساندند. خوشبختانه ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...واکنش محیط زیست به گزارش مربوط به زابل


سازمان بهداشت جهانی چندی پیش اعلام کرد که شهر زابل در ایران به دلیل توفان ‌های شنی در ماه های تابستان آلوده ‌ترین شهر جهان لقب گرفته است و 4 شهر آلوده بعدی نیز در هند قرار دارند.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سعید متصدی با بیان اینکه گزارش منتشر شده بر اساس غلظت ذرات معلق کمتر از ١٠ و کمتر از 2.5 میکرون در سال 2012 تهیه شده است، افزود: اظهارنظر در خصوص میزان آلودگی یک منطقه یا شهر با استفاده از شاخص غلظت ذرات معلق در صورتی به صورت 100 درصدی قابل اعتماد است که مبنای آن اندازه گیری زمینی باشد.
وی ادامه داد: در حالی که ایستگاه زمینی در شهر زابل در سال ٢٠١٤ راه اندازی شده است از این رو به نظر می رسد قضاوت سازمان بهداشت جهانی در خصوص زابل با استفاده از مدل های ارزیابی و پیش بینی غلظت گرد و غبار صورت گرفته باشد که قابلیت اعتماد آن در حد قضاوت یک مدل است.
وی با اشاره به این که منبع اصلی گرد و غبار استان سیستان و بلوچستان، تالاب هامون و محیط های اطراف است و سطح قابل توجهی از این تالاب و منشاء در خارج از مرزهای سرزمینی ایران است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از دو سال گذشته پیگیر بحث افزایش ورودی آب به تالاب هامون بوده که به دلیل وقوع خشکسالی مستمر در منطقه، همچنین کنترل آب در حوزه هامون، حقابه کافی در دو دهه گذشته به هامون وارد نشد.
متصدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال جاری به دلیل بهبود شرایط بارش و اقدامات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در برداشتن دایک های مرزی، آب نسبتا مناسبی وارد تالاب بین المللی هامون شده است که می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش شدت طوفان های گرد و غبار داشته باشد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت همکاری های بین المللی در خصوص مقابله با گرد و غبار گفت: انتظار می رود با تلاش سازمان­های بین المللی مرتبط با موضوع حفظ و احیای تالاب ها و حمایت سازمان بهداشت جهانی بتوانیم در خصوص احیای تالاب ها و کنترل نقاط بحرانی منشاء گرد و غبار در این منطقه شاهد تحول چشمگیری در کیفیت هوا و به تبع سلامت مردم منطقه سیستان و بلوچستان در آینده باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش انجام شده در سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری های صمیمانه وزارت امور خارجه در اجلاس ٧١ سازمان ملل، شاهد تصویب قطعنامه تعهد آوری در خصوص کنترل گرد و غبار باشیم.
علمی 9014**1440

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
واکنش ها به بودجه محیط زیست