سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...کمالوندی: کاهش تعداد سانتریفیوژها مراحل پایانی را می‌گذراند/دریافت حدود 200 هزار کیلو کیک زرد از روسیه


به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه و دریافت کیک زرد گفت: ایران ابتدا کیک زرد را تحویل گرفت و بعد اورانیوم غنی شده را ارسال کرد.

وی اضافه کرد: حدود 200 هزار کیلو کیک زرد دریافت کردیم که این قدم بزرگی است نه تنها در اجرای برجام بلکه خارج از آن هم معامله پر سودی است و هم خود معامله نتیجه کاری حساب شده و چند ماهه دوستان در سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه بود.

وی با بیان اینکه ذخایر خوبی از کیک زرد را در کشور داریم، یادآور شد: ما از لحاظ ذخایر اورانیوم کشور ثروتمندی نیستیم و داشتن کیک زرد به تنهایی از اهمیت برخوردار است.

کمالوندی که با بخش خبری ساعت 13 شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد خاطرنشان کرد: مبنای استفاده از «پوند» برای محاسبه میزان کیک زرد یک حیله رسانه‌ای است. در آمریکا مبنای محاسبه کیلو گرم است نه پوند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اقداماتی که ایران باید انجام دهد، گفت: ما باید سه کار اصلی را انجام دهیم یکی کاهش تعداد سانتریفیوژها که تقریبا مراحل پایانی را می‌گذراند. دوم مبادله مواد که دیروز تکمیل شد و سوم بازطراحی راکتور اراک.

معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: همه شرایط مهیا است که ما به زودی قدم آخر که بیرون آوردن هسته رآکتور اراک است را انجام بدهیم و بخش عمده این رآکتور باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از طراحی‌های مفهومی انجام شده، یادآور شد: در رابطه با آب سنگین ایران باید مازاد 130 تن آب سنگین را صادر کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی درباره روز اجرای برجام نیز عنوان کرد: روز اجرای برجام بستگی به خود ما و اقدامات ما دارد. آنها تعهدات خود را انجام داده‌اند منتظر آن هستیم که آژانس اعلام کند که ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم. اگر چند مورد جزیی هم که در حال انجام است صورت گیرد در کمتر از یک ماه دیگر به روز اجرای برجام می‌رسیم.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی کرده‌ایم که اگر بدعهدی صورت بگیرد به شرایطی بهتر از قبل بازگردیم و طرف غربی متوجه شده که ما به راحتی می‌توانیم با استفاده از سانتریفیوژهای جدید و ظرفیتی که در تولید داریم به شرایطی بهتر از قبل باز گردیم.

در حال تکمیل...

http://fna.ir/HEUXO8


ویدیو مرتبط :
تحریمها، تعداد و تحقیق و توسعه سانتریفیوژها