سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...کابل به مسکو نزدیک می شود/ باب همکاری های نظامی تازه همزمان با حضور ناتو در افغانستان


به گزارش ایرنا، باب همکاری های نظامی تازه افغانستان با روسیه در سفر حدود دو ماه قبل ژنرال «عبدالرشید دوستم» به مسکو» گشوده شد و مقام های روس در قبال درخواست دوستم برای کمک به افغانستان، از وی خواستند تا فهرست نیازمندی های «کابل» را برای مبارزه با تروریسم به روسیه ارایه دهد.
«الکساندر مانتیتسکی» سفیر روسیه در کابل می گوید که دولت افغانستان به صورت رسمی، این فهرست را به مسکو ارایه کرده است.
این کمک ها شامل بالگرد «MI 35»، تانک، راکت انداز و انواع تسلیحات سبک است.
منابع رسمی هر دو کشور خبر واگذاری 12 فروند بالگرد نظامی روسیه به افغانستان را تایید کردند و گفتند که تا دو هفته آینده 10 هزار قبضه اسلحه کلاشینکف به کابل اهدا می شود.
افغانستان و روسیه پیشتر در حوزه اقتصاد، به ویژه ساخت مسکن به توافق هایی دست یافته بودند و مقام های دو کشور هفته گذشته نیز قرارداد واردات 72 هزار تن گاز مایع روسیه به افغانستان به امضا رسانده بودند، اما همکاری های نظامی مسکو با کابل، بعد از خروج ارتش سرخ از این کشور، در این سطح سابقه نداشته است.
رسانه های افغانستان پیشتر گزارش داده بودند که همزمان با شدت گرفتن نبردها در مناطق مختلف افغانستان، «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری این کشور نیز از روسیه خواسته بود تا جنگ افزارهای سبک و سنگین از جمله بالگرد های نظامی در اختیار افغانستان بگذارد.
موافقت با خرید بالگردهای نظامی روسیه و آموزش افسران پلیس افغانستان در مسکو که از سال 2012 میلادی آغاز شده و در ماه های اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است .
همچنین توافق دو کشور برای مبارزه مشترک با تروریسم که در جریان دیدار «حنیف اتمر»، مشاور امنیت ملی افغانستان و سفیر روسیه در کابل صورت گرفت، نشان از نزدیک شدن روابط دو کشور دارد.
گفته می شود که این بالگردها در ازای پرداخت مبلغ آن صورت خواهد گرفت و در قالب کمک ها به افغانستان تحویل نمی شود. بخش اعظم بودجه نظامی افغانستان از طریق کمک های خارجی تامین می شود و آ مریکا تمایل ندارد تا کابل، تجهیزات روسی را خریداری کند.
«ضمیر کابلوف»، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان اواخر آذرماه امسال اعلام کرده بود که مسکو آماده ازسرگیری عرضه بالگرد های نظامی به افغانستان است، اما اشرف غنی به روسیه اطلاع داده که آمریکا حاضر به کمک مالی برای خریداری تجهیزات نظامی از روسیه نیست.
«جاوید کوهستانی»، یک تحلیل گر سیاسی در افغانستان نیز در این باره معتقد است «از دید من کشور روسیه می تواند ارتش افغانستان را به سرعت کمک و تقویت کند تا بتواند در برابر تروریسم مبارزه کند، اما این مهم است که مقام های کشور باید توافق کشورهای جهانی و ایالت متحده و کشورهای عضو ناتو را دریافت کنند.»
اینک «فضل هادی مسلمیار» رییس مجلس سنای افغانستان در اظهارات خود، کار واگذاری 12 بالگرد نظامی روسیه به این کشور را قطعی دانسته، اما اشاره ای به نحوه این واگذاری نکرده است که به صورت کمک در اختیار افغانستان قرار می گیرد و یا از روسیه خریداری می شود؟
اظهارات نماینده «پوتین» در امور افغانستان، نشان می دهد که این بالگردها در ازای پرداخت مبالغ آن، به کابل تحویل خواهد شد. با توجه به اینکه اشرف غنی نیز گفته است آمریکا حاضر به پرداخت پول در ازای تجهیزات روسی نیست، به نظر می رسد اشرف غنی در نظر دارد این بالگردهارا برای مبارزه با مخالفان مسلح که از زمان روی کار آمدن وی، فعالیت های خود را در چهار سوی افغانستان افزایش داده اند، به هر طریق ممکن تهیه کند.
در چنین شرایطی، پافشاری اشرف غنی برای خرید تسلیحات روسی و همکاری های نظامی تازه دو کشور، نمی تواند به واگذاری 12بالگرد نظامی، محدود شود و می توان چشم اندازهای دورتری را برای همکاری های دو کشور در مبارزه علیه تروریسم میان این کشور تصور کرد.
روسیه نیز از گسترش همکاری با افغانستان، برای مبارزه با تروریسم استقبال می کند. البته نه تنها به دلیل آن که تروریست ها در مرزهای شمالی افغانستان لانه می کنند و از کشورهای آسیای میانه خود را به مسکو می رسانند، بلکه از گسترش مواد مخدر در افغانستان هم نگران هستند.
روسیه دارای بیش از 80 میلیون معتاد معتاد است و سالانه نزدیک به 30 هزار تن از مردم این کشور بر اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند. یکی از مقام های روس خطر مواد مخدر در افغانستان را برای روسیه زیان بارتر از تلفات نظامیان روس در زمان حضور در افغانستان دانسته بود و آن را جنگی تعبیر کرده بود که از ناحیه آمریکا و غرب بر ضد مسکو طرح ریزی شده است.
این بالگردها می تواند چشم اندازهای روشنی را برای همکاری های طرفین بگشاید و راه های دیگر افغانستان را نیز برای نزدیک شدن به شرق هموار کند. کابل مدت هاست که به دنبال عضویت در سازمان همکاری «شانگهای» است و تمایل دارد از عضو ناظر به یک عضو رسمی درآید، ولی هنوز جبهه شرق به این درخواست پاسخ نداده است. شاید با قرارداد خرید بالگردها بتواند وارد شانگهای هم شود.
آساق*1610 **1488**1392

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
تهدید نظامی روسیه علیه ناتو (ناتو چشمهایت را باز کن!!!)