فرهنگی


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

استاندار حلبچه عراق وارد ایلام شد

به گزارش ایرنا، عبدالله محمد به همراه ارکان حسن مشاور وی عصر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت وارد استان شده و با مقامات استانداری ایلام دیدار کرد.قرار است استاندار میسان، واسط، ...اعزام برگزیدگان موسیقی نواحی به خارج


خبرگزاری مهر: کرمان – اختتامیه جشنواره موسیقی نواحی با حضور گسترده اهالی موسیقی کشور در باغ تاریخی فتح آباد کرمان برگزار شد.

سرانجام جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان به ایستگاه آخر رسید و روز گذشته اختتامیه این جشنواره در باغ تاریخی فتح آباد کرمان برگزار شد.

استقبال بی نظیر مردم کرمان از اجراهای گروه های مختلف موسیقی یکی از بارز ترین اتفاقات جشنواره سال جاری بود و برپایی این مراسم در مکان های تاریخی کرمان موجب تلفیق حس تاریخی و موسیقایی در کرمان شد.

اعزام برگزیدگان موسیقی نواحی به خارج/ وزیر به اختتامیه نیامدمعاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم که شب گذشته برگزار شد با اشاره به تعطیلی این جشنواره در سالهای گذشته از برگزاری مجدد جشنواره در کرمان تمجید کرد و ابراز امیدواری کرد با حمایت استاندار و مسئولان کرمان جشنواره تداوم داشته باشد.

علی مرادخانی افزود: مقامهای موسیقی موجود در کشور یک گنجینه با ارزش است که صیانت از آن بسیار ارزشمند است و در این زمینه همکاری می کنیم.

وی تصریح کرد: وی صیانت از موسیقی را وظیفه ملی دانست و افزود: استعدادی های فراوانی در این زمینه در استانهای مختلف کشور وجود دارد و همه جریانهای موسیقی در کشور حرفهایی برای گفتن دارند.

مرادخانی بر احیای جشنواره موسیقی در راستای حمایت از موسیقی نواحی تاکید کرد و افزود: برگزیدگان جشنواره کرمان به جشنواره های خارج از کشور اعزام می شوند.

وی با اشاره به تاریخی بودن کرمان گفت: موسیقی نیز بیان کننده فرهنگ هر استان است و موسیقی نواحی ریشه در تاریخ دارد و بسیاری از رویدادها را روایت می کند.

همچنین علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز  در پیامی  که مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را قرائت کرد، خطاب به حاضران در اختتامیه این جشنواره گفت: بدون تردید اعتبار منزلت والای جامعه پویا و بانشاط ایران، مرهون بن مایه های اعتقادی، سرمایه های معنوی، آموزه های اخلاقی و سایر عناصر قوام یافته ای است که مجموعه فرهنگ و هنر این سرزمین را سامان داده است.

وی اظهار کرد: مجموعه و منشوری که در پیوندی مبارک بین گذشته پرافتخار اقوام ایرانی و آیین تعالی بخش اسلام و تعالیم پیامبر مهربانی، هنری جمالگرا و فضیلت خواه را در برابر نسل های متمادی انسانی قرار داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از دل انگیزترین جلوه های این مجموعه گرانقدر، موسیقی محلی اقوامی است که بی تردید صرفا نغمه های بنیانگرانه نیست بلکه بافته ای تاثیرگذار از نغمه ها و اشعار، گویه ها و روایت ها و نکات آموزنده و هویت بخشی است که می تواند با توانمندی و اعتماد، یکی از سفیران فرهنگ مردمی و ادبیات عامیانه این مرز و بوم پرگهر باشد.

وی بیان کرد: از این جویبار مصفا و پر نغمه موسیقی محلی ایران اسلامی و از بلندایش تفکری سرچشمه می گیرد که سرشار از معرفت و حکمت و کرامت است و سرو بلند و رفیع این هنر روزگار ما ریشه در دیرینگی اقوام گوناگون اما یکپارچه این کشور پهناور دارد و بلندی شاخسارهایش را نغمه سازهای این اقلیم گسترده به صمیمی ترین زبان و تاثیرگذارترین بیان و بدون نیاز به تجربه خاص روایت می کند.

جنتی افزود: بر این اساس وظیفه ملی و همگانی است که برای بازشناسی این فرهنگ قدیم و هنر قدیم به ساحتش نزدیکتر شویم و برای معرفی ارزش های این گنجینه غنی و این میراث گسترده ملی به نسل حاضر و سایر ملل در چهارچوب تعاملات فعال دیپلماسی فرهنگی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: اینجانب ضمن آروزی توفیق روزافزون برای دست اندرکاران برگزاری نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که در راستای راهبرد فرهنگی هنری دولت قرار دارد امیدوارم این رویداد ارزنده زمینه توجه و اهتمام بیش از پیش به شناخت و حفظ موسیقی نواحی کشور و تجلیل و تکریم حافظان و پیشکسوتان این گونه ارزشمند موسیقایی را فراهم سازد.

در این آیین که با اجرای گروه های منتخب موسیقی نواحی از سراسر کشور همراه بود از ۲۱ نفر از برگزیدگان بخش اصلی جشنواره با عنوان راویان اصالت و همچنین ۲۰ پیشکسوت موسیقی نواحی به ترتیب حروف الفبا تجلیل شد.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه با حضور ۲۰۰ هنرمند و پیشکسوت در کرمان آغاز شد شامگاه دوشنبه در باغ تاریخی فتح آباد کرمان به کار خود پایان داد.


ویدیو مرتبط :
موسیقی نواحی( موسیقی بسیار زیبای مازندرانی)