سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...تحصن نمایندگان پارلمان عراق برای برکناری سران سه‌گانه


تحصن نمایندگان پارلمان عراق برای برکناری سران سه‌گانهایسنا/ به دنبال موکول شدن جلسه رأی‌گیری درباره کابینه جدید عراق به روز پنجشنبه، بیش از 50 نماینده در داخل پارلمان تحصن کرده و خواهان برکناری رؤسای سه‌گانه این کشور شدند.

به گزارش روزنامه رأی الیوم، عالیه نصیف، عضو پارلمان عراق اعلام کرد که بیش از 50 نماینده سه شنبه شب در صحن پارلمان عراق تحصن کردند و خواهان برکناری رؤسای سه گانه شدند؛ چراکه خواسته‌های مردم عراق را برای اجرای اصلاحات فراگیر برآورده نکرده‌اند.

روز سه‌شنبه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به پارلمان رفت و نشستی را با سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق و رؤسای فراکسیون‌ها برگزار کرد اما این نشست بی‌نتیجه ماند و جلسه رأی‌گیری درباره کابینه جدید به روز پنجشنبه موکول شد.

براساس گزارش منابع عراقی در لیست کابینه جدیدی که العبادی به پارلمان ارائه کرده است فالح الفیاض به عنوان نامزد تصدی پست وزیر خارجه معرفی شده است.

وی اسامی نامزدهای جدید به جز نامزد پست وزیر کشور و دفاع را به پارلمان داده است.

عالیه نصیف گفت: نمایندگان پارلمان در اعتراض به موضع ریاست پارلمان درباره موافقت با لیست جدید تحصن کردند که شامل وزرای "فاسد" و افراد وابسته به احزاب است و براساس اصل سهمیه‌بندی طایفه‌ای نامزد شده‌اند.

وی افزود: ما فردا خواهان برکناری رؤسای سه گانه عراق خواهیم شد.

روز سه شنبه مقر پارلمان عراق صحنه تنش و فریاد برخی از نمایندگان بود که می‌گفتند: "مردم خواهان پایان دادن به سهمیه‌بندی هستند."

نمایندگانی که تحصن کرده بودند از سند شرافتی که رؤسای سه گانه امضا کردند، انتقاد کردند.

حسن سالم، نماینده ائتلاف ملی شیعه گفت: این سند سهمیه بندی طایفه‌ای را بازمی‌گرداند و تنها دور زدن اصلاحات واقعی است.

احمد جبوری، نماینده ائتلاف "متحدون" نیز امضای 114 نماینده را جمع کرد که با کابینه پیشنهادی العبادی که شامل نامزدهای برخی فراکسیون‌های سیاسی است، مخالفت کردند.

تظاهرات عراقی‌ها در حمایت از نمایندگان پارلمان

از سوی دیگر ده‌ها عراقی شب گذشته در تأیید تحصن نمایندگان در میدان "التحریر" بغداد تظاهرات کردند.

نیروهای امنیتی نیز در این میدان مستقر شدند و راه‌های منتهی شونده به آن را بستند.

همچنین خبرنگار العربیه اعلام کرد که پارلمان عراق امروز (چهارشنبه) جلسه فوق العاده‌ای درباره اوضاع کنونی برگزار می‌کند.

پیش از این دفتر سلیم جبوری اعلام کرد که 61 نماینده درخواستی را ارائه کرده‌اند تا امروز(چهارشنبه) جلسه فوق العاده‌ای درباره اوضاع کنونی برگزار شود.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

منبع: ایسنا


ویدیو مرتبط :
تحصن در اعتراض به جنبش سبز و سران فتنه1