سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...پارلمان عراق امروز درباره كابینه جدید دولت تصمیم گیری می كند


به گزارش خبرنگار ایرنا، نخست وزیر عراق در 31 مارس 2016 كابینه جدید خود را به پارلمان معرفی كرد كه با بحث و جدل های فراوانی در این كشور همراه بود كه در نتیجه، در دو روز گذشته منجر به امضای 'سند اصلاحات ملی' بین روسای سه گانه و رهبران فراكسیون های پارلمانی مشاركت كننده در دولت عراق شده است.
این سند كه نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته، حاكیست كه فراكسیون ها می توانند نامزدهای خود را برای تصدی پست های وزارتی در چارچوب ضوابط و شرایطی كه نخست وزیر عراق تعیین كرده كه مهمترین آن تكنوكرات بودن (تخصص گرا) است، معرفی كنند.
همچنین این سند با تشكیل یك كمیته كارشناسی برای ارزیابی كار وزیران و نظارت و ارزش گذاری وضعیت دولت در دو سال باقی مانده از عمرش موافقت كرده است.
این كمیته متشكل از چهار نفر از ائتلاف ملی (بزرگترین فراكسیون در پارلمان)، فراكسیون های اتحاد قوای اهل سنت و كردستان هریك دو نفر، العراقیه (ایاد علاوی) یك نفر و نخست وزیر نیز دو نفر است.
همچنین در این سند با تشكیل شورای عالی سیاسی كه اعضای آن از رهبران سیاسی مشاركت كننده در دولت هستند، موافقت شده و قرار است این شورا در زمینه سیاستگذاری های كلان این كشور با دولت همكاری كرده و نقش مشورتی داشته باشد.
این موارد نقاطی است كه در طرح مجلس اعلای اسلامی عراق برای برون رفت از بحران موجود مطرح كرده بود.
همزمان با این توافقات كه در آستانه جلسه پارلمان عراق امروز تحقق یافته، آمریكا نیز در ارتباط گرفتن با رهبران سیاسی عراق به طور چشمگیری به تكاپو افتاده است.
بعد از سفر جمعه گذشته وزیر خارجه آمریكا به بغداد، 'جو بایدن' معاون رییس جمهور آمریكا برای دومین بار ظرف روزهای اخیر با حیدر العبادی نخست وزیر عراق تماس گرفت و روند اصلاحات در این كشور را بحث و بررسی كرد.
براساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، بایدن در این تماس تلفنی كه شب گذشته انجام شد تاكید كرد كه آمریكا به حمایت نظامی خود از عراق در جنگ با تروریسم و پیشبرد اصلاحات دولت ادامه می دهد.
از طرفی فرستاده ویژه رییس جمهور آمریكا در ائتلاف بین المللی نظامی به سركردگی واشنگتن دیروز با مسعود بارزانی رهبر حزب دمكرات كردستان عراق دیدار و خواستار ایفای نقش بیشتر كردها در ثبات سیاسی در این كشور شد.
براساس بیانیه دفتر بارزانی، 'مك گورك' علاوه بر این موضوع، تمهیدات لازم برای عملیات آزادسازی موصل را با مسعود بارزانی بحث و بررسی كرد.
همچنین 'ایاد علاوی' رییس فراكسیون العراقیه در پارلمان عراق دیشب در گفت وگوی تلویزیونی با شبكه محلی 'السومریه' گفت كه سفیر آمریكا در بغداد پیغام هایی برای او ارسال كرده و خواستار مشاركت وی در تشكیل كابینه شده است.
از طرفی در اولین واكنش به امضای سند اصلاحات ملی، جریان صدر در پارلمان، سه وزیر خود را از كابینه العبادی خارج كرد.
فراكسیون صدری ها در اعتراض به روندی كه تغییرات كابینه عراق را گرفته و آنچه بازگشت به سهم بندی های حزبی و سیاسی خوانده، وزیران خود را از دولت العبادی فراخوانده است.
از طرفی منابع مطلع به خبرنگار ایرنا گفتند كه احتمالا پارلمان عراق به تعدادی از نامزدهای پیشنهادی نخست وزیر و نه همه آنها رای اعتماد دهد و مابقی به معرفی فراكسیون ها برای نامزدهای پیشنهادی خود موكول می شود.
یادآور می شود كه در بیانیه رسمی پارلمان ملی عراق درباره جلسه امروز، به بررسی اسامی كابینه جدید اشاره نشده است.
خاورم *4*353*1770*1275

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
پارلمان عراق طرح دولت برای مبارزه با فساد را تصویب کرد