سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...سخنگوی سازمان انرژی اتمی: نشست جمع بندی ایران و آژانس در وین/ 10 هزار سانتریفیوژ غیرفعال جمع می شوند


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از برگزاری نشست کارشناسی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای جمع بندی اقدامات در چارچوب نقشه راه در سه شنبه هفته آینده در وین خبر داد.

بهروز کمالوندی در صحبت‌هایی در شبکه خبر روز پنج شنبه با اشاره به انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس درباره ایران گفت: این گزارش انعکاس دهنده اقدامات ایران است و در آن صراحتا اعلام کرده تمامی فعالیت‌های ایران در جهت صلح آمیز است و انحرافی ندارد و از این جهت گزارش خوبی است.

وی با اشاره به بند 22 این گزارش که همواره در گزارش‌های آژانس تکرار می‌شود و اعلام کرده است ایران فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش را تعلیق نکرده است، گفت: اشاره به این مطلب از سوی آژانس به یک عادت تبدیل شده است. تلقی آژانس این است که ایران باید طبق قطعنامه‌های شورای امنیت فعالیت های غنی‌سازی‌اش را تعلیق کند در حالی که از نظر ما قطعنامه‌های شورای امنیت غیرقانونی هستند و همچنین بر اساس برجام تلاش شده تا قطعنامه‌های موجود علیه ایران اجرا نشود. همچنین براساس قطعنامه 2231 تلاش می‌شود تا همزمان با اجرای برجام قطعنامه‌های قبلی عملا ملغی شوند.

کمالوندی با اشاره به بخشی از گزارش‌های آمانو مبنی بر اینکه «در موقعیتی نیست که صلح آمیزبودن همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را طبق پادمان جامع تایید کند» خاطرنشان کرد:‌ به غیر از این بخش‌ها که البته ناشی از رویکرد سیاسی آژانس در طی بیش از یک دهه است، سایر بخش‌های گزارش مثبت است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با حل مسایل گذشته، اظهار کرد: ما برای حل این مسایل یک بار برای همیشه طی دو سال گذشته اقدام کردیم. اولین مرحله گفت‌وگوهایی بود که صورت گرفت و پس از نقشه راه مبنای کار قرار گرفت. ویژگی نقشه راه داشتن زمانبندی مشخص برای طرح سوالات، ارائه پاسخ‌ها و بسته شدن موضوع است. ما انتظار داریم نهایتا آژانس تا 15 دسامبر گزارش خود درباره حل و فصل مسایل گذشته را ارائه کند هرچند ممکن است بتواند زودتر از این تاریخ نیز این گزارش را منتشر کند. در عین حال ما پاسخ‌هایمان را تا 15 اکتبر داده‌ایم و بنا نیست دیگر بازدیدی، سوالی و یا اطلاعاتی رد و بدل شود.

وی تاکید کرد: طی دو سال گذشته هیچ بازرسی از تاسیسات نظامی ایران صورت نگرفته است. تنها یک بار توسط آمانو و معاونش از سایت پارچین بدون تجهیزات بازدید صورت گرفته است.

کمالوندی در خصوص برخی ابهامات از سوی برخی کارشناسان خارجی مبنی بر اینکه احتمال بسته‌شدن مسایل گذشته کم است، گفت: برخی اندیشکده‌های آمریکایی و مشخصا یکی از آن‌ها که نمی‌خواهم نامی از آن ببرم در سال‌های گذشته به ویژه دو سال اخیر مرتبا اخبار منفی درباره بحث هسته‌ای ایران منتشر کرده است و از بسته شدن این موضوع نگران است اما ما از سوی مسئولان کشورهای مورد نظر و مقامات رسمی مطلبی خلاف آنچه در برجام آمده است نشنیده‌ایم.

این مقام سازمان انرژی اتمی در ادامه از برگزاری مذاکرات میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز سه شنبه هفته آینده در وین برای جمع بندی نهایی بر سر نقشه راه خبر داد و گفت: پس از این نشست ظرف یک هفته آمانو گزارش خود درباره حل و فصل مسایل گذشته را منتشر می‌کند و پس از آن شورای حکام 10 روز تا 2 هفته وقت دارد تا آن را بررسی کند و امیدواریم این گزارش در 24 آذر منتشر شود.

کمالوندی در پاسخ به اینکه اگر موضوع PMD بسته نشود واکنش ایران چه خواهد بود، گفت: اگر این مساله بسته نشود در عمل برجام را اجرا نکرده‌اند و نقض برجام صورت می‌گیرد اما ما تاکنون چنین برداشتی نداریم. ما خوشبینانه به این مساله نگاه نمی‌کنیم بلکه بر اساس واقعیات موضوع را رصد می‌کنیم. براساس بند 14 برجام که با رویکرد بسته شدن مسایل گذشته برای همیشه نوشته شده است باید این موضوع بسته شود چرا که ما تمامی همکاری‌های لازم را انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ آنچه تاکنون ما شنیده‌ایم اینکه کشورهای 1+5 بنایشان بر این نیست که پرونده را نبندند البته از سوی برخی کشورها فشارهایی وارد می‌شود اما این‌ها تاثیری بر روند کار ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درخصوص همکاری آژانس با ایران خاطرنشان کرد:‌ فعلا در جایگاهی هستیم که می‌توانیم بگوییم آژانس به وعده و وظایف خود طبق توافق ژنو و نقشه راه عمل کرده است اما انتظار داریم موضوع مسایل گذشته قطعا بسته شود. آمانو وظیفه دارد گزارشی واقع بینانه از روند اجرای نقشه راه فراهم کند. قرار نیست او در گزارشش نتیجه‌گیری کند بلکه تصمیم گیری به عهده اعضای شورای حکام است و شورای حکام صرفا از موضوع فنی و حرفه‌ای به موضوع نگاه نمی‌کند بلکه رویکرد سیاسی مثل شورای حکام بر این شورا نیز حاکم است.

وی در رابطه با آنچه در گزارش آژانس آمده است مبنی بر اینکه ایران اطلاعات طراحی تکمیلی را ارائه نکرده خاطرنشان کرد: ما اطلاعات طراحی را ارائه کردیم اما بعضا آژانس اطلاعات بیشتری را خواسته است که ممکن است در زمان مقتضی امکان این کار فراهم نشده باشد اما این موضوع مساله مهمی نیست.

کمالوندی در خصوص امضای سند بازطراحی راکتور اراک از سوی 1+5 تصریح کرد: امضای این سند یک تحول بسیار مهم است. این سند یکی از تعهدات 1+5 در چارچوب برجام بود که روند ساخت،‌ بازطراحی و مدرن سازی راکتور اراک را با همراهی کشورهای بین المللی تضمین می‌کند. البته ما قبلا گفته‌ایم مهندسان ما خود قادر به بازطراحی راکتور هستند اما کمک و همراهی این کشورها سرعت کار را افزایش می‌دهد و همچنین فضایی را برای همکاری بین المللی میان ایران و کشورهای دیگر هسته‌ای فراهم می‌کند.

وی افزود: چین در این بازطراحی نقش اصلی را بازی می کند و مذاکرات میان شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی و تولید هسته‌ای چین طی این هفته و هفته آتی ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین از تشکیل اولین جلسه ستاد نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی خبر داد و گفت: این ستاد تشکیل شده و جلسه‌ای داشته و در حال بررسی مسایل هستند اما اطلاع رسانی جزیی به عهده شورای عالی امنیت ملی است.

کمالوندی درباره جمع کردن سانتریفیوژها در سایت نطنز و فردو گفت: ما 10 هزار سانتریفیوژ غیرفعال داشتیم که برای بسته بندی و جمع آوری درست به زمان زیادی نیاز داریم. در حال حاضر نصف کمتر آنها جمع شده است و تا دو هفته آینده تمامی آن‌ها جمع می‌شود و می‌ماند 9100 سانتریفیوژ فعال که بیش از 2 هزار تای آنها باید جمع شود و از آنجایی که به آن‌ها گاز تزریق می‌شود جمع کردن آن‌ها حساسیت بیشتری می‌طلبد و ابتدا باید پاکسازی شوند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: بعد از 24 آذر که پرونده مسایل گذشته در آژانس بسته شد ایران جمع آوری آن بخش از سانتریفیوژهای فعال که باید طبق برجام کاهش یابند را شروع می‌کند.


ویدیو مرتبط :
کلیپ منتشر نشده از سخنان سخنگوی سازمان انرژی اتمی