سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...ماموریت 100 مهندس مزدا برای احیای تکنولوژی موتورهای ونکل


ماموریت 100 مهندس مزدا برای احیای تکنولوژی موتورهای ونکل

موتورهای ونکل یا دورانی قدمتی نزدیک به 70 سال دارند اما پس از عدم موفقیت مخترع آلمانی در تولید انبوه این پیشرانه ها در آلمان و شکست پروژه های مرسدس بنز با این موتورها، این مزدا بود که یک تنه این تکنولوژی را تا اوایل قرن بیست و یکم زنده نگه داشت.

RX-8 آخرین مدل تولید انبوه مزدا با موتورهای دورانی یا ونکل تلقی می شود. مصرف نسبتا زیاد سوخت، دوام نسبتا پایین و مخلوط شدن روغن و سوخت که منجر به افزایش آلایندگی خودرو می شود.

MAZDA-1

کمبود گشتاور تولیدی و سختی تعمیر و نگهداری از جمله مشکلاتی هستند که سد راه این تکنولوژی جالب و ساده شده اند.

توضیح نحوه عملکرد یک موتور ونکل بدون دیدن ویدیو از این تکنولوژی چندان ساده نیست اما به طور کلی کافیست بدانید که در این نوع پیشرانه قطعاتی چون پیستون و شاتون و سرسیلندر حذف شده اند و پروسه مکش، تراکم و انفجار و تخلیه توسط گردش یک روتور مرکزی درون یک پوسته غیر متقارن انجام می شود.

طبیعتا حذف این قطعات مزیت بسیاری از نظر هزینه تولید و نگهداری به همراه دارد اما مشکلات خاص پیشرانه های ونکل که پیشتر گفته شد مانع از فراگیر شدن این تکنولوژی بوده اند.

این روزها موتورهای دورانی بیشتر در مسابقات شتاب (درگ) و دریفت مورد استفاده قرار می گیرند و نیرو بخشی شماری از سریعترین جنگنده های مزدا هستند.

MAZDA-5

حالا مزدا پس از وقفه توسعه این تکنولوژی در اثر بحران مالی سال های اخیر، تصمیم گرفته تا با تخصیص بودجه ای تازه، این پروژه را احیا کند.

MAZDA-3

مدیرعامل مزدا در کنار مزدا کازمو اسپرت، اولین محصول این کمپانی با موتور ونکل مدل 1967

در این راستا 100 مهندس مزدا مسئولیت دارند تا بر روی ارائه راهکارهایی برای رفع مشکلات این تکنولوژی کار کنند. چرا که موتور های ونکل یکی از شاخصه های برند مزدا به شمار می روند و این کمپانی سال هاست برای حفظ این شاخص تکنولوژیک خود تلاش می کند.

MAZDA-6

MAZDA-4

منبع: businessinsider

برچسب‌ها:پیشرانهتکنولوٰژیحمل و نقلخودرومزداموتورموتور دورانیموتور ونکل

اشتراک‌گذاری:


ویدیو مرتبط :
تکنولوژی موتورهای تخت سوبارو