سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...38 درصد از زنان معتاد ساماندهی شده در شفق مطلقه هستند/ماهیانه 57 کودک به شیرخوارگاه‌های بهزیستی اضافه می‌شوند


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، احمد دلبری در نشست خبری خود با اشاره به اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر و خیابانی، اظهارداشت: در تاریخ 31 شهریور 94 جلسه‌ای در ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به ریاست وزیر کشور برگزار شد که در نهایت وظایفی برای هر یک از سازمان‌ها در طرح ساماندهی معتادان متجاهر گذاشته شد.

وی تصریح کرد: پیرو جلسه اشاره شده، جلسه‌ای نیز در استانداری تهران و به ریاست استاندار تهران برگزار شد و دستورالعمل طرح ساماندهی معتادان متجاهر و خیابانی تهیه و تاکید شد که دستگاه‌ها در اجرای طرح به وظایف خود عمل کنند.

دلبری خاطرنشان کرد: بر این اساس سازمان بهزیستی نیز با توجه به ظرفیتی که در مراکز اقامتی میان مدت داشت تعهد ساماندهی 3 هزار نفر از معتادان را بر عهده گرفت که در نهایت این تعداد معتاد در بیش از 186 کمپ ساماندهی شدند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین به جمع‌اوری و ساماندهی زنان معتاد متجاهر و خیابانی اشاره کرد و گفت: در این راستا نیز سازمان بهزیستی با استفاده از ظرفیت و پتانسیل خود، 400 نفر از زنان معتاد متجاهر را در مرکز شفق ساماندهی نمود.

وی اضافه کرد: از 400 نفر زن معتاد، 281 نفر شماره تماس خانواده‌های خود را به مددکاران دادند که از این تعداد 50 شماره  تماس معتبر بود که مددکاران با خانواده‌های آنها تماس برقرار کردند که از این 50 نفر 15 نفر دارای فرزند زیر 15 سال و 3 نفر دارای فرزند خردسال بودند که با برنامه‌ریزی سازمان بهزیستی یک نفر از این کودکان در شیرخوارگاه رقیه نگهداری و 2 فرزند خردسال دیگر نیز نزد خانواده‌هایشان ارجاع داده شد.

دلبری ادامه داد: از 400 نفر زن معتاد متجاهر 21.5 درصد مجرد، 38.5 درصد مطلقه و 40 درصد متأهل و 10 درصد آنها بیسواد بودند که از نظر طیف سنی نیز 7.7 درصد زیر 25 سال، 33.3 درصد 25 تا 35 سال و 15 درصد نیز بالاتر از 45 سال بودند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح کرد: کوچکترین زن معتاد ساماندهی شده در مرکز شفق 19 سال سن داشته که براساس گزارشات جمع‌آوری شده نیز 60 درصد از زنان ساماندهی شده سابقه ترک و 17 درصد هم سابقه کیفری داشته‌اند.

وی در خصوص خدمات ارائه شده از سوی سازمان بهزیستی استان تهران در مرکز نگهداری شفق، بیان داشت: در حال حاضر 5 مددکار در این مرکز مشغول به فعالیت هستند( یک نفر آقا و 4 نفر خانم)، ضمن اینکه همزمان با فعالیت‌های مددکاران 20 مددیار معتاد بهبود یافته و تحصیلکرده نیز در این مرکز حاضر شدند.

دلبری با اشاره به تکمیل شدن پرونده اجتماعی زنان ساماندهی شده در مرکز شفق، گفت: با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای تک تک مددجویان پرونده اجتماعی شکل گرفته و افراد بیمار نیز جهت پذیرش به بیمارستان‌ها ارجاع داده شدند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین به تکمیل شدن بانک اطلاعاتی مددجویان شفق اشاره کرد و گفت: این بانک به ترتیب گروه سنی، تحصیلات و نوع مصرف مواد مخدر تهیه شده است ضمن اینکه در مرکز شفق تیم بهداشتی و درمانی مستقر شده است.
وی در ادامه با اشاره به تفاوت طرح ساماندهی معتادان متجاهر و خیابانی در سال جاری با سایر طرح‌های ساماندهی در سال‌های گذشته، افزود: مشارکت بخش‌های مختلف و سازمان‌ها یکی از نکات قابل تأمل این طرح است ضمن اینکه برنامه‌ای نیز برای حمایت از معتادان بهبود یافته پس از ترخیص ترسیم شده است.

دلبری اظهارداشت: با هماهنگی صورت گرفته با شهرداری تهران، معتادان بهبود یافته پس از ترخیص از مراکز اقامتی میان مدت به مراکز بهاران جهت اشتغال ارجاع داده خواهند شد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران درخصوص نوع فعالیت مراکز بهاران، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این مراکز از سوی شهرداری تهران در 22 منطقه تهران دایر خواهد شد و سهم هر منطقه 2 مرکز خواهد بود و در واقع مددجویان بهبود یافته از مراکز اقامتی به مدت یک سال از خدمات شبانه‌روزی این مراکز جهت حرفه‌آموزی و توانمندسازی استفاده خواهند نمود.

وی تصریح کرد: 44 مجتمع و مرکز بهاران در 22 منطقه با ظرفیت هر مرکز 150 تا 200 مددجو پیش‌بینی شده است.

دلبری در ادامه با اشاره به اینکه 60 در صد از زنان متجاهر جمع‌آوری شده متعلق به سایر استان‌‌ها هستند، گفت: تنها 40 درصد از این افراد سهم استان تهران هستند و طبق هماهنگی صورت گرفته قرار است زنان سایر استان‌ها با هماهنگی وزارت کشور و استانداری‌ها به استان‌های خود برگردند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی در خصوص مددکاران اجتماعی در مرکز شفق وجود ندارد ضمن اینکه این آمادگی از سوی سازمان بهزیستی جهت پذیرش کودکانی که مادرانشان معتاد هستند وجود دارد.

وی افزود:از زمان اجرای طرح ساماندهی معتادان خیابانی و متجاهر، 3513 نفر جمع‌آوری شدند که از این تعداد 2740 نفر در مراکز اقامتی میان مدت بهزیستی استان ساماندهی شدند، 671 نفر به سامان سرای خاوران ارجاع داده شد
دلبری افزود: از 2740 معتاد ساماندهی شده در مراکز اقامتی میان مدت 781 نفر بیکار، 1067 نفر کارگر ساده و 891 نفر دارای تخصص هستند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در خصوص هزینه‌های نگهداری معتادان در طرح ساماندهی گفت: برای هر نفر 400 هزار تومان اعتبار اختصاص یافته است و در واقع در فاز نخست طرح یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار از سوی ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران اختصاص داده شده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی بهزیستی استان تهران در 9 ماهه گذشته از سال جاری گفت: در طی این چند ماه 510 کودک سالم صفر تا 6 سال در 4 شیرخوارگاه بهزیستی در سطح استان تهران پذیرش شده اند و در واقع به طور میانگین ماهیانه 57 کودک صفر تا 6 سال در این مراکز پذیرش شده‌اند.

دلبری با اشاره به علل پذیرش کودکان در شیرخوارگاه‌های بهزیستی در سطح استان تهران، گفت: 28 درصد به دلیل اعتیاد والدین، 34.5 درصد کودکان رها شده در سطح جامعه، 10.5 درصد به دلیل متارکه والدین، 7.5 درصد از کودکان به دلیل زندانی بودن والدین، 7.6 درصد به دلیل فوت والدین، 6.3 درصد به دلیل عدم توانایی در نگهداری، 3 درصد به دلیل کودک آزاری و در نهایت 2.5 درصد به دلیل عدم توان مالی والدین در مراکز بهزیستی پذیرش شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح کرد: از این تعداد 19 نفر دارای HIV+ و 10 نفر هپاتیت بوده‌اند.

وی تصریح کرد در سال 93- 142مورد فرزندخواندگی  انجام شده است و این در حالی است که 9 ماهه گذشته از سال 94- 230 مورد فرزندخواندگی انجام شده است که تا آخر سال نیز 100 مورد فرزندخواندگی انجام می‌پذیرد.

دلبری همچنین به آمار زوجین در نوبت جهت دریافت فرزند از سوی بهزیستی اشاره کرد و گفت: 1600 زوج جهت دریافت کودک پشت نوبت قرار دارند که البته طرحی نیز تحت عنوان امین موقت از سوی بهزیستی اجرا شد که متاسفانه استقبال خوبی از سوی خانواده‌ها نشد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه یکی از کارهای اصلی در استان تهران فرزند خواندگی و تسهیل شرایط در این زمینه است، گفت: جلساتی با قوه قضاییه و دادستانی و دایره سرپرستی برگزار کردیم تا موانع واگذاری کودک را مورد بازنگری قرار دهیم که در این زمینه به نتیجه خوبی هم رسیده‌ایم.

وی در خصوص برنامه‌های بهزیستی استان تهران جهت ارتقای شیرخوارگاه‌ها، تصریح کرد: ارتقای خدمات بهداشتی، نظارت و ارتقای کیفیت از جمله مواردی است که توسط تیم‌هایی تخصصی انجام می‌گیرد ضمن اینکه یکی از اولویت‌های سازمان بهزیستی استان تهران در بخش شیرخوارگاه‌ها استفاده از ظرفیت‌های مردمی است.

دلبری در ادامه با اشاره به اینکه 150 خانواده از مبادی غیرقانونی فرزند گرفته‌اند، گفت: برای حل مشکل این خانواده‌ها نیز رایزنی‌هایی با قوه قضاییه شده است.
مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین به آمار دختران مجرد درخصوص فرزندخواندگی گفت: در این زمینه نیز 3 مورد تقاضاء داشته‌ایم که یک مورد انجام، یک مورد در دست اقدام و یک مورد نیز در نوبت قرار دارد.

وی در ادامه به بحث توانبخشی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 145 هزار معلول مددجو در استان تهران تحت پوشش بهزیستی استان قرار دارند و این تعداد از 240 مرکز خدمات روزانه و شبانه دریافت می‌کنند.

دلبری افزود: یکی از کارهای ویژه در 9 ماه گذشته در حوزه توانبخشی صدور کارت ویژه معلولان است که از 16 هزار کارت صادر شده در سطح کشور، 12 هزار کارت بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: معلولیت در استان تهران یکی از معضلات بهزیستی کشور و نظام شهروندی است. متأسفانه به خاطر بعد مساحت و وسعت آن طور که باید به جامعه معلولان خدمت ارائه شود این امر محقق نشده است.

وی تصریح کرد: برهمین اساس سازمان بهزیستی استان تهران تلاش گسترده‌ای را در اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه کرده است به طوری که این طرح از سال 74 در روستاها آغاز و خوشبختانه 100 درصد از معلولان روستایی استان تهران در قالب این طرح قرار گرفته‌اند.

دلبری از توسعه طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در شهر تهران خبر داد و گفت: بنا داریم با استفاده از ظرفیت سراهای محلات و کانون‌های معلولان این طرح را در شهر تهران توسعه دهیم.

مدیرکل بهزیستی استان تهران همچنین به افتتاح مجموعه آب درمانی معلولان در شهر تهران خبر داد و گفت: همزمان با دهه فجر اردوگاه استانی تهران با شرایط ویژه جهت ارائه خدمات به معلولان در مرکز شهید قدوسی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد: این مجموعه از سال‌های گذشته با رقم حدود یک میلیارد تومان تأسیس شده بود اما به دلیل مشکلاتی نمی‌توانستیم از آن بهره‌برداری کنیم که با رفع مشکلات همزمان با دهه فجر این مجموعه به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/

http://fna.ir/P012NJ


ویدیو مرتبط :
100 درصد مردان و 60 درصد زنان غربی زنا می کنند !!