انتظارات جامعه پزشکی از مجلس دهم / پزشکان بی پناه ترین قشر ارائه دهنده خدمت


رئیس سازمان نظام پزشکی ضمن دعوت از جامعه پزشکی برای مشارکت در انتخابات مجلس دهم، تاکید کرد: باید تلاش کنیم پزشکان به مجلس بروند و کمک کنند. ترکیب آینده مجلس برای آینده نظام سلامت بسیار مهم است.

به گزارش خبرنگار سلامت ایسنا، دکتر علیرضا زالی در اولین همایش سراسری پزشکان خانواده در سال اجلاس سران، در آستانه انتخابات مجلس دهم وظیفه سازمان نظام پزشکی را شرکت در این فرایند عنوان کرد و از تمام جامعه پزشکی خواست در این انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه افزود: شایسته است که جامعه پزشکی در زمینه انتخابات مشارکت جدی به عمل آورد و علاوه بر آن مردم را ترغیب کنند تا یک حماسه پدید آید. باید تلاش کنیم پزشکان به مجلس بروند و کمک کنند. حتما ترکیب آینده مجلس برای آینده نظام سلامت بسیار مهم است.

زالی بابیان اینکه برخی از کسانی که قبلا در مجلس بودند آنگونه که شایسته و مورد انتظار بود برای حل مشکلات نظام سلامت عمل نکردند، ادامه داد: برخی دیگر از نمایندگان مجلس اعم از پزشک وغیر پزشک با یک نگاه سلامت محور، برای این حوزه تلاش کردند. این که گاهی گفته می‌شود طرح تحول نظام سلامت چاه ویل است و پول آن به جیب پزشکان می‌رود حرف های بسیار خطرناکی است که دلایل واقعی ندارد و منجر به تشویش افکار مردم می‌شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به کسری بودجه مزمن نظام سلامت تاکید کرد : هرسال دانشگاهها و نظام سلامت با کسری اعتبار سال آینده خود روبرو می‌شوند. امسال آنچه که گفته شد روی کاغذ باقی ماند و عملا به وزارت بهداشت و حوزه سلامت منتقل نشد. در سال آینده باید حتما کمبودهای جدی نظام سلامت را ببینیم. امروز پناه مردم بیمارستان‌های دولتی و خصوصی است و امیدواریم سال آینده نگران تامین فرایندهای بودجه‌ای نباشیم و صیانت از جایگاه پزشکان عمومی نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار بگیرد.

نظام ارجاع و پزشک خانواده، اصل حتمی نظام سلامت کشور

زالی شکل گیری، ‌استقرار، نهادینه سازی و تکمیل نظام پزشک خانواده را یکی از مسائل اصلی نظام سلامت عنوان کرد و گفت: وضعیت حوزه سلامت باعث شده است که نظام ارجاع و ظرفیت پزشکان خانواده به سمت یک حرکت عملیاتی پیش رود. باید با طرح ریزی یک برنامه عملیاتی مطابق وضعیت بومی و فرهنگی کشور به سمت استقرار نقشه جدید راه حرکت کنیم.

وی افزود: امروز پزشک خانواده و نظام ارجاع یک اصل حتمی برای نظام سلامت کشور است. مهمترین بحث‌ها در این زمینه ریل گذاری مناسب برای آن است به گونه‌ای که مقتضیات نظام سلامت کشور مورد توجه قرار بگیرد علاوه بر آن طراحی زیر ساخت‌ها و بحث نیروی انسانی مجرب و آگاه نیز از مهمترین مسائل نظام پزشک خانواده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به برنامه ریزی وزارت بهداشت در خصوص تربیت پزشک خانواده گفت: این طرح به معنی جایگزینی پزشک عمومی و خانواده نیست. عنصر اصلی نیروی انسانی برای حل نظام ارجاع و خانواده پزشکان عمومی هستند ولی به دلیل نوع ماهیت آموزشی در دانشکده‌های علوم پزشکی باید تغییرات قابل توجهی در برنامه‌های آموزشی اتفاق بیفتد که پزشک بتواند مناسب با وضعیت نظام سلامت کشور فعالیت کند.

زالی همچنین به اهمیت توجه به زیر ساخت‌های فناوری برای استقرار پزشک خانواده اشاره کرد و گفت:‌در سالهای اخیر فقدان زیرساخت‌های فناوری خلاء بزرگی ایجاد کرده. باید یک شبکه اطلاع رسانی به روز، موثر و هوشمند می‌تواند عنوان ستون فقرات نظام ارجاع شکل شکل گیرد.

وی استراتژی اصلی را توجه به بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: این بخش شالوده اصلی ارائه خدمات در کشور است. صیانت از منافع بخش خصوصی و ظرفیت سرپایی مسئله بسیار مهمی است.

زالی در ادامه با بیان اینکه در پنج ساله اول راه اندازی نظام پزشک خانواده از نظر بودجه‌ای و اعتباری نیازهای جدیدی شکل می‌گیرد افزود: بعد از پنج سال این نیازها رو به افول خواهد بود و مهم است که از نظر اعتبارگذاری به این مسئله توجه شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی تامین مناسب درآمد پزشکان عمومی را مسئله مهمی در ماندگاری آنها در نظام پزشک خانواده عنوان کرد و افزود: بسته‌های درآمدی برای پزشکان باید جامع باشد و تمام مداخلات پزشک مدنظر قرار داده شود تا رضایت آنها را جلب کند. در برخی از دوره‌های قبلی درآمد پزشکان متناسب با مقتضیات نبوده و مسائلی مانند عدم پرداخت و دیرکرد نیز اتفاق افتاده است. شمار نیروی انسانی با یک سیر منطقی در حال افزایش است ولی باید جاذبه‌ها را طوری طراحی کنیم که منجر به ریزش پزشکان مخصوصا در مناطق روستایی نشود.

وی با بیان اینکه وضعیت باید به گونه‌ای فراهم شود که پزشکان جایگاه ممتازتری در نظام سلامت پیدا کنند ادامه داد: پزشکان عمومی باید دروازه بان نظام سلامت کشور باشند و نقش مهم رهبری را در نظام شبکه مراقبت‌های اولیه به عهده بگیرند.

زالی بازمهندسی نظام مراقبت‌های اولیه را باعث تعریف وظایف جدیدی برای پزشکان عمومی دانست و گفت: مشکلات پیش روی جامعه پزشکی فراوان است و پزشکان عمومی در صدر این موضوع قرار دارند.

رئیس سازمان نظام پزشکی برخی گفته‌ها مبنی بر بالا بودن دستمزد پزشکان عمومی را غوغاسالاری خواند و گفت: بخش عمده‌ای از پزشکان به خصوص پزشکان جوان با مشکلات مالی متعددی روبرو هستند. مکانیسم‌های حمایتی برای پزشکان جوان معمولا وجود ندارد. باید با یک عزم ملی، حل مشکلات صنفی آنها در دستور کار دلسوزان سلامت قرار بگیرد.

وی افزود: سرمایه گذاری بر روی این پزشکان همراه با سوددهی خواهد بود. ما تلاش کرده‌ایم که فرهنگ مطب داری و نظام سرپایی را تغییر دهیم. قالبی که در مجموعه نظام تعرفه گذاری جهانی مناسب است نظام EM است که شاکله اصلی نظام ارزشگذاری نسبی عنوان می‌شود.

زالی عدم تحقق زیرساخت‌های لازم و بحث اعتبارات بیمه‌ای را یکی از موانع بزرگ پیش روی پزشک خانواده خواند و افزود: با توجه به مشکلات بیمه‌ها که آمادگی لازم را برای ورود به این بخش ندارند نگاه مشترک ما و وزارت بهداشت این است که فرهنگ تحقق این نوع از نظام تعرفه گذاری را پی ریزی کنیم. اگر این اتفاق بیفتد تحولی در پرداخت پزشکان ایجاد می‌شود.

پزشکان بی پناه ترین قشر ارائه کننده خدمت هستند

رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص امنیت شغلی جامعه پزشکی نیز گفت: اخبار متعددی در این زمینه از نقاط مختلف کشور می‌رسد که بخشی از آنها رسانه‌ای و برخی گم می‌شود. امروز دغدغه ما در نظام سلامت به خصوص در بیمارستان‌های دولتی و مناطق محروم وجود امنیت تضمین شده شغلی برای پزشکان است.

زالی تصریح کرد: حتی در منازعات جنگی هم بیمارستان‌ها خط قرمز هستند. این مسئله دور از انتظار است که ما در یک شرایط طبیعی و امن در کشور نسبت به امنیت پزشکان نگران باشیم.

وی تاکید کرد: پزشکان بی پناه ترین قشر ارائه کننده خدمت هستند و هیچ مکانیزم حمایتی برای آنها وجود ندارد. جامعه پزشکی مظلومانه به این اتفاقات نگاه می‌کند و هیچ حرکت جدی برای تامین امنیت آنها وجود ندارد. این امر نیازمند یک حرکت مشترک با وزارت بهداشت است و آنقدر اهمیت دارد که با شورای امنیت ملی نیز در این زمینه صحبت کرده‌ایم.

بازنده اصلی ازبین رفتن اعتماد میان پزشکان و مردم، بیماران و نظام سلامت هستند

زالی طراحی برنامه‌های عمومی و فرهنگ سازی را برای تلطیف فضای بین پزشک و بیماران را لازم خواند و گفت: امروز اگر به هر دلیلی این رابطه مبتنی بر اعتماد آسیب بخورد بازنده اصلی نظام سلامت و بیماران هستند. جز اعتماد راهی برای انجام کامل مراحل درمان وجود ندارد.

رئیس سازمان نظام پزشکی همچنین بر صیانت از جایگاه والای پزشکان تاکید کرد و افزود: مسئولین ارشد و قوای سه گانه نیز تصریح کرده‌اند که باید یک فضای مناسب آکنده از نشاط در قشر فرهیخته پزشکی ایجاد شود.

انتهای پیام


ویدیو مرتبط :
پدران،آسیب پذیرترین قشر جامعه اند(شوخی)