سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...فرصت یک ماه برای خانواده‌های که به صورت غیر قانونی فرزندی را تحت حمایت خود قرار داده‌اند


حبیب‌الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه خرید و فروش کودک جرم محسوب می‌شود، اظهار داشت: این موضوع در قانون فرزندخواندگی و آیین‌نامه‌های مربوط به آن تأکید شده است.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور در سال‌های اخیر تلاش گسترده‌ای را برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپر ست نموده است که البته در این مسیر مشکلات زیادی برای حمایت از کودکان بد سرپرست نسبت به کودکان بی‌سرپرست وجود دارد.

مسعودی فرید با بیان اینکه خانواده‌ها برای فرزند خواندگی بایستی مسیر قانونی را طی کنند تاکید کرد: چنانچه خانواده‌ای در سال‌های اخیر اقدام به خرید کودکی نموده است برای طی کردن مسیر قانونی و اخذ مجوزهای لازم می‌بایستی تا پایان دی ماه امسال  به مراجع قانونی و سازمان بهزیستی مراجعه کنند و پس از تأیید صلاحیت خانواده از سوی قوه قضائیه، اقدام به سرپرستی کودک خود کنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به ماده 29 قانون فرزندخواندگی اشاره کرد و گفت: بر اساس این ماده، کسانی که افراد واجد شرایط را قبل از تصویب این قانون به صورت غیر قانونی تحت سرپرستی قرار داده‌اند،مکلف هستند ظرف 6 ماه از تاریخ تصویب این قانون تحت نظارت سازمان و دادگاه نسیت به ادامه سرپرستی تعیین تکلیف نمایند. عدم مراجعه پس از مهلت اعطاء شده غیر قانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.

وی به ماده 30 این قانون اشاره کرد و افزود:افرادی که به هر دلیل موجه و یا تحت شرایط خاص،سرپرستی کودک یا نوجوانی را حداقل یکسال پیش از سپردن به سازمان،عهده‌دار بوده‌اند با دارا بودن شرایط مقرر در این قانون،نسبت به سرپرستی آنا حق تقدم دارند.

مسعوی فرید خاطر نشان کرد:بر اساس قانون فرزندخواندگی و آیین‌نامه‌های مربوطه، 85 درصد از بچه‌هایی که تحت حمایت سازمان بهزیستی به دلیل داشتن پدر و مادر(بدسرپرست) امکان واگذاری به خانواده‌ها را ندارند و در واقع تنها 15 درصد از بچه‌ها شرایط واگذاری را دارند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به قوانین واگذاری به کودک به خانواده‌ها، گفت: اولویت‌ما برای واگذاری کودک، زوجین جوان هستند ضمن اینکه سازمان بهزیستی کشور نسبت به واگذاری کودک به خانواده‌ها قانون را رعایت می‌کنند.

وی همچنین به خرید و فروش کودک در تهران و برخی از شهرهای دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: امیدواری در این زمینه مردم و مراکز درمانی همکاری لازم را با سازمان بهزیستی و مراجع قضایی داشته باشند و چنانچه با چنین مواردی مواجه شدند آنها را به سازمان بهزیستی و یا دادگاه‌ها ارجاع دهند.

انتهای پیام/

 


ویدیو مرتبط :
‫تفاوت خانواده تک فرزندی و خانواده چند فرزندی‬‎