علمی


2 دقیقه پیش

رزرو بلیط هواپیما مشهد

سفر به مشهد از آن دست سفرهایی‌ست که قرن‌ها از عمر محبوبیت‌اش می‌گذرد و زائران امام هشتم شیعیان، خود را به وسیله‌های مختلف به این شهر می‌رساندند. خوشبختانه ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...فشارخون و دیابت علل نارسایی کلیه در ایران


به گزارش گروه علمی ایرنا ازدبیرخانه دومین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی، دکتر آیدین لطفی‌آذر گفت: نارسایی مزمن کلیوی دسته‌ای از بیماری های کلیوی هستند که با تظاهرات کاهش عملکرد کلیوی خود را نشان می دهند.
وی، از علل مهم به وجود آورنده این بیماری را دیابت، پر فشاری خون، عفونت های کلیوی دانست و گفت: از دیگر علل مهم نارسایی کلیه می‌توان به سنگ‌های کلیوی، علل ارثی و بیماری‌های مادرزادی کلیه مثل بیماری پلی کیستیک کلیه اشاره کرد.
لطفی آذر افزود: طبق آمارهای به دست آمده حدود 10 درصد جمعیت کشور با درجات مختلفی از نارسایی کلیوی در طول عمر خود روبرو می‌شوند و در نهایت حدود یک درصد بیمارانی که از بیماری کلیوی رنج می برند کاندید دیالیز یا پیوند کلیه خواهند گشت.
دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی ادامه داد: از راههای پیشگیری از این بیماری کنترل منظم فشار خون و قند خون، رعایت بهداشت فردی و درمان به موقع عفونت های ادراری، نوشیدن کافی آب و مایعات خصوصاً در فصول گرم سال و غربالگری به موقع در افرادی با سابقه خانوادگی بیماری کلیوی است که می توانند از عوارض و هزینه های سنگین این بیماری برای بیماران و نظام بهداشت و درمان کشور جلوگیری کنند.
لطفی‌آذر گفت: پیوند کلیه بهترین درمان برای بیمارانی است که از مراحل انتهایی نارسایی مزمن کلیوی رنج می‌برند.
وی افزود: عمل پیوند کلیه برای نخستین بار در منطقه در سال 1347 در ایران انجام شد و هم‌اکنون سالانه بیش از 2500 پیوند کلیه در سراسر کشور انجام می‌شود و بیش از 35 مرکز پیوند کلیه در کشور در حال فعالیت هستند.
دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی افزود:ایران به عنوان پیشگام این علم نوین در منطقه آسیای غربی و شمال آفریقا این افتخار را دارد که بیش از 440 هزار پیوند کلیه را در کارنامه خود ثبت کرده است.
دومین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و ارولوژی از 11 تا 14 مرداد 95 در سالن همایش‌های برج میلاد تهران با شعار 'تهران پایتخت پیوند کلیه منطقه' با محوریت پیوند کلیه، دیالیز و سرطان پروستات برگزار خواهد شد.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
دیابت شایعترین علت نارسایی کلیه در دنیا و ایران