سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...ذرت دامی، گندم، لوبیا، کنجاله سویا و برنج پنج قلم عمده واردات 9 ماهه


ذرت دامی، گندم، لوبیا، کنجاله سویا و برنج پنج قلم عمده واردات 9 ماههایرنا/ جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران، واردات ذرت دامی، دانه گندم بجز گندم دامی، لوبیا سویا، کنجاله سویا و برنج را در دوره 9 ماهه امسال به عنوان پنج قلم عمده وارداتی کشور نشان می دهد که مجموع ارزش آن سه میلیارد و 300 میلیون دلار ثبت شده است.

میزان واردات کشور در دوره یاشده 25 میلیون و 704 هزار تن به ارزش 30 میلیارد و 167 میلیون دلار بود که از نظر وزن و ارزش نسبت به 9 ماهه (منتهی به آذر) پارسال، کاهش 16 و 22 درصدی را نشان می دهد.
ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 55 میلیون دلار، دانه گندم بجز گندم دامی 630 میلیون دلار، لوبیا سویا 586 میلیون دلار، کنجاله سویا 522 میلیون دلار و برنج 507 میلیون دلار اقلام عمده وارداتی این دوره است.
همچنین کشورهای چین، امارات، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس پنج مبدا وارداتی کشورمان در دوره این گزارش بودند که سهم 67 درصدی از واردات ایران را از آن خود ساختند.
میزان واردات ایران در این مدت از چین هفت میلیارد و 667 میلیون دلار، امارات پنج میلیارد و 716 میلیون دلار، کره جنوبی دو میلیارد و 728 میلیون دلار، ترکیه دو میلیارد و 257 میلیون دلار و سوئیس یک میلیارد و 861 میلیون دلار ثبت شد.
متوسط قیمت هرتن کالای وارداتی ایران در مدت 9 ماهه امسال یک هزار و 174 دلار ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش 7.5 درصدی را نشان می دهد.
پارسال میزان واردات کالا در دوره این گزارش برابر با 38 میلیارد و 846 میلیون دلار بود.
براساس اهداف کمی بخش صنعت، معدن وتجارت، قرار است در افق 1404 ارزش صادرات غیرنفتی (کالا و خدمات ) به رقم 180 میلیارد دلار برسد در حالی که پارسال ارزش آن 63 میلیارد دلار ثبت شد.
ایران به عنوان بیستمین اقتصاد بزرگ خارج از سازمان تجارت جهانی (WTO) محسوب می شود که تلاش می کند به این سازمان ملحق شود.
سرانه صادرات غیرنفتی (کالا و خدمات ) که پارسال برابر با 800 دلار بود، پیش بینی شده در افق چشم انداز 1404 به یک هزار و 850 دلار برسد.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید

منبع: ایرنا


ویدیو مرتبط :
ترفند جدید سودجویان در حوزه واردات برنج و مخلوط کردن آن با برنج ایرانی