سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...جای پای محکم برندهای خارجی لوازم خانگی در ایران


جای پای محکم برندهای خارجی لوازم خانگی در ایرانباشگاه خبرنگاران/ دبیر مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به قاچاق قانونی لوازم خانگی به کشور گفت: برندهای خارجی لوازم خانگی با برنامه‌ریزی فروش کالاهای خود در ایران را برای نسل‌های آینده تضمین کرده‌اند.

حمیدرضا غزنوی دبیر کل مجمع کارآفرینان امروز در نشست خبری با اشاره به اعطای وام خرید کالا گفت: اعتباری که بانک مرکزی برای وام کالا در نظر گرفته تنها شامل 700 هزار نفر می‌شود و با این رقم امکان دسترسی عموم به این وام بسیار کم است.

وی افزود: تنها قشر متوسط جامعه به خرید کالاهای تولید داخل اقدام می‌کنند و قشر مرفه کالاهای خارجی را ترجیح می‌دهند و با این اقدام بانک مرکزی در اعطای وام خرید کالا منجر به رکود بیشتر بازار شد.

غزنوی به این نکته نیز اشاره کرد که شرکت‌های خارجی نیز سوار بر موج شرایط شدند و برای فروش بیشتر کالاهای خود طرح اقساطی را ارائه دادند.

وی با انتقاد از شرایط تولیدکنندگان در کشور گفت: بسیاری از تولیدکنندگان خارجی هزینه‌های هنگفتی را برای تبلیغات خود در نظر گرفته‌اند و این هزینه ربطی به میزان فروش ندارد اما متأسفانه در کشور ما از هر 10 فروشگاهی که تولیدات داخلی را عرضه می‌کنند پنج فروشگاه محکوم به شکست هستند.

به گفته غزنوی بسیاری از برندهای خارجی در ایران مغازه‌های عرضه کننده کالاهای خود را خریداری کردند و به نوعی فروش محصولات خود را در ایران حتی برای نسل‌های آینده تضمین کرده‌اند.

وی به این نکته نیز اشاره کرد: بودجه تبلیغاتی کل تولیدکنندگان داخلی تنها دو درصد بودجه تبلیغاتی برندهای خارجی در ایران است و در شرایط کنونی میزان واردات لوازم خانگی هفت برابر خودرو است.

وی به حجم بازار لوازم خانگی ایران نیز اشاره کرد و گفت: 20 هزار میلیارد تومان حجم بازار سالانه لوازم خانگی در کشور است که 15 هزار میلیارد تومان آن در دست برندهای خارجی است.

غزنوی ادامه داد: برندهای خارجی 30 تا 40 درصد سهم سودشان از بازار ایران است در حالی که این رقم برای تولیدکننده داخلی زیر 10 درصد است.

وی به دیگر مشکلات تولیدکنندگان در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه عوارض نصب تابلوی برندهای خارجی و ایرانی در کشور با هم برابر است در حالی که در کشور آمریکا خالص دریافتی از برندهای خارجی برای نصب تابلو 35 برابر برندهای داخلی است.

غزنوی ادامه داد: به عنوان مثال یک شرکت برای تابلوی مغازه خود 750 میلیون دلار عوارض به شهرداری پرداخت کرده است و با توجه به هزینه‌های بالا تبلیغات در ایران می‌توان گفت تولیدکنندگان داخلی برای معرفی محصولات خود باید 10 برابر بیشتر از برندهای خارجی هزینه کنند.


دبیرکل مجمع کارآفرینان با اشاره به قاچاق قانونی با کشور گفت: متأسفانه حفره‌هایی وجود دارد که از طریق آنان قاچاق رونق می‎یابد که یکی از آنان کارت بازرگانی است که هنوز مشکلات مربوط به آن حل نشده است.

وی ادامه داد: واردکنندگان با کارت‌های بازرگانی مختلف قطعات کالا را به کشور از گمرکات مختلف وارد می‌کنند و با این شرایط تعرفه کمتری را پرداخت کرده و 70 درصد از حقوق دولت را نمی‌پردازند لذا باید تعداد واردکنندگان به طور دقیق مشخص شود و در جهت منافع کشور واردات کالا انحصاری شود همچنین باید کارت بازرگانی به نام شرکت‌های واردکننده صادر شود تا امکان رهگیری آن وجود داشته باشد.

غزنوی در ادامه صحبت‌های خود به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور اشاره کرد و گفت: ما در بخش لوازم خانگی 1.5 برابر نیاز بازار ایران سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که از نظر کیفیت و خدمات حتی از برندهای خارجی بهتر است لذا باید دولت یک استراتژی صنعتی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی داشته باشد و بررسی شود که در کدامیک از صنایع نیاز به جذب سرمایه است.

وی به این نکته نیز اشاره کرد که برندهای خارجی در واردات کالا تخلفات آشکاری انجام می‌دهند و متأسفانه با آنان برخورد جدی نمی‌شود.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید

منبع: باشگاه خبرنگاران


ویدیو مرتبط :
برنامه ثریا با موضوع تسخیر برندهای خارجی در بازار ایران