روانشناسی


2 دقیقه پیش

وسواس خود را درمان کنید!

چرا وسواس باید درمان شود؟ هر بار که با کسی دست می‌دهد فورا دست‌هایش را می‌شوید یا از دست دادن با دیگران امتناع می‌کند .حتی تقریبا هر بار، پس از خروج از خانه یا ماشین‌اش ...
2 دقیقه پیش

بر رنجش و کینه غلبه کنید!

رنجش ها بخش اجتناب ناپذیر زندگی اجتماعی هستند که خارج از خواسته ما بر ما تحمیل می شوند. اما این به معنای آن نیست که ما محکوم به حمل کردن آنها با خود در همه عمرمان هستیم. ...چرا همسرم دروغ میگوید؟


چگونه با همسر دروغ گو برخورد کنم

همسر دروغگو

هیچ‌چیز بدتر از این نیست كه نتوان به نزدیك‌ترین فرد در زندگی یعنی همسر، اطمینان كرد.  مسلما زندگی كردن با یك همسر دروغگو اصلا خوشایند نیست.  ممكن است شما بارهای اول كه دروغ می‌گوید چندان عكس‌العمل خاصی نشان ندهید اما بعد از مدتی، كم‌كم نسبت به او بی‌اعتماد می‌شوید یا گاهی با او به تندی و با عصبانیت برخورد كنید.  بسیاری از زنان نمی‌توانند متوجه شوند چرا همسرشان به آن‌ها دروغ می‌گوید درحالی‌كه آن‌ها با او با صداقت و درستی تمام رفتار می‌كنند و تمام زندگی‌شان را وقف او كرده‌اند. آن‌ها انتظار دارند كه همسرشان فرد قابل اعتماد زندگی‌شان باشد.  چند راه مختلف برای برخورد و رفتار كردن با همسری كه راست نمی‌گوید وجود دارد . اگر می‌خواهید او را اصلاح كنید قبل از اینكه زندگی‌تان را تلخ كنید این چند مورد را درنظر بگیرید.

خانم‌های زیادی هستند كه وقتی همسرشان مدام به آن‌ها دروغ  می‌گوید احساس می‌كنند كه دیگر در ذهن‌شان احترامی برای او قائل نیستند،  اگر شما هم جزو همین افراد هستید می‌توانید قبل از اینكه تمام احترام خود را نسبت به او از دست بدهید با خود فكر كنید، «به راستی چرا بعضی افراد دروغ  می‌گویند» تا بتوانید با واقع‌بینی بیشتری او را درك كنید. دروغ گفتن معمولا از سنین كم در كودكی آغاز می‌شود، حتی یك كودك 2 ساله نیز می‌تواند به راحتی دروغ بگوید اما زمانی كه كودك به اهمیت حرف‌ها و لغات پی می‌برد و می‌فهمد كه بعضی از حرف‌ها می‌توانند چه تاثیر خارق‌العاده‌ای داشته باشند به‌طور آگاهانه شروع به دروغ گفتن می‌كنند. 

 دروغ گفتن همیشه به این معنا نیست كه فرد می‌خواهد به كس دیگری آسیب برساند اما ممكن است گاهی این نتیجه نامطلوب پیش بیاید.  بعضی از افراد دروغ می‌گویند چون می‌خواهند خودشان را ثابت كنند درواقع دروغ گفتن برای آن‌ها نوعی رفتار دفاعی است، كودك طی مراحل رشد، متوجه می‌شود كه دروغ می‌تواند او را از بسیاری از عصبانیت‌هاو تنبیه‌های پدرو مادریا اطرافیان حفظ كند. به عبارتی دروغ راهی است كه می‌تواند نظر مثبت اطرافیان را به‌دست بیاورد وعمل ناشایست و بد خود را پنهان كند.

همچنین اگر بخواهیم مثبت نگاه كنیم؛ با دروغ می‌توان دوستان را حفظ كرد یا حتی عزیزی را با هدیه غیرقابل پیش‌بینی غافلگیر كرد. همان‌طور كه گفتیم دروغ گفتن از سنین خیلی كم شروع می‌شود و در همه ما وجود دارد، اینكه همه آدم‌بزرگ‌ها به نوعی دروغ  می‌گویند چندان عجیب نیست و مهم است كه این نكته را درنظر داشته باشیم بیشتر افراد وقتی دروغ می‌گویند به هیچ وجه دوست ندارند به فرد دیگری آسیبی برسانند.  مثلا؛ ممكن است خیلی از ما درباره لباس دوست‌مان به دروغ بگوییم كه زیباست درحالی‌كه عقیده داریم آن لباس واقعا زشت است.  همچنین خیلی ازما در مصاحبه‌های شغلی نیز برای بالا بردن شانس استخدام‌مان دروغ می‌گوییم.  ما به فرزندان‌مان هم دروغ می‌گوییم به آن‌ها قول می‌دهیم كه اگر شام‌شان را بخورند یك بستنی جایزه می‌گیرند اما سپس كاری می‌كنید كه كودك‌مان بستنی را فراموش كند چون برای به مغازه رفتن خیلی خسته هستیم.

دروغ  گفتن یاد گرفتنی است
چگونگی شرایط و موقعیت در سال‌های كودكی می‌تواند روی رفتار ما در كل زندگی تاثیر بگذارد.  ما تمایل داریم تا حدی همانند دیگران رفتار كنیم و وقتی در خانواده‌ای دروغ  پذیرفته شده‌باشد و حتی در بعضی موارد، پنهان كردن واقعیت با تشویق همراه شود، كودكان آن خانواده یاد می‌گیرند كه دروغ خیلی هم كار بدی نیست یا حتی می‌تواند عملی پذیرفته شده باشد.


حتی ممكن است بعضی‌ها در طول زندگی این تجربه را به‌دست بیاورند كه دروغ  راهی برای بقا و صیانت از نفس است.  مثلا گاهی بعضی از افراد برای پیدا كردن شغل یا حفظ آن مجبور می‌شوند حقیقت را به‌گونه‌ای مبهم یا آمیخته با دروغ بیان كنند و تا جایی كه می‌توانند با لغات بازی كنند. بسیار از افراد مجبورند برای بالا بردن حقوق‌شان‌ پنهان‌كاری كنند و تا حد زیادی از لغات نادرست یا مبهم استفاده كنند.  اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم دنیای ما خیلی هم زیبا نیست و دروغ در واقع تبدیل شده ‌است به جزئی از كار و زندگی و گذشته ما.

هرچند این رفتار در نظر اكثر افراد اصلا خوشایند و قبول‌شده نیست اما در زندگی تعدادی از زن و شوهرها وجود دارد.  اگر چه ناپسنداست اما هستند همسرانی كه نه تنها در موضوعات مهم به هم دروغ  می‌گویند، حتی در موضوعات كوچك و بی‌اهمیت نیز حقیقت را نمی‌گویند مثلا درباره مكانی كه هستند یا عقیده‌ای كه دارند دروغ می‌گویند.  همه ما در زندگی خود حد و حدودهایی داریم و خودمان هستیم كه بسیاری از مسائل زندگی‌مان را تعیین می‌كنیم.

شاید 2 طرف مقصر هستند
وابسته به ماست كه مشخص كنیم در زندگی‌مان دروغ گفتن تا چه حد مجاز است و تا كجا نیست. مثلا یكی از حالت‌ها و اتفاق‌هایی كه شاید در زندگی خیلی از زن و شوهرها پیش بیاید این است كه مثلا شوهر می‌گوید تا یك ساعت دیگر خانه است ولی این یك ساعت كجا و خانه رسیدن او كجا!  در این مواقع اگرچه همسر شما خودش متوجه می‌شود كه زمان خانه ‌آمدن خود را خیلی درست نگفته اما از طرف دیگر او دوست دارد در همان زمانی كه به شما گفته‌است به خانه برسد اما تلاش او برای عمل كردن به حرفش چندان كافی نیست و در نتیجه حرف و عمل او 2 تا می‌شود. در این حالت شما می‌توانید به این موضوع از 2 زاویه نگاه كنید و از یك نظر می‌توانید فكر كنید كه همسر شما توانایی چندانی در برنامه‌ریزی ندارد و نمی‌تواند كارهای خود را به درستی تنظیم كند و از نظر دیگر می‌توانید این طور به موضوع نگاه كنید كه همسرتان فردی دروغگو است كه بیش از حد سرش به كار گرم است. شما كدام را بیشتر می‌پسندید ؟ به‌نظرتان كدام برخورد مناسب‌تر است؟ این امر بسیار مهم است كه بدانید در به‌وجود آمدن رفتاری چون دروغ در یك زندگی زناشویی ممكن است 2 طرف مقصر باشند.

دروغ گفتن یاد گرفتنی است

بعضی‌دروغ ها را می‌شود زیر سبیلی رد كرد
اگر همسر شما تا به حال بیش از چندبار به شما گفته ‌باشد برای ورزش به باشگاه می‌رود ولی در واقع به جای رفتن به باشگاه به خانه یكی از دوستانش برود، این امر ممكن است شما را كمی ناراحت كند اما احتمالا مشكل خیلی بزرگی در زندگی ایجاد نمی‌كند. زن و شوهرها باید قبول كنند گاهی دروغ  گفتن یك نفر و انعطاف پذیری طرف دیگر درباره آن دروغ می‌تواند تنش كمتری در زندگی آن‌ها ایجاد كند و در نتیجه خانه آن‌ها آرامش بیشتری داشته ‌باشد.  البته گاهی نیز این دروغ‌ها می‌تواند آنقدر بزرگ باشد كه یكی از طرفین طاقت تحمل آن‌ها را از دست بدهد.

 در بعضی موارد دروغ گفتن می‌تواند تبدیل به یك مشكل كاملا پیچیده شود و طرفین را كاملا درگیرخود كند، بعضی از افراد وقتی دروغ می‌شنوند احساس می‌كنند دیگر نمی‌توانند با آن دروغ كنار بیایند و اعتماد آن‌ها كاملا از بین می‌رود.  اگر شما نیز جزو چنین افرادی هستید باید به‌دنبال یك راه‌حل برای دروغگویی باشید.  اینگونه راه‌حل‌ها به شما یاد می‌دهند كه بهترین رفتار و ابراز احساسات در این موارد باید چگونه باشد.

پیش‌بینی كنید، بعد شروع كنید
قبل از این كه بخواهید درباره دروغگویی همسرتان با او حرف بزنید بسیار مهم است كه حسابی فكر كنید و پاسخ‌های او را پیش‌بینی كنید.  اگر به جواب‌های احتمالی او فكر نكنید به‌طور حتم نمی‌توانید به درستی با او صحبت كنید و گفت‌وگوی ثمربخشی نخواهید داشت.  اول از همه سعی كنید، واكنش و تمام جواب‌های احتمالی او را با توجه به شرایط حدس بزنید،  در این حالت وقتی با او شروع به صحبت می‌كنید و مثلا او در جواب شما می‌گوید الف، شما می‌دانید كه در مقابل این جواب باید چه عكس‌العملی داشته‌باشید یا وقتی جواب او ب یا ج یا... است شما می‌دانید چه رفتاری باید نشان دهید و بهترین تصمیم چیست.  خودتان را آماده كنید كه حقیقتی را به شما بگوید كه شما دوست ندارید بشنوید. او ممكن است چیزهایی به شما بگوید كه برای‌تان سخت است.  خودتان را آماده‌سازید كه حتی بتوانید تصمیم‌های سخت نیز بگیرید.  این را درنظر داشته‌باشید كه یك همسر دروغگو می‌تواند چیزی به شما بگوید كه غافلگیر شوید مثل این‌كه او شغل دومی دارد كه شما نمی‌دانید یا به خاطر انجام كاری از شما شرم دارد یا. . .  در انتهای صحبت نیز باید كاملا تمام حدها را برای هم مشخص كنید و به او بگویید كه در چه جاهایی اصلا مجاز نیست كه دروغ بگوید. اگر بعضی از دلیل‌های همسرتان شما را قانع كرد، به‌طور روشن و واضح به او بگویید كه‌حرف‌های او را قبول دارید.  بهتر است چند بار به او فرصت دهید كه خود را اصلاح كند.

آیا شما همسرتان را دروغگو می‌كنید؟
نمی‌توان گفت كه یك شوهر دروغگو نسبت به احساسات همسرش بی‌اعتناست.  در حقیقت ممكن است او به دلیل بعضی از رفتارهای همسرش تبدیل به یك فرد دروغگو شده. ممكن است برای یك مرد چند‌بار پیش بیاید كه به خاطر گفتن یك جمله و كلمه یا به خاطر گفتن جایی كه رفته یا به خاطر ملاقاتی كه داشته مورد مواخذه قرار گرفته وكار به دعوا كشیده است. گاهی ممكن است وقتی مردی بعداز بیرون رفتن ـ با چند تا از دوستانش برای یك یا 2 ساعت ـ به خانه برگشته از طرف همسرش بسیارسرزنش شده است و زن گفته كه چقدر از دوستان او بدش می‌آید. ابراز عقیده‌ای صادقانه و ساده درباره خانواده زن یا یكی از ایرادهای او می‌تواند باعث دعوا و گریه و گفتن كلمات تلخ شود و چند ساعت وقت 2 طرف را بگیرد و. . . .


در همین حالت‌هاست كه دروغ  گفتن برای مردان تبدیل می‌شود به راهی برای حفظ شخصیت، ایجاد آرامش و دوستی در خانواده. مرد می‌تواند اینگونه با خود فكر كند كه من ترجیح می‌دهم، درباره كارهایم دروغ بگویم تا آنكه بخواهم كاری را كه دوست دارم كنار بگذارم در همین حالت‌هاست كه زن می‌تواند شوهرش را تبدیل به فردی دروغگو كند.


بنابراین بهترین راه‌حل برای اینكه شوهرتان دیگر دروغ نگوید این است كه شرایطی را در خانه فراهم كنید كه دیگر او مجبور به دروغ گفتن نشود. اگر زن و شوهر بتوانند كمی یكدیگر را آزاد بگذارند و هر كدام به دیگری اجازه دهد كه آن‌طور زندگی كند كه دوست دارد، به مرور تبدیل به 2 دوست می‌شوند و دیگر لزومی ندارد به هم دروغ بگویند.  به‌طور كلی باید گفت، هر فردی احتیاج دارد تا فضایی برای نفس كشیدن داشته‌باشد و وقتی این فضا فراهم شود، دروغ گفتن متوقف می‌شود.


وقتی زنی به شوهرش اعتماد كامل دارد و مطمئن است كه شوهر به او دروغ نمی‌گوید، مسلما رفتار دیگری خواهد داشت و در مقابل مردی هم كه احساس كند همسرش به او اطمینان و اعتماد دارد از هر كاری كه آرامش زندگی را به هم بزند، پرهیز می‌كند.


اگر می‌خواهید رفتارتان را تغییر دهید باید بدانید، تغییر رفتار زمان‌بر و سخت است و تاثیربخشی این تغییر رفتارها نیز مدتی طول می‌كشد، شما نمی‌توانید در یك شب شوهر دروغگوی‌تان را تغییر دهید.

 برترینها

اخبار مرتبط :

هنوز هم دروغگو دشمن خداست؟

دروغگـو را چگونه بشنـاسیـم!!!

چگونه میتوان فهمید که مردان دروغگو هستند


ویدیو مرتبط :
سخنرانی سید حسن نصرالله ارتش تان به شما دروغ میگوید