عربستان دومین وارد کننده بزرگ سلاح جهان است


کشور چین هم در لیست خریداران و هم در لیست فروشندگان عمده تسلیحات در جهان در رده سوم قرار دارد./ آمریکا تقاضای خرید 600 فروند جنگنده اف 35 را که از سوی کشورهای مختلف ارایه شده است، در دست بررسی دارد.

بر اساس یک گزارش جدید منتشر شده در 5 سال منتهی به سال 2015 (2011 تا 2015) میزان دادوستد تسلیحات در سطح بین المللی 14 درصد رشد داشته است و ایالات متحده آمریکا و روسیه در صدر بزرگ ترین فروشندگان تسلیحات در جهان هستند.عربستان دومین وارد کننده بزرگ سلاح جهان است

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم (SIPRI) در سوئد در جدید ترین گزارش خود که روز دوشنبه منتشر شده است با اشاره به افزایش حجم تجارت تسلیحات در 5 سال گذشته در مقایسه با 5 سال ما قبل از آن ، چهار خریدار عمده تسلیحات در جهان در 5 سال گذشته را هندوستان، عربستان ، چین و امارات متحده عربی اعلام کرد.

"اود فلورانت" یکی از مدیران موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم با اشاره به پیشتازی ایالات متحده در فروش تسلیحات در جهان گفت: آمریکا در 5 سال منتهی به سال 2015 سلاح های خود را به 96 کشور مختلف فروخته است. در حالی که بحران های منطقه و بین المللی در حال صعود است ایالات متحده آمریکا با درصدی قابل ملاحظه مهم ترین تامین کننده تسلیحات در جهان است."

این مدیر موسسه با اشاره به سفارش های گوناگون و زیاد روی میز کمپانی های تسلیحاتی آمریکا گفت تنها سفارش خرید 600 فروند هواپیمای جنگنده اف 35 یکی از این اقلام است.

"پیتر وِزِرمن " یکی از کارشناسان ارشد موسسه صلح استکهلم با اشاره به اینکه 41 درصد از کل فروش تسلیحات آمریکا به منطقه خاورمیانه می رود گفت ، عربستان سعودی بزرگ ترین خریدار تسلیحات نظامی آمریکا در جهان محسوب می شود.

او با اشاره به اینکه هم اکنون ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان یمن را با پیشرفته ترین تسلیحات ساخت آمریکا و اروپا مورد حمله قرار داده است، افزود: بع رغم کاهش شدید قیمت نفت در ماه های گذشته سیل  خرید تسلیحات همچنان و بر مبنای عقد قراردادهای گذشته به کشورهای عربی منطقه خاورمیانه سرازیر است.

بر اساس گزارش جدید موسسه صلح استکهلم روسیه در جایگاه دومین فروشنده بزرگ تسلیحات جهان قرار دارد و تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در دو سال گذشته باعث شده است سهم روسیه از بازار فروش تسلیحات در جهان با 3 درصد کاهش در دو سال گذشته به 25 درصد برسد.

هند بزرگ ترین خریدار سلاح های روسی است و در لیست خریداران سلاح روسیه شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین نیز دیده می شوند.

بر اساس این گزارش در مقایسه قاره ای، خرید تسلیحات از سوی کشورهای قاره آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین در دو 5 ساله گذشته رو به افزایش بوده است و تنها آمار خرید تسلیحات در قاره اروپا در یک دهه گذشته (2005 تا 2015) رو به کاهش گذاشته است.

نکته دیگر در گزارش جدید موسسه صلح سوئد در رشد جایگاه چین در بازار فروش تسلیحات جهان در یک دهه گذشته است. چین با وجودی که خود سومین وارد کننده بزرگ تسلیحات در جهان است در بازار فروشندگان نیز جایگاه خاصی دارد و پس از آمریکا و روسیه در رده سوم جهان قرار دارد. این کشور در سال های گذشته با پشت سر قرار دادن بریتانیا و فرانسه  با رشد 88 درصدی در فروش تسلیحات نظامی اش هم اینک  در رده سوم فروشندگان بزرگ تسلیحات قرار گرفته است.

بزرگ ترین خریداران سلاح های چینی کشورهای آسیایی اند و به طور ویژه پاکستان عمده ترین خریدار تسلیحات چینی به شمار می رود.

هند بزرگ ترین خریدار سلاح است به طوری که 14 درصد از کل فروش تسلیحات جهان در 5 سال گذشته به این کشور رفته است. 


ویدیو مرتبط :
دومین میدان بزرگ جهان در نصف جهان