فرهنگی


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

استاندار حلبچه عراق وارد ایلام شد

به گزارش ایرنا، عبدالله محمد به همراه ارکان حسن مشاور وی عصر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت وارد استان شده و با مقامات استانداری ایلام دیدار کرد.قرار است استاندار میسان، واسط، ...بررسی معضل کم‌‌آبی با حضور هنرمندان در نشست خبری جشنواره «گزارش یک نگرانی»


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز نشست خبری دومین جشنواره گزارش یک نگرانی با حضور هنرمندان سینما و مدیران شرکت آب و فاضلاب تهران در محل سالن همایش‌های این شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست ناصر شفق رئیس شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، گفت: گمان می‌شود که برگزاری جشن‌ها و جشنواره‌ها در نظر اول نگاه سازمانی برگزار‌کننده آن است اما جشنواره آب از آن دست کارهایی است که به صورت ذاتی مورد نیاز کشور است. گزارش یک نگرانی عنوان خوبی برای جشنواره است چون کمبود آب حاصل نگرانی همه ملت ایران است. کشور ما در بستر خشک و نیمه خشکی قرار گرفته است و ما با بحران جدی کم‌آبی مواجهیم.

وی ادامه داد: برای حل معضل کم‌آبی دریاچه ارومیه، زاینده رود و مناطق کم آب کشور نیاز داریم که به موضوع مصرف آب تجدید نظر کنیم. آگاهی بخشی وظیفه اصلی و ذاتی رسانه ها و هنرمندان است که می‌تواند شیوا‌ترین و والاترین شکل پیام را انتقال دهد.

در ادامه نشست مهندس پرورش مدیر شرکت آب و فاضلاب استان تهران، گفت: آب‌رسانی کلانشهر تهران به صورت یکپارچه است و 13 میلیون نفر را تحت پوشش داریم. البته که مشکلات آبی و کمبود آب مخصوص یک شهر و یک منطقه نیست. متأسفانه در کشور دو برابر مصرف جهانی در زمینه آب مصرف داریم. به لحاظ تکنولوژیک می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم و کارهایی هم در این زمینه صورت گرفته است اما جنس فرهنگی برای صرفه‌جویی در زمینه آب لازم است که با مشارکت همه مردم و همراهی هنرمندان محقق می‌شود زبان فرهنگ کار ما نیست و باید هنرمندان وارد میدان شوند و این از جنس مسئولیت اجتماعی است. 

در ادامه نشست داریوش فرهنگ کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون با اشاره به دغدغه‌ای که هنرمندان در زمینه معضلات اجتماعی دارند، گفت: عمدتاً جشنواره‌ها برای آمار آخر سال به سازمان‌ها شکل می‌گیرند و بیشتر تشریفاتی است. اما موضوع کمبود آب از آن دست نکاتی است که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود. آب به‌مثابه مادر است و اگر مادر در فرهنگ ما قابل ستایش است آب هم باید ستایش انگیز باشد.

وی افزود: کشور ما با مشکل بی‌آبی مواجه است اما اگر شما سفری به استان سیستان و بلوچستان بکنید می‌بینید که مشکل کم‌آبی نیست بلکه صحبت از بی‌آبی است. سیستان و بلوچستانی که روزگارانی هامون، هیرمند و جلگه‌های سرسبزی را داشته است کمبود آب مشکل اساسی جهانی است و لازم است نگاه ویژه‌ای به آن شود.

در ادامه نشست علیرضا زرین دست مدیر فیلمبرداری سینما، گفت: معضل کم‌آبی از اساسی‌ترین نگرانی‌های اجتماعی و جغرافیایی فعلی ایران است بهترین راه‌حل برای حل این بحران آموزش از دبستان‌ها است تا دانش آموزان آب را قدر بدانند و برای آنها فرهنگ استفاده درست از آب شکل بگیرد.

گوهر خیراندیش بازیگر سینما دیگر میهمان حاضر در این نشست خبری بود. خیراندیش گفت: در تمام این سال‌های اخیر، بحران آب  از جمله دغدغه‌های ذهنی من بود. باور به اینکه هر کدام از ما می‌تواند چنین معضلی را برطرف کند باعث شگفتی است. در کشورهای دیگر وقتی مسئولان اعلام می‌کنند که معضل کمبود آب داریم مردم اعتماد می‌کنند و به فکر چاره هستند. مسئولان می‌توانند با کمک اعتمادی که مردم به هنرمندان دارند برای انتقال این پیام بهره ببرند.

در انتهای این نشست زریابی قائم مقام دبیر جشنواره اعلام کرد که 10 هزار اثر به دبیرخانه ارسال شده است و دبیرخانه جشنواره دائمی شد ضمن اینکه ارسال فیلم و عکس از طریق موبایل و با مشارکت شرکت آسان پرداخت صورت می‌گیرد.

در پایان نشست از علیرضا زرین دست و گوهر خیراندیش تجلیل شد. همچنین از هیات داوران و هیات انتخاب این دوره ازجشنواره تقدیر شد.

انتهای پیام/


ویدیو مرتبط :
گزارش برنامه پنجره (شبکه ی افق) از نشست خبری جشنواره