گردشگری


2 دقیقه پیش

بازگشایی اتاق لباس های محمدرضا پهلوی در کاخ نیاوران

به مناسبت روز جهانی موزه اتاق لباس های محمدرضا پهلوی در کاخ اختصاصی نیاوران بازگشایی می شود.به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این اتاق پس از یک دوره تعمیرات ...
2 دقیقه پیش

سه اثر جهانی در خوزستان بدون زیرساخت گردشگری

خوزستان سه اثر ثبت جهانی دارد. چغازنبیل؛ شهر تاریخی شوش و سازه های آبی شوشتر اما برای هیچ کدام از این میراث جهانی زیرساخت های گردشگری مناسبی تدارک دیده نشده است.استان ...خانه نصیرالملک مرمت و ساماندهی شد


مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز از مرمت و ساماندهی خانه نصیرالملک در بافت تاریخی شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ خانه تاریخی نصیرالملک شیراز در حالی یکی از بناهای شاخص و ارزشمند استان فارس به شمار می رود که نم و رطوبت موجب آسیب هایی به بخش جنوبی بنا که همجوار با مسجد نصیرالملک است شده بود.

«عبدالرضا نصیری» مدیر پایگاه بافت تاریخی شیراز گفت: بخش جنوبی این بنا پیش تر به دلیل نم و رطوبت دچار آسیب شده بود که هم اکنون رطوبت بنا از بین رفته و سازه های چوبی نیز مورد حفاظت قرار گرفته اند. از سال گذشته برنامه های پژوهشی و مطالعاتی بافت تاریخی شیراز آغاز شده است به طوری که تهیه طرح و ساماندهی و مرمت گذرهای سرپوشیده (ساباط ها) و همچنین مرمت خانه نصیر الملک از جمله اقداماتی بود که توسط پایگاه بافت تاریخی شیراز انجام گرفت.

او افزود: هم اکنون باتوجه به اعتبارات پیمانی و امانی که در اختیار داشتیم حفاظت سازه های چوبی و ساماندهی تاسیسات خانه نصیرالملک را انجام دادیم.

نصیری تاکید کرد: مشکلات مربوط به بخش جنوبی خانه نصیرالملک نیز که همجوار با مسجد نصیرالملک است مرتفع شده، چنانچه بخش جنوبی این بنا پیش تر به دلیل نم و رطوبت دچار آسیب شده بود که هم اکنون رطوبت بنا از بین رفته و سازه های چوبی نیز مورد حفاظت قرار گرفته اند.

مدیرپایگاه بافت تاریخی شیراز با اشاره به تملک حیاط شمالی خانه نصیرالملک افزود: مرمت حیاط شمالی خانه نصیرالملک که به تازگی تملک شده آغاز شده و قرار است این بخش از خانه نیز آجرفرش شود.

آنطور که نصیری معتقد است، بسیاری از افراد تصور می کنند که با مرمت یک خانه تمام اقدامات حفاظتی به اتمام رسیده این درحالی است که وقتی که یک بنا مورد مرمت قرار می گیرد فاز جدید نگهداری و حفاظت آغاز می شود. درحال حاضر نیز نگهداری و حفاظت اصولی بنا یکی از اقداماتی است که باید انجام گیرد.

گردشگری ایران


ویدیو مرتبط :
مرمت خانه عامری ها