سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...نماینده ارشد کنگره: ایران به کشور مسلط منطقه تبدیل شده است/واشنگتن: ایران به 50 میلیارد دلار از دارایی‌هایش دسترسی پیدا می‌کند


به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نشست استماعی که با حضور دو مقام ارشد دولت این کشور برگزار شد، از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 انتقاد کرد. 

«اد رویس»، با متهم کردن ایران به عدم پایبندی به تعهداتش در توافقنامه‌ای قبلی گفت که کنگره آمریکا روند پایبندی این کشور به برجام را تحت نظر خواهد گرفت. 

وی در بخش دیگری با انتقاد از سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال فعالیت‌های منطقه‌ای ایران گفت که ایران به کشور منطقه تبدیل شده است.

استفان مول، هماهنگ‌کننده آمریکایی «برجام» که در این نشست حضور داشت به انتقادات «اد رویس» پاسخ داد. 

وی در بخشی از اظهارات آغازین خود گفت که رفع تحریم‌ها علیه ایران به پایبندی ایران به برجام وابسته است. 

«مول» با تشریح اینکه به تعهدات مختلفش در سند «برجام» پایبند بوده گفت: «اما می‌خواهم تأکید کنم که علی‌رغم این، این رفع تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، به تداوم پایبندی ایران به تعهداتش تحت برجام وابسته است.»

این مقام آمریکایی همچنین با بیان اینکه تمامی تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران پابرجا خواهند ماند گفت: «برجام، به هیچ وجه توان یا اراده ام برای استفاده از ابزارهایمان جهت پاسخدهی به فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران را محدود نمی‌کند.»

«مول» گفت به همین دلیل است که متحدان واشنگتن و کشورهای سرتاسر جهان، زا این توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند. او گفت این توافق «تهدید ایران مسلح به سلاح هسته‌ای را از بین می‌برد، ابزارهایی بی‌سابقه در اختیار جامعه بین‌المللی جهت حصول اطمینان از صلح‌آمیز ماندن برنامه هسته‌ای ایران قرار می‌دهد و توان ما برای پاسخدهی به اقدامات ثبات‌زدای ایران را محدود نمی‌کند.»

استفان مول  در پاسخ به سوالی درباره برآورد آمریکا از میزان دارایی‌هایی که ایران به آن تحت برجام دسترسی پیدا می‌کند گفت که برآورد می‌شود میزان دارایی‌هایی که ایران به آن دسترسی خواهد داشت حدود 50 میلیارد دلار خواهد بود. 

هماهنگ‌کننده آمریکایی برجام در بخشی دیگر در پاسخ به سوالی درباره این احتمال که ایران از کره شمالی مواد هسته‌ای یا تجربه ساخت سلاح‌های هسته‌ای را وارد کند گفت که هیچ موضوعی نیست که به اندازه تهدید هسته‌ای ایران و کره شمالی، توجه نهادهای اطلاعاتی آمریکا را جلب کرده باشد. 

این مقام آمریکایی در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد واشنگتن برای مقابله با برنامه موشکی ایران، تنها به شورای امنیت سازمان ملل متحد متکی نخواهد بود. او گفت: «ما طیف گسترده‌ای از ابزارها برای پاسخدهی داریم.»

جان اسمیث، مدیر موقت اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا  دیگر مهمان این نشست بود. 

وی در پاسخ به ادعاهای یک نماینده درباره اقدامات دولت آمریکا علیه اتهامات حقوق بشری ایران گفت که وزارت خزانه‌داری، فعالیت‌های لازم برای پیگیری این موارد و تعیین افراد و موسسات لازم در فهرست تحریم‌ها به این بهانه را ادامه می‌دهد. 

اسمیث در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد که اشخاص آمریکایی هنوز از اتنجام مرادوات مالی با 200 موسسه ایرانی رفع تحریم‌ شده منع شده‌اند، زیرا این موسسات دارای ارتباطاتی با دولت ایران هستند. 

یکی از نمایندگان گفت که حتی یک شرکت به دلیل انجام مراودات تجاری با سپاه ایران یا شرکت هواپیمایی ماهان تحریم نشده است. 

اسمیث گفت واشنگتن، در مواردی که شواهدی از مراودات تجاری شرکت هواپیمایی ماهان پیدا کند برای تحریم آن تلاش خواهد کرد. 

مقام وزارت خزانه‌داری، به سوال نماینده کنگره درباره اینکه آیا واشنگتن هنوز شواهدی از اتجام چنین مراودات تجاری پیدا نکرده است، پاسخ نداد. 

* این نشست در حال برگزاری است و این خبر تکمیل می‌شود* 

http://fna.ir/GEOP7N


ویدیو مرتبط :
آزادسازی 490 میلیون دلار از دارایی های ایران