علمی


2 دقیقه پیش

رزرو بلیط هواپیما مشهد

سفر به مشهد از آن دست سفرهایی‌ست که قرن‌ها از عمر محبوبیت‌اش می‌گذرد و زائران امام هشتم شیعیان، خود را به وسیله‌های مختلف به این شهر می‌رساندند. خوشبختانه ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...تعیین سهم دانشگاه‌ها در اجرای نقشه جامع علمی از طریق سند آمایش آموزش عالی


به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر وحید احمدی در مراسم دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینی شیخ بهایی در اصفهان اظهار کرد: از جمله اولویت‌های مدنظر در نقشه جامع علمی کشور مباحثی همچون مرجعیت علمی، توسعه و ارتقای کیفیت دانش و فناوری، تقویت شرکت‌های دانش بنیان، توسعه پارک‌های علم و فناوری، ارتقای سطح و کیفیت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و ساماندهی زیرساخت‌های آنها و ساماندهی تحصیلات تکمیلی بوده است که همگی در برنامه‌های راهبردی و اجرایی وزارت علوم گنجانده شده است.
وی از دیپلماسی علمی و ارتباطات بین‌المللی به عنوان یکی دیگر از محورهای نقشه جامع علمی کشور یاد کرد و گفت: در این رابطه نقش دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری مشخص شده و دانشگاه‌ها می‌توانند با ارتباطات علمی با دانشگاه‌های خارجی در راستای تعامل و کسب دانش پیشرفته بکوشند و با بهره‌برداری از توانمندی‌ها و به فعلیت رساندن ظرفیت‌ها، توانمندی‌های خود را گسترش و انتقال دهند.
احمدی همچنین با اشاره به تدوین آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی در راستای نقشه جامع علمی کشور، اظهار کرد: این آیین‌نامه با امتیازبندی‌هایی که در آن پیش‌بینی شده، راهی برای مرتبط کردن استادان با نیازهای داخلی را مورد توجه قرار داده و نحوه همکاری با نشریات بین‌المللی نیز در آنها مشخص شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: یکی دیگر از مکانیسم‌های هماهنگ‌سازی فعالیت‌های دانشگاه‌ها با نقشه جامع علمی کشور این است که برنامه‌های راهبردی و عملیاتی دانشگاه‌ها پیش از وارد شدن در مرحله اجرا و همچنین طی دوره اجرا، از نظر میزان تطابق با اسناد بالادستی مورد بررسی و ارزیابی قرار ‌گیرد.
وی اقدامات صورت گرفته در خصوص هماهنگ‌سازی ظرفیت‌ها و نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی با توانمندی‌های دانشگاه‌ها و همچنین طراحی نظام هدف‌گذاری جدید برای اعتبارات از جمله موظف شدن دانشگاه‌ها به اختصاص دادن 15 درصد بودجه خود به امر پژوهش را در همین مسیر توصیف کرد.
علمی **2038**1834

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
معرفی نقشه جامع علمی کشور