سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...وزیر امور خارجه افغانستان: ناتو پس از سال ۲۰۲۰ نیز در کابل حضور خواهد داشت


وزیر امور خارجه افغانستان: ناتو پس از سال ۲۰۲۰ نیز در کابل حضور خواهد داشت

تسنیم/ وزیر امور خارجه افغانستان در نشست خبری در مورد نشست وزرای کشورهای عضو ناتو گفت که ۱۲ هزار نیروی نظامی این سازمان تا سال ۲۰۱۶ میلادی باقی می‌مانند و پس از آن نیز حضور غیرنظامی ناتو در افغانستان ادامه خواهد داشت.

«صلاح‌الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان گفت: جامعه جهانى در اجلاس وزراى خارجه کشورهاى عضو ناتو در بروکسل، یکبار دیگر حمایت خودشان را از تلاش‌هاى افغانستان براى پیشرفت روند صلح و ایجاد فضاى خوب همسایگى و همکاری‌هاى منطقه‌اى اعلام کردند.

ربانى ضمن پر دستاورد خواندن اجلاس وزراى خارجه کشورهاى عضو ناتو براى افغانستان، افزود: توافق بر تمدید مأموریت «حمایت قاطع» ناتو تا یک سال دیگر، باقى ماندن 12 هزار نیروى ناتو در افغانستان تا پایان سال 2016 میلادی، حمایت مالى نیروهاى ملى تا سال 2020 میلادى، حضور غیرنظامى ناتو پس از سال 2020، سهم فعال کشورهاى عضو این سازمان و همکار ناتو در چاچوب «مشارکت پایدار ارتقا یافته»، از تصمیم‌های اصلی این نشست بود.

وى اظهار داشت: در این اجلاس، ضمن تقدیر از دستاوردهاى نیروهاى امنیتى و دفاعى افغانستان، بر نیازها، چالش‌ها وچگونگى حمایت مالى و نظامى این نیروها بحث صورت گرفت و تصمیم‌های مهمی اتخاذ شد.

وزیر امور خارجه افغانستان ادامه داد که سران ناتو تأکید کردند که علاوه بر مأموریت حمایت قاطع؛ از حکومت و مردم افغانستان در برابر افراطی‌گری، حمایت مالى از نیروهاى امنیتى و از تلاش‌ها براى پیشرفت روند صلح و ایجاد فضاى خوب همسایگى و همکاری‌هاى منطقه‌اى با افغانستان پیشتیبانى می‌کنند .

ربانی افزود:که در سال 2016 میلادی، دو کنفرانس مهم در مورد افغانستان برگزار خواهد شد.

وی اعلام کرد: در کنفرانس سران ناتو در «وارسا» پایتخت لهستان، هم‌پیمانان بین‌المللى تعهدات خودشان براى حمایت از نیروهاى امنیتى و دفاعى افغانستان تا سال 2020 میلادی و در کنفرانس بروکسل تعهدات‌شان براى حمایت از افغانستان در بخش‌هاى مختلف را اعلام می‌کنند.

وزیر امور خارجه افغانستان در نشست ناتو در بروکسل در مورد پنجمین کنفرانس «قلب آسیا» که قرار است تا چند روز دیگر در اسلام آباد برگزار شود، گفت که این کنفرانس براى اعتمادسازى و کار مشترک با کشورهاى همسایه در مورد تهدیداتى که متوجه همه کشورها است، موثر می‌باشد.

ربانی در مورد همکارى‌هاى منطقه‌اى گفت که افغانستان بر این نکته تأکید داشته که براى آوردن ثبات و امنیت در این کشور، به همکارى‌های صادقانه همه کشورهاى همسایه بخصوص پاکستان نیاز است.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید telegram.me/akharinkhabar


ویدیو مرتبط :
دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا با وزیر امور خارجه ایران