سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...فرانکفورتر آلگماینه گزارش داد: لیبی؛ ایستگاه بعدی جنگ علیه داعش


فرانکفورتر آلگماینه گزارش داد: لیبی؛ ایستگاه بعدی جنگ علیه داعش

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها فراخوان هایی که از سمت لیبی صادر می شود صراحت و جدیت بیشتری دارد. در یکی از آخرین شماره های مجله تبلیغی “دابق” فردی به نام “ابوالمغیره القحتانی” که خود را فرستاده ویژه داعش در لیبی معرفی می کند از داوطلبان می خواهد که هر چه زودتر به این کشور سفر کنند. البته داعش یا آن گونه که طرفدارانش می گویند “دولت اسلامی” در لیبی هنوز گروهی نوپا به شمار می آید اما به گفته القحتانی این گروه می تواند هر مسلمانی را که به این جا می آید به سرعت جذب و مورد استفاده قرار دهد:”افزون بر پیکارجویان، بیش از همه به پرسنل پزشکی و متخصصانی برای اداره کشور و اجرای شریعت نیاز است”. اما دلیل این نیازها در واقع ان است که ماموریت در لیبی ویژگی های خود را داشته و نباید فراموش کنیم که این کشور درست در حد فاصل اروپا و آفریقا قرار دارد. القحتانی در آن فراخوان می گوید:”این کشور از منابع لایزال برخوردار است و اگر داعش بتواند نفت و گاز لیبی را در اختیار خود بگیرد آنگاه است که اروپا و به ویژه ایتالیا از نظر اقتصادی ورشکست می شود”. کاملا مشخص است که در همان حال که داعش در سوریه و عراق تحت فشار قرار دارد، در حال محکم کردن جای پای خود در لیبی است.
با توجه به این تهدیدهاست که دولت ایتالیا تصمیم دارد در اواسط دسامبر یک کنفرانس سران لیبی برگزار کند. این زنگ خبر مدت هاست که به صدا در آمده است زیرا آن بخش هایی از لیبی که تحت اشغال داعش قرار دارد تنها چند صد مایل دریایی از سواحل سیسیل فاصله دارد. هنگامی که “ماتئو رنتزی” نخست وزیر ایتالیا در پایان نوامبر امسال و پس از حملات تروریستی پاریس با فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه صحبت می کرد گفت که احتمالا لیبی آرودگاه بعدی علیه داعش خواهد بود.

بر اساس یکی از گزارش های سازمان ملل متحد، رهبری داعش در سوریه و عراق نیز از این کشور واقع در شمال آفریقا به عنوان بهترین موقعیت برای گسترش نفوذ خود یاد می کند. در این گزارش آمده است که در استان های لیبی با دیگر گروه هایی که در کشورهای دیگر با آن خلیفه خودخوانده بیعت کرده اند روابط و پیوندهای تنگاتنگی وجود دارد. و در حال حاضر کارگزاران بلند پایه داعش در لیبی مستقر هستند.
شماری از مردان البغدادی از بهار سال جاری در شهر ساحلی سرت اقامت دارند و کنترل نوارساحلی این زادگاه معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی که در سال ۲۰۱۱ سقوط کرد در اختیار مردان داعش است. در این مناطق نیز مانند مناطق تحت اختیار داعش در سوریه و عراق، مردم به شدت تحت فشار قرار دارند. در این جا نیز در ملاءعام سر محکومین قطع شده یا به صلیب کشیده می شوند. در این شهرها نیز استعمال دخانیات و گوش دادن به موسیقی ممنوع است و در عوض رادیوی خلیفه در بخش های متعدد خبری و تبلیغی خود از شهر سرت به عنوان “رقه جدید” یاد می کند. بر اساس اطلاعات و گزارش های سازمان ملل در حال حاضر سه هزار تروریست داعش در شهر سرت لیبی بسر می برند. در همین حال ساکنان طرابلس و رهبران لیبی در این شهر خبر از آن می دهند که گروه های جدیدی از پیکارجویان داعش به لیبی و پایتخت آن یعنی طرابلس وارد شده و حتی خانواده هایشان را نیز با خود آورده اند.
بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز یکی از مهم ترین فرماندهان داعش به نام “ابوعلی الانباری” با کشتی و از مسیر دریای مدیترانه خود را به لیبی رسانده است تا مقدمات حکومت داعش در این سرزمین جدید را فراهم آورد. الانباری نیز به مانند دیگر رهبران داعش از جمله افسران سابق رژیم صدام حسین است که در رابطه با به اصطلاح “نفوذ و به تسلیم کشیدن دشمن” تخصص دارد. آن راننده کامیون هایی که نزدیک به یک ماه در اسارت داعش بودند برای روزنامه نیویورک تایمز تعریف کرده اند که شهر سرت و حومه جولانگاه افراط گرایان خارجی شده است. بر اساس همین گزارش ها شمار زیادی از پیکارجویان تونسی، یمنی و سودانی از فرماندهان عراقی دستور می گیرند و تحت امر آنان به شمار می روند. یکی از گزارش ها حکایت از این دارد که داعش از یک شبکه بسیار قدرتمند جاسوسی برخوردار است که حوزه آن به شهر مصراته یعنی شهری که جنگ علیه داعش در آن جریان دارد می رسد. یکی از آن رانندگان سابقا اسیر نیز می گوید که داعشی ها حتی از نام تک تک افراد خانواده وی خبر داشتند و همین مساله حکایت از شبکه جاسوسی بسیار قدرتمند این گروه در لیبی دارد.

با این تفاسیر می توان گفت که داعش از همان راه و روش هایی که زمانی برای گسترش نفوذ خود در عراق و سوریه استفاده کرد ، امروز در لیبی استفاده می کند. داعشی ها در آغاز کار به دهکده ها نفوذ کرده و خانواده های قدرتمند را تحت انقیاد خود درآوردند و دختران آنها را به عقد مردان خود درآورد و از مناقشات موجود و اختلاف ها به نفع خود سوء استفاده و در همان حال گروه هایی را به عنوان متحد خود انتخاب کردند. جهادی های داعش امروزه در لیبی نیز به مانند عراق و سوریه از هرج و مرج و جنگ داخلی و اختلاف ها میان بازیگران مهم استفاده می برند. داعش در شهر سرت طبق اخبار موثق همپیمانانی دارد که می توانند برای این گروه مفید بوده و مقدمات به قدرت رسیدن آن در لیبی را فراهم کنند. در لیبی نیز به مانند سوریه دو طرف جنگ داخلی بر منافع خود پافشاری دارند و خیال می کنند که می توانند پس از پیروزی در این جنگ به سراغ جهادی ها رفته و آنها را قلع و قمع کنند. و صد البته داعش از این وضعیت استفاده می کند. و سازمان ملل در این جا نیز تلاش بی ثمری را برای آشتی دادن دو دولت مستقر در طرابلس و توبروک نشان می دهد.
از سوی دیگر بر اساس گزارش سازمان ملل این وضعیت البته امکان گسترش فعالیت داعش در لیبی را محدود کرده است. به عنوان مثال داعش هنوز این امکان را ندارد که به اندازه کافی نیرو وارد خاک لیبی کرده و بتواند کنترل حوزه های نفتی این کشور را به دست گیرد. داعشی ها در لیبی بیش از هر چیز نیاز به یک شبکه قاچاق برای انتقال پول های حاصل از آدم ربایی و غیره دارند. از سوی دیگر وجود گروه های رقیب و قدرتمند جهادی در لیبی وضعیت را به صورتی درآورده است که داعش در شهر ساحلی درنا زمین گیر شده است.

مردم لیبی نیز به مانند مردم دیگر کشورهای عربی غالبا سنی مذهب بوده و اکثرا برداشت محافظه کارانه ای از اسلام دارند. به این ترتیب تبلیغات ضد شیعه داعش در لیبی طرفداران بیشتری در مقایسه با عراق و سوریه دارد زیرا شیعیان در عراق اکثریت جمعیت و دولت را تشکیل می دهند و علویان سوریه رژیم حاکم بر این کشور را در اختیار خود دارند. بدین ترتیب برای بسیاری از پیکارجویان لیبی جنگیدن در کنار گروه داعش یک وظیفه دینی محسوب می شود!
مناقشات و تنش ها در لیبی نیز به اندازه ایست که می تواند به راحتی در جهت منافع داعش قرار بگیرد. این اختلاف ها و منازعات از جنس همان اختلاف هایی است که بین قبایل و مذاهب و شهرها و گروه های شبه نظامی دیده می شود. این اختلاف ها در لیبی بیش از همه بین برندگان قیام علیه قذافی و بازندگان ناخوشنود و ناراضی غوغا می کند.
به عنوان مثالی در این مورد می توان از بنی ولید که زمانی از جمله پایگاه های اصلی قذافی بود یاد کرد. ماموران داعش در این شهر به شدت بر آتش اختلاف ها دمیدند و اقدامات آنها امروزه به شدت نگرانی فعالان شهر مصراته را که از آن به عنوان مهد انقلاب یاد می شود برانگیخته است. ولفرام راخر از بنیاد سیاست و علوم برلین می گوید که شخصا از دو طرف مناقشه شنیده است که داعش در بنی ولید تلاش هدفمندانه ای را برای دمیدن در اختلاف ها و افزایش اقدامات تلافی جویانه میان مردم آغاز کرده است.

دیگر شهرهای لیبی که در آن جا هم آتش اختلاف ها و منازعات شعله ور است به شدت از سوی داعش تحت نظر قرار داشته و هر لحظه رصد می شود. در شهر عجدبیه که جنگ قدرت سنگینی در آن میان ژنرال خلیفه هفتر و اسلام گرایان رادیکال جریان دارد، داعشی ها نهایت استفاده را می برند. لاخر می گوید:” در بسیاری از شهرهای واقع در غرب مصراته مانند شهرهای زلیتن، خومس و مثلاته نیز داعش از اختلاف ها و مناقشات میان موافقان و مخالفان انقلاب ۲۰۱۱ نهایت بهره را می برد”. در این شهرها خانواده های قدیمی از انقلاب حمایت می کنند اما آن گروه از ساکنان قبیله ای که در سال های دهه شصت و هفتاد به این جا کوچ کرده اند و پیش از این از سوی رژیم قذافی حمایت می شدند به شدت علیه انقلاب موضع دارند.

رهبران قبایل و خانواده های متنفذ محلی در این مناطق به شدت از اختلاف های موجود میان نسل قبلی و نسل جدید و رادیکال لیبی نگرانی داشته و از این که روند صلح به خوبی پیش نمی رود روز به روز بیشتر مایوس می شوند.
بی تردید پایگاه داعش در لیبی می تواند در آینده ای قابل پیش بینی حداقل به پناهگاهی امن برای نیروهای این گروه تروریستی بدل شود.

ترجمه محمد علی فیروزآبادی

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید telegram.me/akharinkhabar


ویدیو مرتبط :
داعش یک جاسوس را در لیبی اعدام کرد لیبی-طرابلس