فرهنگی


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

استاندار حلبچه عراق وارد ایلام شد

به گزارش ایرنا، عبدالله محمد به همراه ارکان حسن مشاور وی عصر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت وارد استان شده و با مقامات استانداری ایلام دیدار کرد.قرار است استاندار میسان، واسط، ...حضور خواننده سنتی در شبکه صهیونیستی قابل توجیه نیست/ شهر آفتاب مقرون به‌صرفه است/ ارشاد مخالف افزایش تعرفه کاغذ


به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، نشست خبری «حسین نوش‌آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز 5 بهمن‌ماه برگزار شد.

نوش‌آبادی در این نشست با اشاره به نقش رسانه و مطبوعات در شکل‌گیری انقلاب اسلامی اظهار داشت: به همان میزان که مطبوعات در بسیج عمومی و شکل‌گیری نهضت امام خمینی (ره) نقش مهمی داشتند انقلاب اسلامی هم در هویت،‌استقلال و ظرفیت رسانه‌ها موثر بوده است چرا که منزلت خبرنگار را اعتلا بخشید و به اصحاب رسانه اعتبار ویژه‌ای داد.

وی با بیان اینکه مطبوعات در ترویج گفتمان سازی مفاهیم انقلاب، گفتمان ولایت فقیه‌، عدالت اجتماعی و مرد سالاری نقش بسزایی داشتند افزود: رسالت مطبوعات در فرهنگ‌سازی در راستای سیاست اقتصادی باید بیش از گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد. رسانه های داخلی از ظرفیت دهه فجر برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی استفاده کنند تا از این طریق زمینه حضور مردم را در انتخابات پیش رو فراهم سازند.

نوش‌آبادی انتقال مفاهیم انقلاب به نسل جوان را یکی از مهمترین وظایف رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: رسانه‌ها چشمان بیدار کشور هستند و می‌توانند با انعکاس به موقع مشکلات و حتی پیشرفت‌های نظام اعتماد متقابل بین مردم و حاکمیت را تقویت و در توسعه مشارکت عمومی مردم در تمامی عرصه‌ها نقش‌آفرینی کنند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رسانه‌ها بازوان توانمند انقلاب و نظام هستند خاطر نشان کرد: اصحاب رسانه با نقش‌آفرینی می‌توانند غبار ناشی از سوء تفاهم دولت و ملت که مانع توسعه روابط بین‌المللی است مرتفع سازند چرا که آنها سفیر دوستی هستند و نقش موثری در همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری بین ایران و جهان در دوران پسا تحریم دارند.

وی با بیان اینکه دیپلماسی رسانه‌ای مکمل دیپلماسی عمومی است گفت: دیپلماسی عمومی نیز مکمل دیپلماسی رسمی کشور است؛ اعزام خبرنگاران به کشورهای مختلف به تقویت دیپلماسی عمومی کمک خواهد کرد بر همین اساس رویکرد دولت و وزارت ارشاد تقویت کارکرد رسانه و نقش آفرینی مطبوعات در تحولات فرهنگی، اجتماعی و حمایت از جایگاه رسالت به عنوان پایه‌های دموکراسی است.

نوش‌آبادی با انتقاد از رفتارهای سطحی و زودگذر برخی از اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: برخی اصحاب رسانه با انعکاس اخباری سطحی موجب انفعال در مقابل تحولات داخلی و بین‌المللی و تحلیل‌های ناقص از رویکردهای مثبت در توسعه روابط کشورمان با سایر کشورها می‌شود که این از آفت‌های رسانه‌ای است و باید با پرهیز از شتابزدگی و قضاوت عجولانه به توسعه ارتباطات کمک کرد.

وی با بیان اینکه عبور از گرداب تحجر و نجات از سراب دلبستگی به بیگانه در گرو تعهد به جایگاه ارزشمند و نقش مطبوعات است گفت: امیدواریم رسانه‌ها در انعکاس اخبار دقت عمل داشته باشند و ما نیز با حمایت از آنها بتوانیم نقش موثری در توسعه روابط داشته باشیم.

25 بهمن‌؛ برگزاری همایش تجلیل از برگزیدگان آزمون قرآن ارشاد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برگزاری همایش تجلیل از برگزیدگان آزمون قرآن و عترت ارشاد اشاره و خاطر نشان کرد: این همایش 25 بهمن ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به بیمه فعالان قرآنی نیز گفت: بیمه فعالان قرآنی در حال پیگیری است که امیدواریم با تخصیص بودجه نگرانی 5 هزار فعال قرآنی برطرف شود.

نوش‌آبادی با بیان اینکه رسانه‌هایی که خبرنگاران خود را تحت پوشش بیمه خبرنگاری قرار دادند از دو برابر بیمه مطبوعاتی برخوردار می‌شوند گفت: رتبه‌بندی هفته‌نامه و ماهنامه‌ها بر اساس ضریب کیفی است که در کارگروهی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل صیانت از هنرمندان عرصه موسیقی در معاونت هنری ارشاد به تصویب رسیده و ابلاغ شده است، افزود: بر اساس آن امر نظارت بر فعالیت‌ موسسات و مراکز هنری و همچنین گروه‌های موسیقی در دفتر موسیقی ارشاد متمرکز می‌شود تا از این طریق از برخورد سلیقه‌ای و تخلفات موسسات هنری در شواریی که به همین منظور تشکیل شده جلوگیری شود.

برگزاری جایزه جهالنی کتاب سال با حضور رئیس جمهور/ انتخاب 12 اثر بین‌المللی

سخنگوی وزارت ارشاد از برگزاری مراسم جایزه جهانی کتاب سال با حضور رئیس جمهور خبر داد و گفت: سی‌وسومین دوره جایزه جهانی کتاب سال دهه فجر با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود. این برنامه امسال برای نخستین‌بار به صورت الکترونیکی برگزار شد. همچنین امسال 12 اثر از کشور‌های آمریکا، هلند و آلمان برگزیده شده است.

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به اثر «افسار» محسن چاوشی گفت: متن اثر چاوشی که «افسار» نام دارد از دفتر موسیقی مجوز گرفته اما موسیقی آن بدون مجوز است که این امر موجب نگرانی‌هایی شده است.

حضور سالار عقیلی در شبکه بیگانه غیرقابل دفاع است/ توصیه ارشاد به هنرمندان

وی با اشاره به حضور خواننده سنتی کشور در یک شبکه صهیونیستی گفت: حضور خواننده مشهور سنتی کشور در یک شبکه ماهواره‌ای صهیونیستی باعث شگفتی همه شد و دلایل آن در دست بررسی است، البته این کار غیرقابل دفاع است به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

نوش‌آبادی با بیان اینکه سالار عقیلی بعد از بازگشت باید انگیزه و دلایل حضور خود در این رسانه ضد نظام را عنوان کند، خاطر نشان کرد: توصیه ما به هنرمندان این است که از جایگاه و منزلت خود صیانت کنند و مراقب دام بیگانگان باشند چرا که شأن و منزلت هنرمندان در گرو وفاداری به نظام و انقلاب، مردم و میهن اسلامی است.

وی درباره حضور سالار عقیلی در جشنواره فجر، تصریح کرد: متأسفانه تخلفی صورت گرفته اما هنوز درباره حضور یا عدم حضور سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر و یا محدودیت فعالیت وی تصمیم‌گیری نشده است. باید موضوع بررسی شود و بعید است که وزیر ارشاد نسبت به این امر واکنش سریع نشان دهد.

نوش‌آبادی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه ارشاد درباره همکاری هنرمندان با رسانه‌های معاند نظام تنها به موضع‌گیری کلی اکتفا کرده، اقدام عملی و بازدارنده ارشاد در این باره چیست، اظهار داشت: مقررات اجازه نمی‌دهد فردی با یک شبکه معاند نظام همکاری کند و فرقی نمی‌کند که در قالب سفارش، حضور، ارسال عکس و فیلم ارتباط داشته باشد. موضوع تخلفات بررسی می‌شود اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد آسیب‌شناسی این موضوع است.

نوش‌آبادی درخصوص راه جلوگیری از این اتفاقات گفت: این اتفاقات نگران کننده است اما وزارت ارشاد به تنهایی نمی‌تواند از آن جلوگیری کند و باید همه نهاد‌ها در رفع آن وارد عمل شوند.

محل برگزاری نمایشگاه کتاب

سخنگوی وزارت ارشاد درخصوص برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب گفت: برای برپای نمایشگاه کتاب 4 گزینه وجود داشت؛ باغ کتاب، مصلای امام خمینی(ره)، شهر آفتاب و بخش توسعه و تجارت نمایشگاه‌های دائمی.برگزاری نمایشگاه در باغ کتاب به دلیل عدم وجود امکانات و دسترسی آسان امکان‌پذیر نیست همچنین در محل نمایشگاه‌های دائمی، همزمان با نمایشگاه کتاب نمایشگاه دیگری برپاست بر همین اساس امکان برپایی در این مکان نیز وجود ندارد.

وی از برپایی نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب یا مصلای امام خمینی(ره) خبر داد و افزود: اگر شهر آفتاب تا قبل از نمایشگاه کتاب آماده شود برگزاری نمایشگاه در آن مقرون بصرفه‌تر است و اولویت ما برگزاری در این مکان است تا باغ کتاب و مصلی. همچنین مصلای تهران مجموعه‌ای دیدنی است اما برای برپایی نمایشگاه پیش‌بینی نشده است.

نوش‌آبادی با بیان اینکه تمام نمایشگاه‌ها از سال آینده در بیرون از تهران برگزار می‌شود، گفت: ما از این سیاست‌گذاری که برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا است، استقبال می‌کنیم و اگر در شهر آفتاب امکانات رفاهی فراهم شود به آنجا می‌رویم. اما در مجموع تصمیم برای محل برگزاری نمایشگاه کتاب در هاله‌ای از ابهام است که مصلای امام خمینی(ره) محتمل‌ترین گزینه خواهد بود.

وی درباره همکاری با شبکه جم گفت: ما با اصل شبکه مخالفیم و همکاری را ممنوع می‌دانیم. توصیه ما این است که هنرمندان اولویت کار را به داخل کشور بدهند و فریب مسئولان این شبکه‌ها درباره معروف شدن را نخورند.

اجازه افزایش تعرفه کاغذ را نمی‌دهیم

سخنگوی وزارت ارشاد درباره طرح پیشنهادی افزایش تعرفه کاغذ وارداتی گفت: ما مخالف این کار هستیم و اجازه تصویب آن را نخواهیم داد، همچنین همه تلاش خود را برای به نتیجه نرسیدن این طرح پیشنهادی می‌کنیم و با پافشاری در مقابل آن می‌ایستیم.

نوش‌آبادی درباره فعالیت هفته‌نامه یالثارات در قالب سایت گفت: برخی هفته‌نامه و نشریات در کنار فعالیت مکتوب اقدام به فعالیت مجازی هم می‌کنند اما لغو مجوز یالثارات در قالب هفته‌نامه بوده و به فعالیت سایت یا سایر امور آن مربوط نمی‌شود.

سخنگوی وزیر ارشاد با اشاره به حضور اصحاب رسانه در جشنواره فجر، افزود: امسال دو مکان برای حضور خبرنگاران در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شده است؛ کاخ مردمی جشنواره دز سینما ملت و کاخ رسانه‌ای در برج میلاد. خبرنگارانی که موفق به دریافت کارت حضور در جشنواره نشدند می‌توانند با مراجعه به سایت و دریافت کد از بلیت رایگان جشنواره فیلم فجر استفاده کنند.

انتهای پیام/

http://fna.ir/SAP2GQ


ویدیو مرتبط :
مقرون به صرفه ترین تعرفه مکالمه ویژه حجاج ایرانسلی