فرهنگی


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

استاندار حلبچه عراق وارد ایلام شد

به گزارش ایرنا، عبدالله محمد به همراه ارکان حسن مشاور وی عصر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت وارد استان شده و با مقامات استانداری ایلام دیدار کرد.قرار است استاندار میسان، واسط، ...17 نمایش صحنه ای و خیابانی به رقابت می پردازند


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین مسافرآستانه روز یکشنبه در نشست خبری نوزدهمین جشنواره سراسری تئاتر «مقاومت یادواره فتح خرمشهر» در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر، افزود: در بخش صحنه ای 130 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد؛ در این میان 9 اثر برای حضور در بخش رقابتی و 3 اثر در بخش جنبی پذیرفته شده اند؛ در بخش خیابانی نیز از میان 85 اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره، 8 اثر برای حضور در بخش مسابقه و 3 اثر در بخش جنبی مورد تأیید داوران قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره در پی فراخوان اعلامی از گرفتن متون صرف نظر کردیم و انتخاب نمایشنامه ها را بر عهده خود هنرمندان گذاشتیم.
دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت با تأکید بر اینکه در این دوره توجه به کیفیت آثار در اولویت قضاوت آثار مختلف در بخش نهایی جشنواره است، اظهار امیدواری کرد که شاهد رویدادی ارزشمند باشیم.
مسافر آستانه، درباره رویکرد این جشنواره یادآور شد: این جشنواره می خواهد پایبندی خود را به فرهنگ مقاومت نشان دهد؛ مقاومتی که در 8 سال دفاع مقدس توسط رزمندگان اسلام برای دفاع از میهن انجام گرفت. مهم تر از اینها ثبت بقایای جریان ارزشمند انقلاب اسلامی است که باید تا همیشه ثبت شود.
وی با بیان اینکه دستاوردهای فرهنگی 8 سال دفاع مقدس باید در صحنه هنر ثبت شود؛ خاطرنشان کرد: ما ادعا نداریم به کل مفاهیم فرهنگ دفاع مقدس نزدیک شده ایم بلکه اینها تلاشی برای ادای دین است. ما باید جشنواره زدگی در حوزه دفاع مقدس را از بین ببریم و تلاش کنیم با مطالعات عمیق تر، متفاوت تر بودن این جشنواره را به مخاطب نشان دهیم.
مسافرآستانه بیان کرد: در این برهه از تاریخ هم منابع مطالعاتی وجود دارد و هم یادگاران دفاع مقدس هنوز در کنارمان هستند که نباید آنها را از دست بدهیم. ما هم اکنون نیز در حال دفاع مقدس هستیم. کما اینکه در جشنواره امسال غیر از موضوعاتی که مرتبط با فرهنگ دفاع مقدس ارائه شده موضوع شهدای مدافع حرم و شهدای غواص مورد توجه بوده است. امیدوارم فضا به گونه ای هدایت شود که ما بیش از پیش به نهادینه شدن فرهنگ دفاع مقدس تلاش کنیم.

** داوران نوزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت
دبیر نوزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت یادواره فتح خرمشهر در معرفی هیات داوران این دوره از جشنواره گفت: در بخش نمایشنامه نویسی مرتضی سخاوت، محمدرضا الوند و کامران شهلایی، در بخش تئاتر خیابانی شهرام کرمی، سیروس همتی و فاتح بادپروا و در بخش مسابقه صحنه ای محمود عزیزی، کوروش زارعی و سعید اسدی به داوری آثار می پردازند.
مسافر آستانه، از حمایت های سازمان منطقه آزاد اروند و تمام کسانی که در استان خوزستان برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره تلاش های ارزشمندی را انجام داده اند، قدردانی کرد.
سیدمرتضی نعمت زاده معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست ضمن ارائه توضیحاتی از فعالیت های فرهنگی این سازمان اقتصادی گفت: بیش از دو سال است که در منطقه آبادان و خرمشهر تحرک فرهنگی بسیار خوبی داشتیم و امیدواریم با حمایت از جشنواره تئاتر مقاومت جامعه ای سرشار از روح سازندگی و فرهنگ توسعه داشته باشیم.
وی افزود: به هر حال این جشنواره بعد از چندین دوره برگزاری در سطوح منطقه ای و استانی تبدیل به یک جشنواره ملی شده و امیدواریم در سال های آینده با حضور بزرگوارانی چون حسین مسافرآستانه تبدیل به یک جشنواره بین المللی شود.
نعمت زاده، به فعالیت های آینده سازمان منطقه آزاد اروند در حوزه های فرهنگی اشاره کرد و گفت: طی همین روزها کلنگ ساخت دو پلاتوی نمایشی در شهرهای خرمشهر و آبادان به زمین زده خواهد شد تا سازمان منطقه آزاد اروند بتواند در حوزه های مختلف فرهنگی یاریگر مردم خونگرم و ایثارگر این شهرها باشد.
رضا مردانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرمشهر، نیز با ارائه گزارشی از روند فعالیت های ستاد اجرایی جشنواره در شهرستان خرمشهر گفت: تمامی کارهای اجرایی انجام گرفته و در حوزه اسکان گروه ها و همچنین برطرف کردن نواقص تالارهای نمایشی کارهایی را انجام دادیم.
وی افزود: از همین امروز پوستر جشنواره همزمان با رونمایی آن در این نشست خبری در شهرهای خرمشهر و آبادان توزیع شده؛ این در حالی است که در جلسه ای که با فرماندار خرمشهر داشتیم تمامی ادارات و دستگاه های دولتی در این دوره از جشنواره همراه ما خواهند بود.
نوزدهمین جشنواره، تئاتر مقاومت یادواره فتح خرمشهر از 28 اردیبهشت تا دوم خرداد ماه 95، توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، سازمان منطقه آزاد اروند و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی برگزار می شود.
فراهنگ**9362**1027

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
رقابت خیابانی موتورسنگین