جشن ثبت ملی «علوانیه» برگزار می‌شود


مسؤول برگزاری جشن علوانیه گفت: جشن علوانیه به مناسبت ثبت ملی موسیقی علوانیه جمعه (9 بهمن 94) در تالار آفتاب اهواز برگزار می‌شود.

مجتبی سواری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان اظهار کرد: موسیقی علوانیه از موسیقی فلکلور قدیمی اهواز و بسیاری از شهرستان‌های استان خوزستان است. این موسیقی چندی پیش در فهرست آثار معنوی ثبت ملی شد. لحن علوانیه با سازی به نام "رباب" یا "ربابه" که یکی از سازهای مردم خوزستان است نواخته می‌شود. رباب،‌ سازی مانند کمانچه است اما از ساده‌ترین وسایل ساخته می‌شود.

وی افزود: در سبک علوانیه بیشتر از آوازها و اشعار حماسی و اخلاقی استفاده می‌شود. خواننده علوانیه همچنین در آوازهایش مردم را به شجاعت، کرم، صبر، گذشت، صله رحم، پیکار با ظالم و یاری مظلوم دعوت می‌کند.

سواری با بیان این که قرار شد موسیقی علوانیه به عنوان یک فرهنگ مشترک بین دو کشور ایران و عراق به ثبت جهانی برسد توضیح داد: علوان الشویع خوانندهٔ اهل اهواز و مبدع سبک آواز عربی علوانیه است که به نام او معروف شد. سبک علوانیه از مرزهای خوزستان و ایران فراتر رفت و در عراق، بحرین و کویت نیز رواج یافت.

وی توضیح داد: این جشن با کمک جمعی از فعالان فرهنگی خوزستان برگزار می‌شود. متاسفانه میراث فرهنگی استان و به خصوص اهواز به این موسیقی که از سبک‌های قدیمی همین شهر است توجهی نکردند و ما با هزینه خودمان در نظر گرفتیم جشنی در شان این میراث برگزار کنیم.

مسؤول برگزاری جشن علوانیه بیان کرد: قاسم منصور آل‌کثیر و محمود مشهودی مسؤولان پرونده علوانیه بودند که در این مراسم از آن‌ها تقدیر می‌شود. همچنین برنامه رقص سنتی کودکان گروه میسان معروف به "اشبال" را نیز در برنامه خود داریم.

جشن ثبت ملی علوانیه ساعت 9 و 30 دقیقه صبح در تالار آفتاب برگزار می‌شود و حضور در آن برای عموم آزاد است.

انتهای پیام


ویدیو مرتبط :
علوانیه