سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...رئیس‌جمهور اتریش:مذاکرات درباره برداشتن تحریم سوئیفت در جریان است


اختصاصاً در مورد سوئیفت باید بگویم هنوز در این زمینه مذاکراتی در جریان است و در این میان اتریش، عضو بسیار کوچکی در شورا(سوئیفت) به شمار می‌رود و اصلاً عضو بزرگی از این مجموعه نیست.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«هاینتس فیشر» رئیس جمهور اتریش گفت: تاریخ مناسبات میان ایران و اتریش به سالهای بسیار بازمی‌گردد. با این حال در سالهای اخیر شرایط سخت و دشواری پیش آمد که بر مناسبات میان ایران و اروپا و نیز ایران و آمریکا تأثیر گذارد. ما در وین (پایتخت اتریش) و همچنین در سوئیس مذاکرات (اتمی ایران) را برگزار کردیم. مسئله و موضوع این مذاکرات استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی و نیز (منع تکثیر) و تولید تسلیحات اتمی بود تا این مشکلات حل و فصل شوند. معتقدم که فصل جدیدی از مناسبات میان ایران و اروپا به وجود آمده است، همین‌طور باید بگویم که فصل نوینی نیز از این روابط میان ایران و اتریش پدید آمده است.

به گزارش «انتخاب»؛ وی افزود: با این همه، باید گفت مناسبات میان دو کشور هرگز متوقف نشدند و همواره روابط منصفانه‌ای میان ما حاکم بوده است. ما همواره با هم در تماس بوده‌ایم. ما در عین حالی که به مسئله همبستگی و انسجام اروپا نیز پایبند بوده‌ایم همزمان روابط خود با ایران را نیز ادامه داده‌ایم. من خرسندم که در سپتامبر گذشته بنا به دعوت رئیس جمهور روحانی از ایران دیدن کردم و همین طور با رئیس پارلمان ایران نیز دیدار و گفتگو داشتم. این دیدار، دیداری بسیار موفق بود و اکنون ما دیدار متقابلی (از هیئت عالی‌رتبه ایرانی) به اتریش نیز داریم و ارزیابی ما آن است که این دیدار به تعمیق مناسبات دو کشور خواهد انجامید. اهدافی که ما در دیدار سپتامبر گذشته در ایران داشتیم واقعاً باید در این دیدار (قریب الوقوع) در اتریش واقعی و نهادینه شوند. قرار است شماری از اعضای مهم دولت ایران به‌سرپرستی رئیس جمهور با اعضای دولت اتریش دیدار داشته باشند و در نهایت طیفی از توافقنامه‌ها را با هم امضاء کنند. معتقدم و البته امیدوارم که در حالی که دیدار سپتامبر من از تهران و همین‌طور اصفهان، دیدار خوبی بود، دیدار رئیس جمهور ایران در وین نیز دیدار خوبی باشد و ما برای تحقق این مهم تلاش خواهیم کرد تا به این وسیله بتوانیم روابط خود را مستحکم کنیم.

فیشر در پاسخ به این سوال که «به‌نظر شما این دیدار تا چه‌میزان می‌تواند بر مناسبات میان اتریش و ایران تأثیرگذار باشد»، اظهار داشت: به‌نظرم همان‌طور که من تشریح کردم این دیدار می‌تواند و البته باید به‌شیوه‌ای مثبت بر روابط دو کشور تأثیرگذار باشد. در این راه ما از هرگونه ابتکار عمل مکمل با کمال میل استقبال می‌کنیم، به‌طور مثال می‌توانیم به ارتباطات حوزه حمل و نقل هوایی میان دو کشور بیشتر از گذشته و با حساسیت بیشتری توجه کنیم. ما می‌توانیم مناسبات فرهنگی خود را با هم تقویت و در این زمینه بیشتر با هم همکاری کنیم. ما می‌توانیم همین‌طور در حوزه حقوق بشر با هم بحث و گفتگو کنیم و اینها برای دو طرف مفید خواهند بود.

رئیس جمهور اتریش همچنین در پاسخ به این سؤال که «به‌نظر شما در کدامین حوزه و بخش، اتریش علاقمند به تعمیق همکاری‌های خود با ایران است؟» اظهار داشت: اگر بخواهم پاسخ کوتاهی به این سؤال بدهم باید بگویم که ما می‌خواهیم در همه زمینه ها با ایران روابط عمیقی داشته باشیم، یعنی همه زمینه‌هایی که دو کشور در آن از منافع یکسانی برخوردارند. طبیعی است که اولویت تعمیق مناسبات دو کشور، توجه به همکاری‌های اقتصادی است. ما در عین حال به‌طور مؤثر به‌دنبال همکاری‌های آموزشی و علمی نیز هستیم. در دیدارها و کنفرانس‌های ما (در ایران) رئیس آکادمی علمی اتریش، رؤسای دانشگاههای اتریش و شخصیتهای فرهنگی و علمی حضور داشتند. ما در زمینه توسعه زیرساختها در ایران و همین‌طور حوزه انرژی علاقمند به همکاری با ایران هستیم. ما می‌خواهیم در اینکه کل اتحادیه اروپا و ایران به‌طور برابر و مساوی و البته خردمندانه و با توجه به مزیتهایی که می‌توانند برای همدیگر داشته باشند، مشارکت داشته باشیم.

رئیس جمهور اتریش در پاسخ به این سؤال  که «اتریش تا چه‌میزان و مبنایی، جمهوری اسلامی ایران را به‌عنوان شریک خود در مسائل پیش رو قلمداد می‌کند؟»، گفت: من اکنون مایل نیستم که بخواهم نمره خوب یا بدی در این زمینه بدهم. این، مرسوم نیست. اما می‌خواهم بگویم که ایران ظرف سالهای اخیر به‌ویژه از زمانی که رئیس جمهور روحانی روی کار آمده است در بسیاری از مسائل به‌عنوان یک طرف مذاکراتی مطرح بوده است. این ویژگی البته تنها در تهران حاصل نشده است بلکه در نیویورک نیز شاهد بروز چنین خصوصیتی از ایران بوده‌ایم. تحولات و پیشرفتهای ایران به‌دقت ملاحظه و دنبال می‌شود. پیشرفتهایی وجود داشته است، به‌طور مثال نرخ تورم ایران، کاهش یافته است که در نهایت به مقابله جدی‌تر با بیکاری منجر می‌شود. همین‌طور فرصت سازی برای جوانان ایران بیشتر شده است. بی‌شک مسائلی هم وجود دارند که هنوز در این کشور حل‌نشده باقی مانده‌اند که باید برای رفع آنها تلاش کرد. یک دولت هرگز نمی‌تواند همه مسائل و مشکلات را به‌طور همزمان حل و فصل کند. با این حال معتقدم که پیشرفتها وجود داشته است. نتایج انتخابات پارلمانی ایران نیز این نتیجه و تفسیر را برای ما اتریشی‌ها در بر داشت که تلاشها و پیشرفتها و ایجاد یک زندگی بهتر از سوی ملت ایران در هر دو انتخابات برگزار شده در ایران به رسمیت شناخته شده است.

فیشر در پاسخ به این سوال که «به ‌نظر شما چطور می‌توان و شاید بهتر باشد بگوییم چطور باید مناسبات آینده میان ایران و اتریش را توسعه داد؟»، اظهار داشت: باید این توسعه در درجه نخست بر اساس اصل تساوی باشد، یعنی باید به یک چشم به هم نگاه کنیم. ایران (به‌لحاظ مساحت)، کشوری بسیار بزرگ و پهناور و اتریش، کشور کوچکی است، اما در عین حال ما به یکدیگر به‌عنوان طرف مذاکراتی نگاه می‌کنیم و براساس همین تساوی و برابری است که با هم می‌توانیم گفتگو کنیم. معتقدم که باید بیشتر اعتمادسازی کنیم. باید یک‌سری کارهای مکمل نیز انجام دهیم؛ این مسئله مهمی است. ارزیابی ما آن است که ما آشکارا به این مسئله وارد شویم که همه ادیان، همه جریانها و گرایشهای فرهنگی و نیز همه گروههای مردمی امکان پیشرفت داشته باشند. ما مایلیم که در سازمان ملل نیز با ایران همکاری داشته باشیم و می‌خواهیم همان‌طور که اشاره کردم مذاکرات و گفتگوهای مربوط به حقوق بشر نیز به‌شیوه‌ای منصفانه صورت پذیرند، در این صورت می‌توان اطمینان داد که اوضاع رو به پیشرفت است. مذاکرات، تماسها و نیز مناسبات جدی به‌نفع دو طرف هستند و همین‌طور می‌توانند به ثبات در منطقه (خلیج فارس) که ایران در این منطقه قرار دارد و از این گذشته به ثبات اروپا منتهی شوند و برای آنها نیز مفید فایده واقع شوند.

رئیس جمهور اتریش در پاسخ به این سؤال "به‌نظر شما ایران از چه جایگاه و موقعیتی در مناسبات منطقه‌ای و بین المللی برخوردار است؟"، ابراز داشت: ایران، سالهای سال است که یکی از اعضای سازمان ملل متحد است و این مسئله‌ای مبارک است که از آن استقبال می‌شود. ایران، کشور بزرگی است که در منطقه‌ای پرتنش قرار دارد، بنابراین هرگونه مشارکت ایران در به حداقل رساندن این تشنها و نیز خطرات برآمده از تروریسم؛ مشارکتی که حتی الامکان از راههای صلح‌آمیز باشد، قابل استقبال است. البته ایران خودش باید تصمیم بگیرد که چه مناسباتی با کشورهای همسایه‌اش داشته باشد و در مورد میزان توسعه رابطه ایران با ترکیه یا عربستان سعودی نیز همین مسئله صادق است. ما هم برای خودمان تصمیم می‌گیریم که با همسایگانمان به‌طور مثال با آلمان، سوئیس یا ایتالیا و مجارستان چه مناسباتی داشته باشیم، اما با این همه، همه باید در مسئله ایجاد گفتمان مشارکت داشته باشند و با یکدیگر صحبت کنند، این به‌نفع (همه) است که در یک مسئله و وظیفه کاملاً حاد یعنی جنگ در سوریه به هم کمک کنند تا به این جنگ داخلی پایان داده شود. جنگ داخلی در این کشور تاکنون قربانیان زیادی گرفته و همین‌طور جنبشهای زیادی از آوارگان را پدید آورده است.

وی افزود: ایران در منطقه حساسی از جهان سیاست قرار دارد و از این رو مسئولیت مهم و قابل ملاحظه‌ای نیز دارد. اکنون همه طرفها دقیقاً به این مسئله توجه دارند. رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران بسیار فعال عمل می‌کنند. مسئولیت بزرگی است و آرزو می‌کنم که در نهایت راه حل صلح‌آمیزی (برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه) به دست آید.

خبرنگار صدا و سیما پرسید: سؤال بعدی من از شما به توافق اتمی و نیز مسئله لغو تحریمها بازمی‌گردد. تاکنون (تمامی) تحریم‌های (اقتصادی) علیه ایران لغو نشده‌اند، از جمله می‌توان به اتصال


ویدیو مرتبط :
رئیس جمهور اتریش وارد تهران شد