سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...جب بوش از رقابت‌های انتخاباتی آمریکا کنار کشید/پیروزی کلینتون و ترامپ در نوادا و کارولینا


هیلاری کلینتون که برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با هم حزبی‌اش برنی سندرز، سناتور کنگره این کشور رقابت می‌کند، روز شنبه در سومین انتخابات ایالتی با اختلافی اندک در نوادا پیروز شد. همزمان در کارولینای جنوبی، میلیاردر جنجالی، دونالد ترامپ، موفق شد با اختلاف زیاد دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه را شکست دهد. اما با مشخص شدن نتایج انتخابات مقدماتی در کارولینای جنوبی، جب بوش از ادامه رقابت‌ها کنار کشید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی بی سی، روز شنبه پس از شمارش آرا گزارش شد هیلاری کلینتون با ۵۲.۴ درصد توانسته برنی سندرز را که تا پیش از این در بسیاری از ایالت‌های آمریکا ناشناخته بود شکست دهد. سندرز که در نظرسنجی‌های اولیه تنها حدود ۲۰ درصد از مردم نوادا گفته بودند به او رای می‌دهند، توانست با پیشرفتی چشمگیر ۴۷.۵ درصد آرای این ایالت را به خود اختصاص دهد.

در کارولینای جنوبی هم که دونالد ترامپ، پیشتاز اردوی جمهوری‌خواهان با دو رقیب اصلی‌اش تد کروز، سناتور تگزاسی و مارک روبیو، سناتور اهل فلوریدا رقابت می‌کرد، موفق شد با اختصاص بیش از ۳۴ درصد آرا پیروز شود.

این پیروزی راه ترامپ را بیش از پیش برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوری‎خواه هموار می‌کند. او که تنها در یک هفته گذشته با انتقادهای تندی از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان مواجه شده بود، در یک سال گذشته تقریبا همیشه در صدر توجه طرفداران حزب جمهوری‌خواه بوده است.

نتایج اولیه شمارش آرا نشان می‌دهد در کارولینای جنوبی و پس از ترامپ، به مارک روبیو، تد کروز هر دو با کسب حدود ۲۲ درصد آراء شانه به شانه هم قرار دارند.

قرار گرفتن مارک روبیو در رتبه دوم انتخابات مقدماتی کارولینای جنوبی، می‌تواند برای این سناتور جوان اهل فلوریدا، پیروزی بزرگی محسوب شود. به ویژه که با کنار کشیدن جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، روبیو می‌تواند امیدوار باشد که بخشی از طرفداران او اکنون از وی حمایت کنند.

با مشخص شدن نتایج انتخابات مقدماتی در کارولینای جنوبی، جب بوش، که هم پدرش و هم برادرش روسای جمهور آمریکا بوده‌اند، از ادامه رقابت‌ها کنار کشید.

سال گذشته و در زمانی که سیاستمداران آمریکایی یکی یکی خود را برای نامزدی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه معرفی می‌کردند، از جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، به عنوان امید نخست جمهوری‌خواهان یاد می‌شد. اما امروز او در حالی کنار کشید که همین چند روز پیش، برادرش جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق، به کمک کارزار انتخاباتی‌اش آمده بود.

بوش در انتخابات مقدماتی در کارولینای جنوبی، فقط حدود ۸ درصد آراء را کسب کرد و با اختلاف فاحش نسبت به ترامپ، روبیو و تد کروز، در رتبه چهارم قرار گرفت. بن کارسون، جراح بازنشسته هم که برای مدتی کوتاه محبوب جمهوریخواهان شده بود، روز شنبه در قعر جدول آراء قرار گرفت و تنها ۷ درصد آراء را به خود اختصاص داد. درصدی مشابه جان کیسیک، دیگر جمهوری‌خواه این رقابت‌ها در رتبه پنجم قرار گرفته است.

طی هفته آینده، دموکرات‌ها و جمهوریخواهان برای برگزاری یک انتخابات ایالتی دیگر حاضر می‌شوند که از نظر جغرافیایی کاملا متضاد رقابت‌های شنبه است؛ یعنی جمهوری‌خواهان این بار به ایالت نوادا می‌روند و دموکراتها در کارولینای جنوبی مستقر می‌شوند.

نامزدهای هر دو حزب همزمان خود را آماده "سه‌شنبه بزرگ" می‌کنند. روزی که طی آن (۱ مارس) در چند ایالت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان پای صندوق انتخابات مقدماتی حزب خود خواهند رفت.

برنی سندرز اگر چه در نوادا پیروز نشد اما رشد چشمگیر طرفداران او که اغلب جوانان هستند، پیش‌بینی در اردوی دموکرات‌ها را غیرممکن کرده است

در دور اول که هیلاری کلینتون با اختلافی بسیار اندک برنی سندرز را برد، انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در آیوا به قدری شانه به شانه بود که در بعضی از حوزه‌ها کار به شیر یا خط کشید.

اما در اردوی جمهوری‌خواهان هم آیوا شروعی غیرمنتظره بود. تد کروز که از ماه‌ها پیش کشیش‌های بسیاری را جذب ستاد انتخاباتی خود در آیوا کرده بود توانست دونالد ترامپ پیشتاز را شکست دهد.

البته ترامپ بعد از اتمام رای‌گیری تد کروز را به "خدعه" متهم کرد؛ چرا که ستاد کروز تنها دقایقی قبل از آغاز رای‌گیری، شایع کرده بود بن کارسون، دیگر نامزد اردوی جمهوری‌خواهان انصراف داده است. موضوعی که کارسون آن را تکذیب و از کروز به شدت انتقاد کرد.

دور دوم انتخابات مقدماتی، در ایالت نیوهمپشایر واقع در شمال شرقی آمریکا برگزار شد. جایی که مطابق نظرسنجی‌ها برنی سندرز، سناتور ایالت مجاور (ورمونت) به راحتی هیلاری کلینتون را شکست داد و نام خود را به طور کاملا جدی بر سر زبان دموکرات‌ها انداخت.

دونالد ترامپ هم که از شکست در آیوا، اصلا خوشحال نبود، در نیوهمپشایر توانست تد کروز و مارک روبیو، سناتور جوان اهل فلوریدا را شکست دهد.

انتهای پیام


ویدیو مرتبط :
سخنرانی جب بوش در کنفرانس سی پک