سرنوشت بازیکنان تیم ملی حماسه سازان ملبورن + تصاویر


بازی پلی آف آسیا-اقیانوسیه در دور مقدماتی جام جهانی فوتبال 1998 فرانسه، که در ایران بازی ایران-استرالیا، حماسه هشت آذر و حماسه ملبورن نامیده می شود، میان تیم های ملی فوتبال ایران و استرالیا در تاریخ های یکم و هشتم آذر 1376 (22 و 29 نوامبر سال 1997 میلادی) به صورت رفت و برگشت برگزار شد. از آن تاریخ ،روز هشتم آذر در فوتبال ایران روز خاصی شد روزی که حماسه ای تاریخی رقم خورد که هرگز اذهان مردم ایران یاد و خاطره اش را از یاد نخواهد برد. در خصوص این روز و دیدار تاریخی ایران و استرالیا در ملبورن کریکت گزارش ها و مقالات زیادی نوشته شده و هر کسی از زاویه ای این دیدار را واکاوری کرده است. اما شاید بد نباشد با هم سرنوشت مردان طلایی ایران در آن روز تاریخی را مرور کنیم:

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن بعد از جام جهانی

احمدرضا عابدزاده

 احمدرضا عابدزاده یکی از ارکان اصلی حماسه ملبورن بود. ستاره ای با عنوان عقاب آسیا پس از آن حماسه بی بدیل، در جام جهانی 1998 نیز تیم ملی ایران را همراهی کرد و در بازی برابر ژرمن ها آخرین بازی ملی خود را در سال 77 انجام داد. عابدزاده در نهایت در سال 79 با قهرمانی پرسپولیس در لیگ آزادگان از پرسپولیس جدا شد و پس از پذیرفتن پست سرپرستی این تیم در مواجهه علی پروین با مالکان باشگاه ضربه سختی خورد و از آنجا به سایپا رفت.

او در دوازدهم اسفندماه سال 1380 دچار یک حمله شدید مغزی شد که او را تا آستانه مرگ پیش برد ولی به خواست خدا به زندگی بازگشت. رهبر حماسه سازان ملبورن، در 23 دی ماه سال 1384 در حالی بازی خداحافظی خود را با پیراهن پرسپولیس برابر بایرن مونیخ در ورزشگاه آزادی انجام داد، که سال ها بود فوتبال را کنار گذاشته بود.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن بعد از جام جهانی ، حماسه ساز ملبورن

عقاب آسیا پس از کنار رفتن از دنیای فوتبال در تیم هائی نظیر سایپا، استقلال اهواز و پرسپولیس به عنوان مربی دروازه بان ها فعالیت کرد و در استیل آذین نیز مدت کوتاهی کمک مربی بود.

عابدزاده پس از پایان فوتبالش چند سالی در ایران مربیگری کرد و پس از آنکه طرح وی برای پرورش استعدادهای دروازه بانی در ایران مورد پذیرش فدراسیون فوتبل قرار نگرفت، راهی آمریکا شد تا در یک مدرسه فوتبال به عنوان مربی دروازه بان ها فعالیت کند. فرزند یورگن کلینزمن، کاپیتان اسبق تیم ملی آلمان یکی از شاگردان عابدزاده بود.

احمدرضا با حضور استیلی در راه آهن دوباره به ایران امد و تا زمان جدایی استیلی وی هم به عنوان دستیار در راه آهن حضور داشت.

علی دایی

سوپراستار تیم ملی در آن سال ها، کسی جز علی دایی نبود، مهاجمی که با جاه طلبی خاص خود گل های فراوانی را برای تیم ملی ایران به ثمر رساند و خط حمله تیم ملی را برای سال های سال بیمه کرده بود. مهاجم اسبق تیم ملی که در دیدار با استرالیا زمینه ساز گل تماشایی خداداد عزیزی شد در دیدار با آمریکا نیز توانست مهدوی کیا را صاحب یک موقعیت طلائی کند.

دایی پس از جام جهانی 1998 فرانسه، راهی تیم بایرن مونیخ شد و نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را پس از باخت دراماتیک مقابل منچستریونایتد با بایرن تجربه کرد. دایی پس از آن به هرتابرلین، الشباب امارات، پرسپولیس، صبا باتری و سایپا پیوست و به عنوان بازیکن-مربی توانست سایپا را به قهرمانی لیگ برساند.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه ساز ملبورن ، بازی ایران و استرالیا

علی دایی پس از حضور در دو جام جهانی و انجام 5 بازی ملی در نهایت در پایان جام جهانی 2006، از دنیای ملی خداحافظی کرد و بارکورد 109 گل در 149 بازی ملی، آقای گل فوتبال جهان لقب گرفت. او در مسیر رسیدن به این رکورد جاودانه، رکورد فرانس پوشکاش افسانه ای را نیز شکست.

بیست و ششمین بازیکن برتر جهان در سال 1386 از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال، پس از قهرمانی سایپا سرمربی تیم ملی شد و در راه رسیدن به جام جهانی 2010، پس از شکست برابر عربستان در ورزشگاه آزادی به دستور مستقیم دولت وقت برکنار شد.

وی مدتی از فوتبال کناره گرفت و بار دیگر با پذیرش سرمربیگری پرسپولیس و کسب دو جام حذفی به دنیای فوتبال بازگشت. دایی پس از نایب قهرمانی در لیگ سیزدهم در پایان هفته هفتم لیگ 14 با یک کودتا از کار برکنار شد و جای خود را به حمید درخشان داد. وی در فصل جاری با صبای قم یکی از مدعیان جدی کسب قهرمانی و سهمیه آسیایی است.

دایی که اولین بازیکن آسیایی گلزن در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا است، به عنوان اولین ایرانی به عضویت کمیته فنی فیفا درآمد.

خداداد عزیزی

غزال تیزپای آسیا، لقبی بود که هواداران فوتبال به خداداد عزیزی دادند، همان ستاره ای که با فرار زیبا و تماشائی خود حماسه ملبورن را تکمیل کرد. صحنه به ثمر رسیدن گل عزیزی، سال های سال یکی از پرمخاطب ترین صحنه های ورزشی ماندگار بود. هرچند این صحنه همچنان نیز برای هواداران فوتبال یک خاطره فراموش نشدنی است. عزیزی که سابقه کسب عنوان برترین بازیکن سال را در کارنامه داشت، یکی از ستاره های مثال زدنی آن روزهای تیم ملی محسوب می شد. غزال مشهدی تیم ملی همواره صراحت لهجه و رک گوئی مثال زدنی داشت و این امر او را در مقطعی که بلاژویچ سرمربی تیم ملی بود، از بازی های ملی دور نگه داشت تا او با انتخاب برانکو باردیگر به ترکیب تیم ملی بازگردد و در رقابت های انتخابی جام جهانی 2006 حضور داشته باشد.

خداداد عزیزی که در آن سال ها در باشگاه کلن عضویت داشت، پس از جام جهانی 1998 در مسیر افت گام برداشت و پس از عبور از سان خوزه، النصر امارات، پاس تهران، آدمیرا واکر و عقاب به راه آهن رسید و کفش های خود را آویخت.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، بازی ایران و استرالیا ، علی دایی

عزیزی پس از خداحافظی از فوتبال توسط تیم ابومسلم به عنوان رئیس سازمان فوتبال انتخاب شد و بعد به مربیگری و در نهایت سرمربیگری تیم رسید، اما اختلافات او با مدیران باشگاه، صراحت لهجه و نتایج ضعیف تیم موجب شد تا در ابتدای لیگ 86 از سرمربیگری تیم اخراج شود. یکی از عجیب ترین اقدامات او در دوران هدایت ابومسلم بیرون آوردن یکی از بازیکنان از ترکیب و ده نفره کردن تیم بود.

او پس از آن مدیر فنی تیم دسته اولی پیام خراسان شد و توانست این تیم را به لیگ برتر کشور بیاورد، او در هفته های آغازین فصل 88-87 مربیگری این تیم را برعهده داشت که به دلیل مشکلات مالی تیم از فعالیت خود کناره گرفت.

خداداد پس از آنکه دوباره به ابومسلم برگشت و به عنوان مدیرفنی چند صباحی در این تیم ماند بازهم به اختلاف مدیریتی خورد و هم اکنون به عنوان سرمربی تیم شهرداری تبریز در لیگ دسته دوم کشور حضور دارد.

مهدی پاشازاده

پاشازاده یکی از ستارگانی بود که هیچ گاه نتوانست آن گونه که شایسته اش بود، بدرخشد و در اوج بماند. او که به هر ترتیب جزو نسل طلایی 98 محسوب می شود پس از جام جهانی 1998 فرانسه از تیم ملی کنار رفت تا فقط 14 بازی ملی در کارنامه داشته باشد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، علی دایی ، خداداد عزیزی

مهدی پاشازاده یکی از ستون های اصلی ایران در صعود به جام جهانی

او پس از درخشش در ملبورن و حضور در جام جهانی، به عنوان مدافع از باشگاه استقلال راهی بایر لورکوزن آلمان شد و اما در تمرینات این تیم توسط امرسون برزیلی مصدوم شد و دیگر هیچ گاه به شرایط آرمانی خود بازنگشت.

پاشازاده پس از حضوری ناموفق در دو تیم لورکوزن و فورتونا کلن، باردیگر به استقلال بازگشت. پس از سه سال حضور در ایران راهی اشتورم گراتز شد و سپس راهی راپیدوین شد و در نهایت به آدمیرا واکر پیوست و با پیراهن همین تیم بود که با عرصه باشگاهی وداع کرد و کفش های خود را آویخت.

او با سرمربیگری تیم دوم آدمیرا واکر به عرصه مربیگری پا گذاشت و در ادامه به عنوان دستیار در تیم اصلی این باشگاه به فعالیت ادامه داد. پاشازاده در سال 2010 بار دیگر به ایران بازگشت و هدایت گسترش فولاد تبریز را به عهده گرفت و این تیم را به لیگ دسته اول آورد. سپس در شهرداری تبریز و آلمومینیوم اراک مشغول به کار شد و هم اکنون در دسته دوم با تیم فجر جم بوشهر حضور دارد.

محمد خاکپور

پس از حضور در جام جهانی از تیم بهمن راهی لیگ آمریکا شد و به عضویت تیم رد بولز نیویورک درآمد. او پس از نمایش ضعیف در قلب دفاع تیم ملی در تور آمریکای شمالی در دوره سرمربیگری منصور پورحیدری، غریبانه از تیم ملی خداحافظی کرد. در سال 2000 فوتبال کفش های خود را برای همیشه آویخت.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، خداداد عزیزی ، خداحافظی بازیکنان فوتبال

پس از اتمام دوران بازی اش به آمریکا رفت تا مثل عابدزاده در یک مدرسه فوتبال فعالیت کند. او به همراه کلینزمن یک مدرسه فوتبال راه اندازی کرد و در آن مشغول شد. پس از چند سال به ایران بازگشت تا هدایت استیل آذین را بر عهده بگیرد. امید نمازی دستیار سابق کی روش، سوغات خاکپور از آمریکا برای فوتبال ایران بود. نمازی دستیار خاکپور در استیل آذین بود. خاکپور هم اکنون سرمربی تیم ملی امید ایران است و خیلی ها معتقدند اگر قرعه مناسبی نصیب ایران شود شاید طلسم 40 ساله حضور ایران در المپیک بشکند.

افشین پیروانی

 یکی از بازیکنان ایران در سالهای طلایی اواخر دهه 90 به شمار می رود که در میان هواداران پرسپولیس به افشین با تعصب معروف بود. پیروانی پس از اینکه در سال 2002 با 66 بازی از تیم ملی کنار رفت، در سال 83 هم به اجبار از پرسپولیس کنار گذاشته شد و سال آخر بازی خود را در پیکان گذراند و به مربیگری روی آورد. وی در اولین تجربه مربیگری خود به جای افشین قطبی هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت و نتوانست نتایج خوبی با این تیم کسب کند و پس از 4 ماه جای خود را به نلو وینگادای پرتغالی داد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، خداحافظی بازیکنان فوتبال ، خداحافظی بازیکنان بزرگ

پیروانی سپس هدایت استیل آذین و سنگ آهن بافق را بر عهده گرفت و هم اکنون به عنوان مدیر تیم های ملی با کی روش همکاری می کند.

کریم باقری

مرد بااخلاق فوتبال ایران بعد از یک دوره طولانی دوری در زمان سرمربی گری علی دایی به تیم ملی بازگشت اما با رفتن دایی او هم تیم ملی را ترک کرد. او سپس چند سال در پرسپولیس به فوتبالش ادامه داد تا این که از دنیای توپ گرد خداحافظی کرد. وی در اولین تجربه مربیگری خود به عنوان دستیار علی دایی در پرسپولیس مشغول به کار شد و پس از یک سال دوری از فوتبال امسال دستیار برانکو در لیگ پانزدهم است.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، خداحافظی بازیکنان بزرگ ، حماسه سازان ملبورن

حمید استیلی

در تیم رویائی 98، حمید استیلی از جمله کسانی بود که حداقل در آن زمان از نظر تجربه، انگیزه و قابلیت فنی تقریبا بی رقیب بود. استیلی در جام جهانی 1998 نیز به همراه تیم ملی راهی فرانسه شد تا آن گل خاطره انگیز خود را وارد دروازه آمریکا کند و سال های سال با خاطرات آن گل، با اشک های لبریز از خنده و شادمانی پس از آن گل زندگی و افتخارها کند. استیلی که در سال های آخر دوران ملی خود قرار داشت، در سال 2000 در حالی در آغاز مسابقات جام ملت های آسیا بازوبند کاپیتانی را به علی دایی سپرد که در پایان این رقابت ها با تیم ملی وداع گفت. آخرین بازی ملی استیلی برابر کره جنوبی با شکست به پایان رسید.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

استیلی پس از حماسه ملبورن، پس از پنج سال بار دیگر راهی پرسپولیس شد تا فوتبال خود را پیراهن سرخ پوشان پایتخت و پس از بازی با تیم سپاهان اصفهان در سال 83 کنار بگذارد و کفش های را بیاویزد.

استیلی که در دوران مربیگری کم بدشانس نبود، عرصه مربیگری را با دستیاری آری هان، مصطفی دنیزلی و افشین قطبی آغاز کرد و در نهایت برای اولین بار در تیم استیل آذین طعم سرمربیگری را چشید و پس از آن به شاهین بوشهر رفت.

استیلی سپس در تاریخ 31 خرداد 1390 و پس از رد درخواست کمیته فنی باشگاه پرسپولیس مبنی بر ادامه همکاری علی دایی با پرسپولیس؛ توسط این کمیته به عنوان سرمربی انتخاب شد. این پرسپولیسی قدیمی اما دوران سختی روی نیمکت قرمزها داشت و در تاریخ 18 آذر 1390 پس از شکست مقابل استقلال در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی، از مربیگری پرسپولیس کناره گیری کرد. وی در فصل قبل سرمربی و مالک تیم راه آهن بود و دوران سختی را چه از نظر مالی و چه فنی تجربه کرد. استیلی در لیگ پانزدهم پس از جدایی قلعه نویی از ملوان به عنوان سرمربی انزلی چی ها انتخاب شد.

رضا شاهرودی

رضا شاهرودی یکی از خوش استیل ترین و درخشان ترین چپ پاهای دو دهه اخیر فوتبال ایران بوده است. این ستاره در رقابت های مقدماتی جام جهانی 1998 یکی از ستاره های فیکس تیم ملی بود و از ارکان اصلی تیم ملی محسوب می گردید، که با مصدومیتی بی موقع از فوتبال ملی کنار رفت. وی پس از خلق حماسه ملبورن از حضور در جام جهانی 1998 بازماند و پس از آن فقط یک بار دیگر در جمع ملی پوشان قرار گرفت که سرمربی وقت تیم ملی را برای ادامه توجیه نکرد و او رسما از بازی های ملی خداحافظی کرد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

شاهرودی که در آن سال ها در عضویت تیم پرسپولیس بود، به دالیان چین پیوست تا پس از تجربه ناموفق خود در آلتا ازمیر ترکیه در سال 1997 بار دیگر لژیونر شود. اما شاهرودی به سال های پایانی دوران حرفه ای خود نزدیک شده بود و دیگر از وجه ستاره بودنش فاصله گرفته بود. او گرچه عملا در تیم دالیان و در غربت محض کفش های خود را آویخت اما با این وجود در کارنامه او حضور در تیم هایی همچون پاسارگاد و پیکان نیز به چشم می خورد.

شاهرودی دوران مربیگری خود را در تیم داماش آغاز کرد و در تیم هائی همچون کوثر و استیل آذین نیز دستیار بود و مدتی هم دستیار پیروانی در تیم سنگ آهن بافق بود. شاهرودی هم اکنون دستیار فرهاد کاظمی در سیاه جامگان مشهد است.

نعیم سعداوی

مدافع راست تیم ملی ایران در آن سال ها پس از پایان بازی در سال 83 به مربیگری روی اورد و به عنوان سرمربی صنعت نفت و شاهین بوشهر در فوتبال ایران کار کرد. نعیم سپس کمک مربی تیم امید ایران شد و در تیم های پرسپولیس و فولاد هم به عنوان دستیار حضور داشت. سعداوی در سالهای اخیر با مربیانی چون مجید جلالی، اسکوچیچ و حمید درخشان مشکلاتی هم داشته و کار به شکایت کردن هم رسیده است. وی هم اکنون در جایی مشغول به کار نیست و یکی از گزینه های جانشینی اسکوچیچ در فولاد به شمار می رود.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

مهدی مهدوی کیا

ماندگارترین چهره فوتبال ایران در اروپا و بدون شک موفق ترین آن ها است. با خداحافظی مهدی از فوتبال نسل طلایی فوتبال ایران هم رسما تمام شد. درخشش مهدوی کیا در پرسپولیس و بازی های تاثیرگذار او، آن هم در شرایطی که فوتبال ایران وضعیت چندان مناسبی نداشت، بیش از هر زمان دیگری فوتبال دوستان را به یاد جام جهانی 98 و نسل طلایی آن روزگار می انداخت.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

ماندگارترین چهره فوتبال ایران در اروپا و بدون شک موفق ترین آن ها

مهدوی کیا پس از خداحافظی از فوتبال به همراه اولین مربی خود علی دوستی مهر تیم آکادمی کیا را راه انداخت و با این تیم نایب قهرمان تورنمنت نروژ شد.

مهدی در ابتدای فصل جاری و با حکم مدیران این باشگاه، به جمع اعضای کادر فنی تیم آماتور هامبورگ و همچنین تیم نوجوانان این باشگاه درآمد.

مهرداد میناوند

میناوند گرچه در آن حماسه تاریخی به میدان نرفت ، اما در مجموع از ارکان تیم ملی محسوب می شد و یکی از ستاره های نسل 98 بود. کمتر کسی همچون میناوند در ترکیب تیم ملی بود، بازیکنی با سرنوشتی عجیب. او با درخشش در لیگ قهرمانان آسیا اوج گرفت و به یک باره فرودی عجیب در انتظارش نشست. میناوند که در آن سال ها عضو باشگاه پرسپولیس بود، پس از جام جهانی 1998 راهی اشتورم گراتس شد و در این تیم چند فصل نسبتا موفقی را داشت. میناوند با اشتروم 2 بار قهرمان لیگ اتریش و 2 سال حضور پیاپی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

او در ادامه به الشباب رفت و در بازگشت به ایران باردیگر پیراهن پرسپولیس را برتن کرد و عملا با پیراهن طلایی پوشان اصفهان از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، گرچه نام راه آهن نیز در کارنامه او دیده می شود.

میناوند در سال 2003 آخرین بازی ملی خود را برابر دانمارک انجام داد و با انجام 67 بازی ملی و زدن 4 گل به کار خود با پیراهن تیم ملی پایان داد. وی در آخرین فعالیت خود به عنوان مجری اختصاصی یکی از سایت های ورزشی دیده شد!

علی رضا منصوریان

کاپیتان اسبق استقلال تهران، که یکی از بازیکنان ذخیره ای بود که در دیدار برابر استرالیا به میدان رفت، پس از آن بازی حماسی در جام جهانی 1998 تیم ملی را همراهی کرد و در پایان آن رقابت ها با انجام 46 بازی و زدن 8 گل با پیراهن تیم ملی، از عرصه ملی کنار رفت. او پس از جام جهانی از استقلال جدا شد و به باشگاه هایی نظیر سکودا، آپولون اسمیرنیس و سن پائولی پیوست، اما بار دیگر به آبی پوشان پایتخت ملحق شد و سال های پایانی دوران حرفه ای خود را در این تیم گذراند و قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

علی منصور، لقبی بود که هواداران استقلال به او داده بودند. منصوریان در نهایت در 27 خرداد 1387 پس از بازی پایانی و قهرمانی در جام حذفی به همراه استقلال، کفش های خود را برای همیشه آویخت و به جرگه مربیان پیوست.

ابتدا در همان استقلال کمک مربی بود و سپس عهده دار سرمربیگری پاس همدان شد، اما با کسب نتایج ضعیف از کار برکنار شد. در ادامه به درخواست افشین قطبی راهی تیم ملی شد و پس از آن هدایت تیم ملی امید را برعهده گرفت تا با آن رسوائی فدراسیون، او نیز ناکام بماند. او پس از دستیاری کی روش هم اکنون سرمربی موفق نفت تهران است.

ابراهیم تهامی

ابراهیم تهامی را با وقت کشی به یادماندنی اش و البته پاس گل طلایی اش به خداداد عزیزی در این دیدار به یاد می آورند. این مهاجم تکنیکی اهوازی از جمله ستارگانی بود که هیچ گاه فوتبال حقش را ادا نکرد و او ماند و رویاهائی ناتمام.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

سید ابراهیم تهامی پس از جام جهانی 98 که فرصت حضور در آن را پیدا نکرد، دیگر ردپای خاصی از خود در فوتبال ایران بر جای نگذاشت. تنها فقط چند تجربه کوتاه مدت و نه چندان موفق در عرصه مربیگری به عنوان کمک مربی را پشت سرگذاشت. مهاجم ملی پوش خوزستانی کشورمان، فوتبال خود را در تیم های جنوبی به ویژه استقلال اهواز سپری کرد. او در سال 75 به همراه سیروس نعمتی نژاد به عنوان یار کمکی استقلال را در آسیا همراهی کرد. ابراهیم با حضور خود در زمین جریان بازی را تغییر داد و پاس گل دوم به استرالیا و صعود ایران به جام جهانی یکی از ماندگارترین خاطرات مربوط به تهامی است. او در نهایت در اهواز و با پیراهن استقلال این شهر از فوتبال کناره گیری کرد و مدتی هم در این تیم مربیگری کرد و درحال حاضر به عنوان کمک مربی در استقلال اهواز حضور دارد.

علی اکبر استاد اسدی

یکی از دوست داشتنی ترین بازیکنان تاریخ ایران به شمار می رود. وی که این دیدار آخرین بازی ملی وی محسوب می شود به همراه ایران به جام جهانی هم رفت اما فرصت بازی پیدا نکرد تا پس از آن با 51 بازی از تیم ملی وداع کند.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورن

استاداسدی که با گل به خودی آفساید معروفش به عابدزاده در دیدار با ژاپن معروف شده است پس از دوران بازی که در ماشین سازی و ذوب آهن توپ زد به مربیگری روی آورد و مدرسه فوتبال هم تاسیس کرد. استاد اسدی سال ها به عنوان دستیار در ماشین سازی و گسترش فولاد کار کرد و پس از آمدن رسول خطیبی کنار رفت.

جواد زرینچه

چند سال پس از پایان بازی اش در تیم های رده پایین فعالیت کرد تا این که به عضویت هیات مدیره باشگاه استقلال درآمد. زرینچه در کار مدیریتی چندان دوام نیاورد و خیلی زود به دلیل پاره ای اختلافات استعفا داد. وی فصل قبل دستیار قلعه نویی در استقلال بود و پیشنهاد دستیاری استیلی در ملوان در فصل جدید را نپذیرفت. در تیم ملی سال 76 بازیکنان دیگری مانند نادر محمدخانی و علیرضا امامی فر و مجید نامجو مطلق هم حضور داشتند.

سرمربی (والدیر ویرا)

عجیب ترین چهره آن تیم رویایی کسی جز سرمربی آن یعنی بادو (لقب والدیر ویرا) فراموش نشدنی نبود. مربی گمنام برزیلی ولی خندانی که با حکم داریوش مصطفوی به جای محمد مایلی کهن در راس کادرفنی قرار گرفت و در سه بازی پرهیجان و نفس گیر ایران را راهی جام جهانی 1998 فرانسه کرد.

سرانجام حماسه سازان ملبورن ، حماسه سازان ملبورن ، سرنوشت حماسه سازان ملبورنوالدیر ویه را- مربی وقت تیم ملی - بین دو نیمه: «بچه ها، من حرف خاصی برای گفتن ندارم، بروید داخل زمین و هرطور که صلاح می دانید بازی کنید...»ویرا که نقش آفرینی او در آن بازی حماسی محدود به چند سطری است که درباره ی عدم دخالت او در شکل بازی تیم ملی نوشته شد، پس از این صعود تاریخی با تغییرات فدراسیون فوتبال، از تیم ملی کنار گذاشته شد و جای خود را به ایویچ سپرد تا تیم ملی بهتری ساخته شود ، نیمکتی که به ایویچ هم وفا نکرد! سال ها بعد ویرا در مراسم توپ طلای فوتبال به ایران بازگشت و درحالی که هنوز دندان های خرگوشی و لبخند زیبایش را همراه داشت جملاتی در باب آن لحظات استثنائی به زبان آورد. ویرا پس از ایران تیم های زیادی عوض کرد و شاید معروف ترین تیم عمان بود که در بازی های آسیایی بانکوک موفق به شکست 4-2 ایران هم شد. وی در 10 سال اخیر در تیم های زیادی از مراکش گرفته تا کشورهای حوزه خلیج فارس سرمربیگری کرد و در آخرین تجربه خود در فصل گذشته لیگ دو ژاپن کیوتو سونگا را به مقام نهم رساند. دکتر بیژن ذوالفقارنسب هم در آن سال دستیار ویرا بود.


ویدیو مرتبط :
بازیکنان تیم ملی به دنبال حماسه ی دیگر