آبسه مغزی یا اپی دورال چیست؟


به تجمع چرک و سلول های سفید خون و باکتری ها و سایر سلول های ایمنی در بافت مغزی، آبسه مغزی می گویند. این بیماری تجمع چرک ناشی از یک عفونت باکتریال در مغز یا خارجی ترین لایه از سه لایه غشایی است، که مغز و نخاع را می پوشانند. آبسه مغزیزمانی که یک باکتری یا قارچ قسمتی از مغز را درگیر کند، ایجاد می شود.

با تشکیل آبسه در مغز دور آن یک بافت ایجاد می شود تا از گسترش آن به قسمت های دیگر مغز ممانعت کند اما این موضوع خود می تواند به شکل دیگری ایجاد خطر کند، از جمله خطراتی که این بافت ممکن است ایجاد کند می توان به تورم بافت مغز اشاره کرد که چون مغز نمی تواند گسترش یابد روی قسمت های دیگر فشار وارد می کند و می تواند عروق خونی را مسدود کند.

علایم شایع آبسه مغزیعلایم زیر به تدریج و در عرض چند ساعت ظاهر می شوند. این علایم شبیه علایم تومور یا سکته مغزی هستند:آبسه مغزی ، آبسه مغزی یا اپی دورال ، علایم آبسه مغزی

درد در قسمت پشتی و ناحیهٔ کمر، در صورتی که عفونت، در غشای پوشاننده نخاع باشد.

حالت تهوع و استفراغ.

ضعف، بی حسی و یا فلج یک طرف بدن.

راه رفتن نامنظم.

تشنج.

تب

منگی، گیجی، یا دارا بودن حالت هذیانی.

مشکل در صحبت کردن.

علل آبسه مغزی

منشأ اولیه عفونت باکتریایی، که موجب بروز آبسه مغزی (اپی دورال) می شود را اغلب نمی توان یافت؛ ولی سه علت زیر، از شایع ترین آنها هستند:

عفونتی که از جمجمه، به درون آن گسترش می یابد، مثلاً استئومیلیت(عفونت استخوان و مغز استخوان)، ماستوئیدیت(عفونت زایده ماستوئید در پشت گوش)، یا سینوزیت(عفونت سینوس ها).

عفونتی که به دنبال شکستگی جمجمه آغاز می شود و گسترش می یابد.

عفونتی که از سایر بخش های بدن که دچار عفونت شدند (مثلاً آبسه دندان ,ریه ها، پوست، یا دریچه های قلب) و از راه خون گسترش می یابد.

عوامل افزایش دهنده خطر  

صدمه به سر

وجود یک بیماری، که مقاومت بدن را کاهش داده باشد (به خصوص دیابت)

بروز یک عفونت، به خصوص در اطراف بینی، چشم ها و صورت

عاملی که دستگاه ایمنی بدن، را (به علت بیماری (مثلاً ایدز) یا داروها) سرکوب کرده باشد.

تزریق وریدی مواد مخدر

پیشگیری 

آبسه مغزی ، علایم آبسه مغزی ، درمان آبسه مغزیدر صورت بروز هر گونه عفونت در بدن به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر عفونت در اطراف بینی یا صورت باشد (مثلاً عفونت گوش یا آبسه دندان). با مراجعه زود هنگام می توان از گسترش عفونت جلوگیری کرد. در هر گونه فعالیتی که خطر صدمه رسیدن به سر وجود دارد، از کلاه ایمنی و سایر وسایل حفاظتی استفاده نمایید.

عوارض احتمالی  

بروز حملات تشنج، اغماء و مرگ، در صورتی که درمان انجام نشود.

آسیب دایمی به مغز

آزمایش های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند: 

آزمایش خون، آزمایش مایع نخاع، نوار مغز، سی تی اسکن، عکس برداری از جمجمه

درمان طبی یا جراحی بستگی به محل آبسه دارد. معمولاً احتیاج به دادن آنتی بیوتیک و نیز جراحی برای تخلیه آبسه است. سایر درمان هایی که ممکن است لازم شوند عبارت اند از مایعات داخل وریدی و تهویه مکانیکی

داروها 

آنتی بیوتیک برای 6-4 هفته جهت مبارزه با عفونت

داروهای ضد تشنج برای پیشگیری از بروز حملات تشنجی

کورتیکواستروییدها برای کاهش تورم مغزی پس از عمل جراحی

فعالیت 

هنگامی که در بیمارستان هستید نیاز به استراحت در تخت دارید. پس از طی دوران نقاهت 3-2 هفته ای، به هر اندازه که قدرت بدنی و احساس خوب بودن به شما اجازه می دهد، فعالیت داشته باشید.

رژیم غذایی 

به هنگام بستری در بیمارستان، امکان دارد تزریق مایعات داخل وریدی ضروری باشد. پس از درمان، یک رژیم عادی و متعادل داشته باشید.

در این شرایط به پزشک مراجعه نمایید  

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان یکی از علایم آبسه مغزی یا اپی دورال را دارید.

اگر تب به اندازه 3/38 درجه سانتیگراد یا بیشتر افزایش یابد.

اگر دچارعلایم جدید و غیرقابل کنترل شده اید و استفاده از داروهای مورد استفاده در درمان، ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند. 


ویدیو مرتبط :
آبسه ( Abscess )