سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...مشاجره ظریف و ترکی الفیصل در داووس


خبرگزاری رویترز مدعی شد وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس داووس با ترکی الفصیل، شاهزاه سعودی دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز به نقل از ترکی الفیصل، شاهزاده سعودی گفت که روز چهارشنبه گذشته با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک دیدار محرمانه در حاشیه اجلاس جهانی اقتصاد داووس در سوئیس گفت‌وگو کرده است.

بر اساس این گزارش حاضران در این دیدار مدعی شده‌اند که دو طرف در گفت‌وگوهایشان با یکدیگر مشاجره کرده‌اند که این تعامل گزنده میان آنها نشان دهنده اختلاف عمیق دو کشور است.

رویترز در ادامه گزارش خود مدعی شد: یک عکاس هنگام دست دادن ظریف و ترکی الفیصل بیرون از اتاق مذاکره از آنها عکس گرفته است اما این تصویر هیچ‌گاه منتشر نشده است. همچنین به گفته حاضران فضای حاکم بر دیدار که در آن مقامات ارشد دو کشور به علاوه سازمان ملل حضور داشته‌اند بسیار سرد بوده است.

به ادعای این خبرگزاری وزیر امور خارجه ایران در یک کنفرانس خبری هرگونه دیدار با این شاهزاده پرنفوذ سعودی را تکذیب کرد و گفت که هیچ دیدار محرمانه‌ای وجود نخواهد داشت. اما ترکی الفیصل که پیش از این رئیس سازمان اطلاعات عربستان بوده است در گفت و گو با رویترز دیدارش با ظریف را تایید کرد ولی درباره‌ جزییات گفت‌وگو هیچ اظهار نظری نکرد و از پاسخ به خبرنگاران سرباز زد.

خبرگزاری رویترز مدعی شد، استفان دی میتسورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه، کوفی عنان دبیر کل پیشین سازمان ملل، عمرو موسی دبیر کل پیشین اتحادیه عرب، وزیران امور خارجه ایتالیا و استرالیا به علاوه مقاماتی از ترکیه وچ ند کشور اروپایی نیز در این نشست دور میز مذاکره حضور داشته‌اند.

رویترز در ادامه به نقل از حاضران در این نشست مدعی شد، ترکی الفیصل در سخنانش نقش ایران در سوریه را محکوم کرده و گفته است: من واقعا صحبت‌های شما را دوست دارم اما وقتی به آنچه انجام می‌دهید نگاه می‌کنم، متعجب می‌شوم.

این شاهزاده 70 ساله سعودی در ادامه ایران را به داشتن 10 هزار نیروی زمینی در سوریه متهم و بشار اسد رئیس جمهور سوریه را تروریستی توصیف می‌کند که مردم خود را می‌کشد.

به گفته‌ی حاضران، اظهارات ترکی الفیصل خصمانه‌تر از آن چیزی بود که انتظار می‌رفت و شرکت کنندگان در این نشست را شوکه کرده بود.

ترکی الفیصل در گفت و گو با رویترز به این گفته‌های حاضران واکنشی نشان نداد و به اظهارات خصمانه‌اش علیه ایران ادامه داد.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه ایران به این حمله ترکی الفیصل پاسخ نداده و باقی نشست بی نتیجه بوده است. دی‌میستورا نیز در نشست گفته است که این سومین سالی است که درباره‌ سوریه مذاکره می‌کنیم اما به هیچ جا نمی‌رسیم.

وی همچنین گفته است که اروپایی‌های حاضر در نشست نیز تنها دربار‌ه‌ی وضعیت انسانی و بحران پناهندگان سوریه و چگونگی توقف هجوم پناهندگان به مرزهای اروپا صحبت کرده‌اند.

انتهای پیام


ویدیو مرتبط :
موسسه مطالعات امریکا : حضور ظریف در برنامه داووس 2015