سلامت


2 دقیقه پیش

لیپوماتیک

لیپوماتیک به عنوان یک روش مناسب برای لاغری موضعی شکم، پهلو، ران و اطراف ران ، ناحیه پشت، غبغب و بازو شناخته می شود ، لیپوماتیک در واقع یک دستگاه قدرتمند و هوشمند است که ...
2 دقیقه پیش

با شجاعت پایان همکاری منفعلانه نظام پزشکی با وزارت بهداشت را اعلام کنید

سلامت نیوز:رییس نظام پزشکی‌ مازندران با ارسال نامه ای به علیرضا زالی رئیس کل نظام پزشکی طرح تحول سلامت را همانند طرح مسکن مهر و پرداخت یارانه عمومی دانست و با تاکید بر ...چه زمانی دور رابطه زناشویی خط بكشیم؟


از خوبی‌های رابطه زناشویی بیشتر بدانید

فواید مختلفی برای رابطه زناشویی متعادل در كتاب‌ها و منابع رسمی طب سنتی از زبان حكما و درمانگران طب سنتی ایران مطرح شده است. یكی از مهم‌ترین آنها پاكسازی بدن و اندام‌های درونی از اخلاط موذی و مواد زائد است. به اعتقاد بوعلی‌سینا این پاكسازی می‌تواند نتایج بسیار مثبت و قابل ملاحظه‌ای بر سلامت روان و جسم افراد داشته باشد و سلامت زندگی آنها را نیز تضمین كند. احساس سبكی، نشاط و شادابی زن و مرد یكی از این فواید است.

كاهش و تسكین درد نیز یكی دیگر از فواید رابطه زناشویی موفق است. در بسیاری از متون به این نكته اشاره شده كه رابطه زناشویی علاوه بر تسكین درد و تنظیم هورمون‌ها برای كاهش دردهای جسمی در  تسهیل روند درمان برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های كلیوی، برخی سردردها، سرگیجه و بیماری‌های روانی نیز موثر است. از طرفی در منابع طب سنتی كه به قلم حكیم جرجانی نوشته شده مردان و زنانی كه رابطه زناشویی متعادل و موفقی دارند اشتهای بهتری در طول روز دارند و با میل بیشتری سراغ وعده‌های غذایی می‌روند و روند متابولیسم و سوخت و ساز مواد غذایی در بدن‌شان در مقایسه با سایر افراد بهتر و دقیق‌تر است.

ساعت رابطه زناشویی‌تان را كوك كنید

برای داشتن رابطه زناشویی موفق راهكارها و دستورات مختلفی در طب سنتی ایران توسط حكما مطرح شده كه پرداختن و توجه به آنها می‌تواند سلامت زن و شوهر را در طول زندگی تضمین كند. یكی از مهم‌ترین این دستورات آداب رابطه زناشویی و ساعات پرداختن به آن است. در این آداب به مردان و زنان توصیه شده از برقراری رابطه زناشویی در زمان گرسنگی و بعد از مصرف وعده غذایی به‌شدت پرهیز كنند تا سلامت بدن‌شان به خطر نیفتد. به گفته حكمای طب سنتی رابطه زناشویی در شرایطی كه فرد گرسنه است عوارض زیادی همراه دارد.

در این شرایط توان و قوای بدن به‌شدت كاهش می‌یابد و توان ایمنی بدن در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌رود. علاوه بر این سستی و رنگ‌پریدگی، بیماری‌های لثه از جمله تحلیل رفتن لثه‌ها و حتی ریزش مو سراغ افراد می‌آید؛ بنابراین مدیریت این اصل مهم می‌تواند ضمن حفظ قوای بدن و سلامت آن نشاط و شادابی نیز برای افراد همراه داشته باشد. در غیر این صورت زن و مرد نه‌تنها احساس سبكی و نشاط نمی‌كنند بلكه با تجربه نامناسبی كه پشت سر گذاشته‌اند نگاهی نادرست درباره روابط زناشویی‌شان پیدا می‌كنند كه می‌تواند اثری مخرب‌تر داشته باشد.

بهترین زمان برای رابطه زناشویی

علاوه بر آنكه رابطه زناشویی هنگام گرسنگی سلامت جسم‌ زن و مرد را به خطر می‌اندازد، انجام این فعالیت در زمان سیری نیز پرخطر بوده و تكرار و تداوم آن سبب ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن می‌شود. در متون طب سنتی بهترین زمان برای رابطه زناشویی سه ساعت بعد از صرف وعده غذایی ذكر شده است؛ بنابراین اگر زن و شوهری قصد برقراری رابطه زناشویی را دارند باید حدود سه ساعت بعد از میل كردن غذا این كار را انجام دهند و در زمانی كه معده آنها پر از مواد غذایی است از انجام این كار پرهیز كنند.

مهم‌ترین دلیلی كه باعث شده حكمای طب سنتی این نكته را به زوج‌ها گوشزد كنند این است كه بعد از صرف غذا انرژی بسیار زیادی از بدن برای خونرسانی به اندام‌های گوارشی صرف می‌شود و بدن می‌خواهد انرژی‌اش را برای هضم و جذب بهتر مواد غذایی به كار گیرد؛ بنابراین اگر حین سیری اقدام به رابطه زناشویی كنیم انرژی بسیاری را از دست می‌دهیم و احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می دهیم. براساس آنچه در متون طب سنتی ایران آمده دردهای سیاتیكی، واریس، رعشه، درد مفاصل، دردهای ناحیه كمر و پشت از جمله عوارضی است كه با رعایت نكردن این اصل سراغ افراد می‌آید.

در این شرایط رابطه زناشویی ممنوع!

بسیاری از زوج‌ها برای داشتن رابطه زناشویی قاعده و قانون خاصی را دنبال نمی‌كنند؛ در حالی كه از دیدگاه حكمای طب سنتی پیروی از دستورات و تدابیری كه درباره رابطه زناشویی در مكتب طب سنتی ایران مطرح شده می‌تواند سلامت رابطه زناشویی و دوام و ایمنی آن را تضمین كند. درمانگران طب سنتی بر این باورند كه در برخی شرایط به منظور حفظ سلامت زن و مرد از پرداختن به رابطه زناشویی باید پرهیز كرد.

چه زمانی دور رابطه زناشویی خط بكشیم؟به عنوان نمونه در این متون اشاره شده كه اگر زن یا شوهری به هر دلیلی اسهال و استفراغ را تجربه كرده یا به خاطر پاكسازی بدن و دفع مواد موذی به دستور متخصص فصد انجام داده است در ساعات نزدیك به این عمل نباید رابطه زناشویی را تجربه كند. زن یا مردی كه به بیماری معده یا عفونت‌های ادراری و روده‌ای مبتلاست، بهتر است بعد از درمان بیماری و گذشتن مراحل درمانش رابطه زناشویی را تجربه كند.

علاوه بر اینها خستگی، فشار روحی و جسمی، استرس، اضطراب و تنش نیز از جمله مواردی است كه اگر زن یا شوهر آن را تجربه كردند باید از پرداختن به رابطه زناشویی پرهیز كنند تا شرایط جسمی و روحی‌شان به وضعیت نرمال بازگردد. در این شرایط با تمركز و انرژی بیشتری می‌توانند یك رابطه زناشویی موفق را تجربه كنند.

دور افراط و تفریط خط بكشید

با مطالعه دانسته‌های حكمای طب سنتی ایران درباره آداب رابطه زناشویی این‌طور مشخص است كه ایجاد اعتدال در روند زندگی و روابط زناشویی مهم‌ترین اصل سلامت و ماندگاری رابطه ذكر شده است. در بسیاری از متون طب سنتی حكما زوج‌ها را از ترك رابطه زناشویی در روند زندگی منع كرده‌اند. این گروه از حكما معتقدند ترك رابطه زناشویی مانع از دفع مواد زائد و برخی از اخلاط نامناسب در بدن می‌شود.

به این ترتیب این اخلاط در بدن باقی می‌مانند و به مرور بدن را با بیماری و اختلالاتی مواجه می‌كنند. در حقیقت رابطه زناشویی موجب می‌شود در خلال رابطه برخی از اخلاط كه در بدن جمع شده اند،  از این طریق از بدن خارج شوند؛ اخلاطی كه ماندگار شدن آنها در بدن موجب بروز بیماری‌‌هایی مانند سرگیجه، تورم غدد لنفاوی، تاری دید، سنگینی و سستی بدن و درد ناحیه لگن می‌شود.

از طرفی زیاده‌روی در رابطه زناشویی و خارج شدن از تعادل و میانه‌روی در آن نیز عوارض زیادی برای زن و شوهر همراه دارد. در متون طب سنتی بیماری‌هایی مانند ضعف كبد، ضعف معده، كاهش بینایی و شنوایی، افسردگی، برخی بیماری‌های عصبی و تشنج از جمله این بیماری‌هاست كه با زیاده روی در پرداختن به رابطه زناشویی سراغ افراد می‌آید.

توصیه متخصصان طب سنتی برای تقویت قوای جنسی

-  متخصصان طب سنتی برای تقویت قوای جنسی یا درمان بیماری‌های جنسی زوج‌ها از روش‌های مختلفی كمك می‌گیرند.

- آنها علاوه بر در نظر گرفتن جنبه‌های روانی، فردی، شخصیتی هر فرد به سبك زندگی و كار او توجه می‌كنند.

- مهم‌ترین اصل در ایجاد تعادل و تقویت و اصلاح روابط زناشویی زوج‌ها توجه به سبک زندگی آنهاست.

- این درمانگران برای بهبود روابط زوج‌ها با اصلاح سبك زندگی‌شان مثل اصلاح تغذیه، ساعت خواب و بیداری، تدابیر استحمام كردن، گیاه‌درمانی، تجویز دارو و استفاده از متدهای طبیعی دیگر مانند روغن‌درمانی، عطردرمانی، ورزش درمانی و حتی موسیقی درمانی برای درمان و بهبود روابط زناشویی اقدام می‌كنند. میزان همراهی زوج‌ها و اجرای دقیق دستوراتی كه متخصص طب سنتی به آنها ارائه می‌كند در موفقیت‌آمیز بودن روند درمان بسیار موثر است.

اگر تا به حال به اهمیت نوع مزاج در موفقیت رابطه زناشویی فکر نکرده اید، بخوانید

تاثیر مزاج بر رابطه زناشویی

هر انسانی مطابق با مزاجی كه دارد باید از تدابیر متناسب با مزاجش برای تقویت بدنش استفاده كند تا بتواند رابطه زناشویی مناسب، سلامت و متعادلی را در طول زندگی متاهلی تجربه كند. برای مثال فردی كه گرمی و‌تری مزاج دارد باید از تدابیر و دستوراتی بهره بگیرد كه مزاجش را با كمك آن معتدل‌تر كند. تمامی افراد با مزاج‌های مختلف می‌توانند با مشاوره با متخصص طب سنتی از تدابیر ویژه استفاده كنند.

سرد و خشك

اگر زن یا شوهر به تشخیص متخصص طب سنتی مزاج سرد و خشك دارد باید مواد غذایی مانند كباب و انواع خوراك‌هایی را كه با گوشت گوسفند جوان تهیه می‌شود مصرف كند یا در برنامه غذایی‌اش از ادویه‌هایی مثل زنجبیل و دارچین استفاده كند و صبحانه تخم‌مرغ نیم‌بند شده میل كند و از مصرف ترشی‌جات و خوراكی‌هایی كه طبع سردی دارند، پرهیز كند. این فرد باید در طول هفته تنها یك‌بار حمام كرده و سعی كند با روغن‌هایی كه طبعی گرم دارند بدنش را ماساژ دهد و در فضا وبستری گرم بخوابد.

چه زمانی دور رابطه زناشویی خط بكشیم؟سرد و تر

 افرادی كه مزاج سرد و ‌تر دارند نیز می‌توانند از همان غذاهای مزاج گرم و خشك استفاده كنند و بیشتر زنجبیل به غذاهای‌شان اضافه كنند. نوشیدن شربت ماءالعسل و جایگزین كردن آن به عنوان آب و نوشیدنی نیز می‌تواند به بهبود رابطه زناشویی این افراد كمك كند. بوییدن عود یا روغن‌هایی كه طبع گرمی دارند نیز در طول روز به ایجاد تعادل مزاج این گروه كمك می‌كند.

گرم و خشك

در مقابل افرادی كه مزاج گرم و خشك دارند می‌توانند با اصلاح برنامه غذایی‌شان برای ‌تری مزاج‌شان و اصلاح آن اقدام كنند. خوراك‌ اسفناج، كدو، ماش و غذاهایی كه با گوشت بزغاله، مرغ و ماهی تهیه می‌شوند و گنجاندن انگور در برنامه غذایی عصرانه می‌تواند در اصلاح مزاج این افراد موثر باشد. از طرفی حكمای طب سنتی بر این باورند كه حمام كردن با آب گرم و نشستن در وانی كه آب گرم در آن قرار دارد و ماساژ اندام‌ها با روغن‌هایی مثل روغن بنفشه می‌تواند به اصلاح مزاج این گروه و بهبود رابطه زناشویی‌شان كمك كند.


ویدیو مرتبط :
رابطه رضامندی زناشویی