سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...عراقچی: این بسیار تاسف انگیز است كه یك دیپلمات به خاطر ترس از برخورد داخلی نتواند با طرف خارجی خود صحبت كند


در واکنش به سوءاستفاده منتقدان از سخنان سیف؛

اینكه رییس محترم بانك مركزی در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول , خطاب به مخاطبین آمریكایی صحبت هایی را مطرح كرده اند برای آن بوده كه مشكلات موجود زودتر و سریعتر حل شود. این سخنان را باید در قالب مخاطبین آن نگاه كرد .

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : عراقچی درباره سخنان اخیر سیف رئیس بانک مرکزی ایران در آمریکا توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش «انتخاب»، عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران و رئیس ستاد اجرایی برجام گفت: در معاملات بانكی گشایش های بسیار بزرگی حاصل شده است و البته هنوز مشكلاتی هم وجود دارد كه در تلاش برای رفع آنها هستیم . این گشایش ها شامل ایجاد روابط كارگزاری , روابط بانكی , گشایش اعتبار ال سی , باز شدن سویفت و ... می شود كه تا این زمان صورت گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: اینكه رییس محترم بانك مركزی در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول , خطاب به مخاطبین آمریكایی صحبت هایی را مطرح كرده اند برای آن بوده كه مشكلات موجود زودتر و سریعتر حل شود. این سخنان را باید در قالب مخاطبین آن نگاه كرد.

به نوشته ایرنا، رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ایشان ( ولی الله سیف) در حقیقت در حال پیشبرد دیپلماسی بانكی كشور بودند. در دیپلماسی باید توجه داشت كه مخاطب دیپلمات ، طرف خارجی است و این را با مخاطبین داخلی نباید, اشتباه گرفت.

عراقچی اظهار داشت: این كاملا خلاف منافع ملی است كه ما صحبت های دیپلمات ها را با عنایت به مسائل داخلی ارزیابی كنیم و مخاطبین را جا به جا تصور كنیم. بسیار تاسف انگیز است كه یك دیپلمات نتواند با طرف خارجی خود صحبت كند به خاطر ترس از برخورد داخلی و اینكه ممكن است صحبت های وی در داخل ابزاری علیه دولت شود.

تیم مذاكره كننده هسته ای ایران تاكید كرد :حتما باید این تفاوت را قائل باشیم كه مخاطب سخنان دیپلمات ها طرفهای خارجی هستند. نباید دیپلمات ها را در گوشه احتیاط قرار دهیم كه به خاطر برداشت های داخلی نتوانند با طرف های خارجی آن گونه كه باید صحبت كنند .

وی افزود: مخاطب داخلی و خارجی كاملا متفاوت از یكدیگر هستند و كار دیپلمات صحبت با طرف خارجی است

عراقچی گفت: آقای سیف هم در واشنگتن در حقیقت تلاش برای پیشبرد دیپلماسی بانكی داشتند و به نظر من در صحبت های ایشان هیچ ناهمسویی به چشم نمی خورد . ایشان نكاتی را مطرح كردند كه در راستای اجرای برجام كمك خواهد كرد. ما هم در قالب كمیسیون مشترك و دیدارهای دوجانبه كه با آمریكا یی ها و اروپایی ها در سطوح مختلف برای اجرای برجام برگزار می كنیم , همین هدف را دنبال می كنیم.  

حکم دادگاه آمریکایی

عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در ارزیابی حكم دیوان عالی امریكا كه برداشت 2 میلیارد دلاری از دارایی های مسدود شده ایران راتایید كرده ، گفت: این اقدام دقیقا خلاف قواعد حقوق بین الملل است و به تعبیری می توان آن را یك راهزنی بین المللی دانست.

عراقچی گفت: این مبلغ متعلق به بانك مركزی است و از مصونیت بین المللی برخوردار است . ما تصمیم دادگاه آمریكا را به رسمیت نمی شناسیم چرا كه به شیوه كاملا غیر حقوقی و خلاف قوانین بین المللی دارایی های ایران را مصادره كرده و در حقیقت به سرقت برده اند .

معاون وزیرامور خارجه تاكید كرد: وزارت خارجه این اقدام را محكوم كرده و حتما استیفای حقوق ملت ایران را پیگیری خواهد كرد. ما دولت آمریكا را مسئول جبران این خسارت می دانیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان كرد : ماجرا مربوط به پولی است كه در سال 2003 سپرده گذاری شده است. سال 2008 به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می شود ،تا الان بانك مركزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی كرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریكایی و مصادره اموال شده است.

عراقچی به اقدامات چند ساله بانك مركزی در این زمینه اشاره كرد و گفت: این اقدام كاملا محكوم است ولی به هرحال ارتباطی به برجام ندارد و ناشی از مسائل مرتبط با برجام نیست.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاكید كرد: برجام نشانه روابط معمولی و دوستانه با امریكا یا حل مشكلات ما با امریكا نیست. در حوزه هسته ای ما مشكلاتمان را مدیریت كردیم ولی خصومت امریكا در حوزه های دیگر برقرار و مسائل ما همچنان سرجای خودش است. آنها قطعا به خصومت های خودشان ادامه خواهند داد.

معاون بین الملل وزارت خارجه ایران گفت: من از كسانی كه این موضوع را ارزیابی می كنند و به این اقدام اعتراض می كنند درخواست دارم كه از برجام توقع دوستی ایران با آمریكا را نداشته باشند. اگر روابط ایران و آمریكا را در طول چند سال گذشته بررسی كنند ، متوجه خواهند شد این كار در چارچوب خصومت های آمریكا قرار می گیرد و مسلما ارتباطی با برجام كه بین ایران و 1+5 صورت گرفته است ، ندارد. ما هم در چارچوب مسائل كلانی كه با آمریكا داریم این را پیگیری خواهیم كرد.


ویدیو مرتبط :
حرکت تاسف انگیز "ل.مسی" در برخورد با یک پیرمرد (متاسفم)