مضرات مصرف قلیان در بارداری و تاثیر آن بر جنین


از مضرات قلیان در بارداری چه می دانید؟

ریسک تولد نوزاد نارس و یا دارای اختلالات بیماری نظیر انحراف چشم یا (رتینو پاتی) در مادرانی که در حین بارداری به استعمال دخانیات می پردازند به مراتب بیشتر می باشد.

مضرات قلیان در بارداری

عموماً استعمال دخانیات تأثیر نامطلوب و ناگواری به کلیه ی اعضا و بر مکانیسم عمومی فعالیت ارگان های بدن برجا می گذارد، از جمله تأثیرات وخیم و ناهنجاری که به مرور زمان به چشم و سیستم بینایی تحمیل می کند که از سوی افراد چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، استعمال دخانیات تأثیرات مشابه با بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب سیاه و بیماری RP بر جای می گذارد و به مرور به کاهش ضخامت فیبر عصبی شبکه و تقلیل بیماری محیطی و ایجاد نقاط کور در بینایی منجر می شود.

قلیان ، تاثیر قلیان بر جنین ، مضرات قلیان برای جنین

مضرات قلیان در بارداری

دکتر کی پور متخصص چشم پزشکی گفت: فیبر عصبی شبکیه مسئول دریافت اطلاعات بیماری از گیرنده نوریه شبکیه و مخابره به عصب اپتیکی است و همچنین تخریب آن تأثیر جبران ناپذیری در تأثیر بینایی برجای می گذارد.

این متخصص چشم پزشکی اظهار داشت: گاهی اثرات نامطلوب استعمال دخانیات بر چشم به اثرات ابتلا به سرطان ریه قلمداد می گردد، در افراد سیگاری امکان ابتلا به بیماری «تباهی کله ی زرد» (دژنداسیون ماکولا) 3 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.

مضرات قلیان در بارداری

احتمال ابتلا به آب مروارید نیز در افراد سیگاری 2 برابر سایرین می باشد و علائم این بیماری به طور متوسط 5 سال زودتر در این افراد ظاهر می شود. همچنین روند پیشرفت بیماری «دژنراسیون ماکولا» در مصرف کنندگان دخانیات سریع تر و فرایند درمان کندتر خواهد بود.

کی پور تصریح کرد: در مجموع تنباکو حاوی بیش از 4000 ترکیب سمی است که برای سلامتی عضو حساس نظیر چشم به مراتب مضر است، همچنین ریسک تولد نوزاد نارس و یا دارای اختلالات بیماری نظیر انحراف چشم یا (رتینو پاتی) در مادرانی که در حین بارداری به استعمال دخانیات می پردازند به مراتب بیشتر می باشد.


ویدیو مرتبط :
تاثیر تغذیه دوران بارداری بر ضریب هوشی جنین