علمی


2 دقیقه پیش

رزرو بلیط هواپیما مشهد

سفر به مشهد از آن دست سفرهایی‌ست که قرن‌ها از عمر محبوبیت‌اش می‌گذرد و زائران امام هشتم شیعیان، خود را به وسیله‌های مختلف به این شهر می‌رساندند. خوشبختانه ...
2 دقیقه پیش

دوره مدیریت پروژه و کنترل پروژه با MSP

پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه ای از فعالیتها اطلاق می شود که برای رسیدن به هدف خاصی مانند ساختن یک برج، تاسیس یک بزرگراه، تولید یک نرم افزار و … انجام می شود. در همه پروژه ...پایش مکان تخم گذاری لاک پشت ها


داود میرشکار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با آغاز فصل بهار زمان تخمگذاری لاک پشت ها نیز در سواحل جنوبی کشور شروع می شود که با توجه به اهمیت حفاظت از لاک پشت ها که گونه هایی در خطر انقراض هستند، رصد و پایش مکان تخم گذاری آنها در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: موضوعی که امسال بسیار جای خوشحالی دارد این است که سازمان های مردم نهاد و مردم بومی به صورت داوطلبانه درخواست داده اند که از مکان های تخم گذاری لاک پشت ها محافظت کنند که این مساله نشان از بالا رفتن اطلاعات مردم بومی نسبت به اهمیت حفاظت از لاک پشت ها دارد.
مدیرکل دفتر زیست بومی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه لاک پشت هایی از گونه های منقار عقابی و سبز در سواحل خلیج فارس تخم گذازی می کنند تاکید کرد: آموزش موجب شد تا 90 درصد تغذیه از تخم لاک پشت ها در جنوب کشور کاهش یابد، زیرا اهالی بومی منطقه به این اعتقاد داشتند که تخم لاک پشت بسیار مقوی است.
وی گفت: سه هچری سایت داریم که در صورت نیاز تخم ها به این مکان ها منتقل می شوند اما تاکنون گزارشی مبنی بر لزوم انتقال تخم ها به هچری ها ارائه نشده است.
هچری به مکان هایی گفته می شود که تخم لاک پشت ها در صورت نیاز و برای حفاظت به آن مکان منتقل و مورد محافظت قرار می گیرد.
میرشکار افزود: در صورتی که لاک پشت، تخم ها را نزدیک ساحل گذاشته باشد و امواج موجب نابودی آنها شود، در دسترس بدون تخم ها برای شکارچیان طبیعی و متخلفان، سه عاملی است که تخم ها به هچری سایت ها منتقل می شوند که امسال تاکنون این نیاز احساس نشده است و این مساله ( عدم جابجایی تخم ها ) در زادآوری بیشتر تخم ها بسیار تاثیر گذار است.
پنج گونه لاک پشت دریایی سبز، عقابی، سرخ، زیتونی و پشت چرمی در آبهای خلیج فارس زندگی می کنند که تمام آنها گونه هایی در خطر انقراض هستند.
لاک پشتهای دریایی موجوداتی هستند که بیشتر زندگیشان را در محیط های دریایی می گذرانند و فقط پیوند شان با سایر خزندگان لانه سازی آنها در نواحی ساحلی و در مواردی محدود آفتابگیری در خشکی برای گرم شدن است، به همین دلیل نیز آنها کاملا با محیط های آبی سازگاری پیدا کرده و تکامل یافته اند.
تمام لاک پشت های دریایی بلافاصله بعد از درآمدن از تخم به سوی دریا حرکت می کنند و معمولا این امر بعد از تاریکی هوا صورت می گیرد، به محض رسیدن به دریا از ساحل جدا شده و به سمت دریا شنا می کنند سپس مهاجرتی تقریبا آرام همراه با جریان آب را به سوی نواحی عمیق تر همراه با جریان های اقیانوسی آغاز می کنند.
علمی 9014**1440

انتهای پیام /*


ویدیو مرتبط :
تخم گذاری لاک پشت ها