سایر


2 دقیقه پیش

جمهوری آذربایجان با گرجستان و ترکیه مانور مشترک نظامی برگزار می کند

ایرنا/ جمهوری آذربایجان روز یکشنبه قبل از آغاز مذاکرات وین با حضور نمایندگان منطقه قره باغ کوهستانی، اعلان کرد که قصد دارد تمرین های نظامی با مشارکت گرجستان و ترکیه برگزار ...
2 دقیقه پیش

ژنرال فراری سوری از رژیم صهیونیستی درخواست کمک کرد

العالم/ ژنرال سابق و فراری ارتش سوریه که به صف مخالفان بشار اسد پیوسته، از رژیم صهیونیستی خواست که در مقابله با رییس جمهوری سوریه، مخالفان مسلح (تروریست ها)را یاری کند!.به ...مرکل تحت فشار انتقادها از توافق پناهندگان با آنکارا


مرکل تحت فشار انتقادها از توافق پناهندگان با آنکاراتسنیم/ یک روزنامه آلمانی از تشدید انتقادها به مرکل برای توافق با آنکارا در مسئله پناهندگان و هشدارها درباره انزوای صدراعظم آلمان در صورت شکست این توافق خبر داد.

به گزارش روزنامه آلمانی "دی‌ولت"، "هورست زیهوفر"، رئیس حزب سوسیال مسیحی از دولت آلمان خواست که در برابر آنکارا سرسخت باقی بماند.

وی افزود: من این مسئله را خطرناک می‌دانم که خود را به آنکارا وابسته کنیم. ما نباید اصلاً تهدیدها را بپذیریم.

زیهوفر که نخست وزیر ایالت بایرن آلمان هم هست و در گفتگو با روزنامه "دی‌ولت" سخن می‌گفت همچنین از تهدیدات دولت اتریش مبنی بر اینکه در صورت اضطرار گذرگاه مرزی خود با ایتالیا (برنر) را می‌بندد تمجید کرد و گفت: ما البته اگر دولت اتریش درخواست کند با پلیس بایرن در بستن این گذرگاه از وین حمایت می‌کنیم.

وی بار دیگر مرکل را مسئول هجوم مهاجران و اقدام صدراعظم در گشودن مرزها به‌روی پناهندگان در 4 سپتامبر 2015 را در به وجود آمدن چنین شرایطی مؤثر دانست.

حزب سوسیال دموکرات آلمان هم به‌شدت نگران مواضع مرکل در برابر اردوغان در مسئله پناهندگان است.

"تورستن شفر گومبل"، معاون رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان تأکید کرد که حزبش انتظار دارد مرکل شرایط توافق با آنکارا در مسئله پناهندگان را اجرا کند و در برابر اردوغان سر خم نکند. هیچ‌گونه تخفیفی درباره ارزش‌های اروپایی نباید وجود داشته باشد. این مسئولیت صدراعظم آلمان است که توافق ترکیه را عملی کند. اگر این توافق شکست بخورد به‌خصوص فشار درون‌حزبی بر مرکل در اتحادیه افزایش می‌یابد.

گومبل همچنین تأکید کرد که مرکل توافق ترکیه را به ستون‌های مرکزی سیاست پناهندگانش تبدیل کرده است، اما برای حزب سوسیال دموکرات این تنها یک عنصر بود و مبارزه با دلایل پناهندگی خیلی مهم‌تر است.

"کارستن اشنایدر"، معاون فراکسیون حزب سوسیال دموکرات نیز در صورت شکست توافق پناهندگان با ترکیه آشفتگی‌های سیاسی را برای مرکل ارزیابی کرد.

به‌گفته وی اگر اردوغان به همکاری در این زمینه پایان دهد دوباره این مسئله آشکار می‌شود که آلمان تا چه‌اندازه در اروپا منزوی است. این یک بار سنگین برای دوران صدراعظمی مرکل خواهد بود.

"سم ازمیر"، رئیس سبزهای آلمان نیز اعلام کرد که توافق پناهندگان مرکل امکان اخاذی از اروپا را فراهم کرده است. صدراعظم آلمان مسئولیت قابل توجهی در این راستا دارد. یک شکست این توافق تمام مشکلات و خطاهای اتحادیه اروپا را آشکار می‌کند. پناهندگان به توپ بازی قدرت اردوغان تبدیل شده‌اند.

وی همچنین بر لزوم مبارزه با دلایل پناهندگی و پایان جنگ سوریه و یک سیاست پناهندگی اروپایی مشترک تأکید کرد.

"سارا واگن کنشت"، رئیس فراکسیون حزب چپ پارلمان آلمان نیز انتقاد شدیدی به مرکل وارد کرد و رفتارهای صدراعظم را عامل این دانست که اردوغان خود را در زیر پا گذاشتن حقوق بشر و بردن مرحله به مرحله ترکیه به‌سمت یک دیکتاتوری، قدرتمندتر احساس کند.

وی همچنین گفت: اگر توافق پناهندگان با ترکیه شکست بخورد که من خیلی به آن امیدوارم طبیعتاً این همچنین یک شکست برای مرکل محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که وی تا چه‌اندازه با سیاست‌های وخیم خود در اروپا منزوی شده است.

اتحادیه پلیس آلمان (GdP) نیز تأکید کرد که با یا بدون توافق با ترکیه شمار پناهندگانی که با کمک قاچاقچیان از مرزهای آلمان عبور می‌کنند افزایش می‌یابد.
منبع: تسنیم


ویدیو مرتبط :
توافق زیر فشار غرب