علمی


2 دقیقه پیش

کهکشان راه شیری بر فراز درخت‌های نادر روی زمین/عکس روز ناسا

دانش > نجوم - عکس روز ناسا به تصویری خارق‌العاده از کهکشان راه شیری بر فراز درختان تیردان اختصاص پیدا کرده است. تصویری پانوراما که جنگلی در نامیبیا و راه شیری را در یک ...
2 دقیقه پیش

مصرف غذای چرب باعث خواب‌آلودگی روزانه می‌شود

آفتاب/ به منظور انجام این پژوهش 800 مرد 35 تا 80 ساله مورد بررسی قرار گرفتند که نتایج نشان از تأثیر رژیم پرچربی بر خواب‌آلودگی روزانه داشت.تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد ...

پربازدیدترین جزیره زمین که وجود خارجی ندارد!


پربازدیدترین جزیره زمین که وجود خارجی ندارد!خبرآنلاین/ شاید به نظر بیاید که که «وجود داشتن» شرط اولیه هویت یک نقطه مکانی است، اما، واقعیت این است که یکی از پربازدید‌ترین نقاط سیاره زمین مکانی خیالی به نام جزیره پوچ است که وجود فیزیکی ندارد.
این جزیره روی نقشه در مختصات صفر درجه شمالی و صفر درجه شرقی اقیانوس اطلس جنوبی قرار گرفته‌است و موجودیت غیرحقیقی آن ناشی از خطاهایی است که دراثر استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) مختلف ایجاد می‌شوند.

GIS سیستمی رایانه‌ای است که داده‌های جغرافیایی را ذخیره،‌تحلیل و اداره می‌کند و تمامی این داده‌ها را در قالب یک نقشه مصور می‌سازد. به بیانی دیگر این یک سیستم پشت‌صحنه‌ای است که امکان قرارگیری اطلاعات در جای درست و مصور‌سازی آنها را فراهم می‌آورد تا انسان‌ها بتوانند درک درستی از داده‌ها به دست آورند.

برای مثال محققان از سیستم GIS برای مطالعه تغییرات آب و هوایی استفاده می‌کنند، اما می‌توان برای فعالیت‌های روزمره‌ای مانند یافتن مکان یک رستوران نیز از آن استفاده کرد.

یکی از کارایی‌های این سیستم کدیابی جغرافیایی است، فرایندی که داده‌هایی مانند آدرس‌ها را به مختصات تبدیل می‌کند تا به راحتی روی نقشه‌ها قابل شناسایی باشند. به این شکل به راحتی می‌توان موقعیت مکانی را براساس مختصات طول و عرض جغرافیایی آن روی نقشه تعیین کرد.

شاید این کار در ابتدا ساده به نظر بیاید،‌ اما زمانی که به کدیاب جغرافیایی اطلاعات نادرست داده شود، کارکردن با آن دشوارتر خواهد‌شد. در حقیقت وارد کردن داده‌های نادرست،‌نقص نرم‌افزاری، و دیگر انواع نقص‌های فنی باعث می‌شوند کدیاب‌جغرافیایی مختصات 0,0 را نمایش دهد و مکان‌هایی نادرست را مشخص سازد.

مختصات 0 درجه شرقی 0 درجه شمالی نیز مکانی است که واقعا در میان اقیانوس اطلس جنوبی وجود دارد. از آنجایی که جغرافی‌دانان در حین برطرف کردن خطاهای مختصاتی، همواره با این مختصات سروکار دارند،‌به آن جزیره پوچ می‌گویند.

این تجربه مشترک در میان جغرافی‌دانان باعث شکل‌گیری شهرت و جذابیت جزیره پوچ شده‌است، تاحدی که علاقمندان GIS نقشه‌هایی فانتزی،‌پرچمی ملی،‌و مقاله ای درباره تاریخ غنی و البته تقلبی جزیره پوچ ایجاد کرده‌ و در فضاهای مجازی منتشر کرده‌اند.

پس از سال‌ها بروز خطا در کد‌یاب‌های جغرافیایی،‌جزیره پوچ اکنون دارای چندین آدرس و مکان مختلف است که در واقعیت در آن مکان‌ها وجود ندارد. این به آن معنی است این جزیره یکی از پربازدید‌ترین و جالب‌ترین مکان‌های روی زمین است،‌اگرچه در واقعیت این جزیره تنها خطای اطلاعاتی است که توسط جغرافیدانان ایجاد شده‌است.

منبع: خبرآنلاین


ویدیو مرتبط :
نژاد آریایی وجود خارجی ندارد - قسمت 1