فرهنگی


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

استاندار حلبچه عراق وارد ایلام شد

به گزارش ایرنا، عبدالله محمد به همراه ارکان حسن مشاور وی عصر امروز یکشنبه 26 اردیبهشت وارد استان شده و با مقامات استانداری ایلام دیدار کرد.قرار است استاندار میسان، واسط، ...ارکستر سمفونیک تهران روی هواست / نامه‌ی رهبری در راه است


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علی رهبری از زمانی که به ایران آمد، رویای برنامه ریزی در هنر ایران را به واقعیت تبدیل کرد. از همان اسفند 1393 که به عنوان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران کارش را آغاز کرد از برنامه‌ریزی 6 ماه برای ارکستر خبر داد. برنامه‌ای که شباهتی به برنامه‌های مدیران فرهنگی هنری ایران نداشت. رهبری تاریخ و ساعت تمام اجراهای ارکستر را در بهار و تابستان 1394 مشخص کرد تا برای نخستین بار در تاریخ هنری ایران، مردم بدانند که مثلا 4 ماه دیگر در فلان روز ارکستر سمفونیک با رهبریِ چه کسی، در کجا و چه ساعتی، چه قطعه‌هایی را خواهد نواخت.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران در پاییز 1394 از رویایی بزرگتر سخن گفت؛ اعلام برنامه‌های «مهر تا مهر» برای ارکستر سمفونیک تهران. به راستی که این سُخن هیچ سابقه‌ای در تاریخ هنری ایران نداشته است. رهبری برنامه‌ای ارائه داد که در آن تاریخ تمام اجراهای ارکستر از مهر 1394 تا مهر 1395 مشخص شده بود، در کنار این اجراها مسترکلاس‌ها، رسیتال‌ها و اجراهایی موزیکال برای خانواده هم در نظر گرفته شده بود.

ارکستر برنامه‌هایش را پیش برد تا این‌که در آبان مشکلات پرداخت نشدن حقوق نوازندگان آغاز شد. در این میان برخی از اجراها هم به دلایلی لغو شد. براساس برنامه «مهر تا مهر» قرار بود ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر هم حضوری قدرتمند داشته باشد اما در عین ناباوری هیچ اثری از ارکستر در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر دیده نشد. البته ارکستر سمفونیک تهران اجراهایی با رهبری امیل تاباکوف، علی رهبری و بردیا کیارس در طول جشنواره داشت اما عدم حضور این ارکستر در اختتامیه جشنواره خیلی به چشم می‌آمد.

در سال‌هایی که ارکستر سمفونیک تعطیل بود، مسئولان ترجیح می‌دادند برای حفظ ظاهر هم که شده، ارکستر را برای اجرا در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر دور هم جمع کنند. اما امسال با وجود این که ارکستر تمرین‌های مستمری داشت، هیچ اثری از ارکستر در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر نبود.

علی رهبری درباره عدم حضور ارکستر سمفونیک تهران در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر به خبرنگار تسنیم می‌گوید:‌ اصلا مسئولان جشنواره فجر نمی‌خواستند ارکستر بیشتر از یک برنامه در طول جشنواره داشته باشد. ما برنامه‌ریزی دقیقی برای حضور ارکستر در جشنواره داشتیم و قرار بود در افتتاحیه و اختتامیه و همچنین در روزهای جشنواره اجراهایی به روی صحنه ببریم.

وی ادامه داد:‌ آقایان پورناظری و نوربخش و دیگران علاقه‌ای به حضور ارکستر در جشنواره نداشتند و به فکر ارکستر نبودند. اگه فشارهای دیگر مسئولان نبود به هیچ وجه ارکستر را به جشنواره راه نمی‌دادند.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران درباره اوضاع کنونی ارکستر می‌گوید: اوضاع خراب‌تر از آن چیزی‌است که من و شما فکر می‌کنیم. متاسفانه خانه موسیقی و دفتر موسیقی یکی شده‌اند و همین مسئله کارها را خراب کرده است. من و ارکستر هم با هیچ گروهی نیستیم و همین مسائل ارکستر را رو به تعطیلی می‌برد.

شاید حق با علی رهبری باشد، چرا که حذف ارکستر از اختتامیه جشنواره موسیقی فجر پایانِ ماجرا نیست و همین امروز با پیگیری‌های خبرنگار تسنیم مشخص شد که اجرای ارکستر سمفونیک تهران در روزهای 12 و 13 اسفند 1394 هم لغو شده است. اجراهایی که قرار بود به رهبری ایرج صهبایی و نوازندگی پیانوی فریدون ناصحی و با اجرای آثاری از مرتضی حنانه، بتهوون و دوفایا به روی صحنه برود.

علی رهبری درباره لغو این کنسرت می‌گوید: متاسفانه اجراهای ما در اسفند لغو شده و خدا می‌داند که چرا لغو شده است. امروز نامه‌ای می‌نویسم و اوضاعِ ارکستر را شرح می‌دهم. متاسفانه ارکستر روی هواست خبری از قراردادهای نوازندگان نیست.

همه این رخدادها ثابت می‌کند که انگار قرار نیست در عرصه‌ی هنر و به خصوص موسیقیِ ایران، برنامه‌ریزی و آینده‌نگری جایی داشته باشد. هر کدام از لغو‌هایی که برای اجراهای ارکستر سمفونیک تهران رخ می‌دهد، یک زنگ خطر برای شکستِ برنامه‌ریزی در عرصه مدیریت فرهنگی و هنری کشور است.

البته شاید مدیران فرهنگی و هنری کشور هم چندان از لغو اجراهای ارکستر سمفونیک تهران و شکستِ برنامه‌ی «مهر تا مهر» ناراحت نباشند، چرا که موفقیت این برنامه‌ها به نوعی نقطه‌ضعف‌های مدیریتی در عرصه فرهنگ و هنر طی دهه‌های گذشته را نشان می‌دهد.

به هر روی باید منتظر ماند و دید که علی رهبری در نامه‌ای که وعده‌اش را داده چه نکاتی را درباره اوضاع ارکستر بازگو می‌کند. البته باید منتظر ماند و دید که مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد و در راس آن وزیر ارشاد و معاون هنری‌اش، چه تصمیم‌هایی برای سروسامان دادن به اوضاع ارکستر می‌گیرند. شاید مسئولان دولتی اکنون که جشنواره تمام شده و نتیجه انتخابات هم مشخص شده، دیگر نیازی به وجود ارکستر احساس نمی‌کنند!

انتهای پیام/


ویدیو مرتبط :
گفتگوی استاد علی رهبری (رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران)